Počet nakažených koronavirem v Rusku překročil 1500

V Rusku bylo za uplynulých 24 hodin zjištěno 270 nových případů nákazy koronavirem, celkový počet nakažených stoupl na 1534. Zemřeli další čtyři lidé, čímž se celkový počet obětí zdvojnásobil. Celkem 64 lidí se uzdravilo, uvedla dnes agentura Interfax s odvoláním na operativní štáb. Relativně nejhorší se jeví situace v Moskvě, na kterou připadá 1014 případů nákazy a šest mrtvých.

Přidejte svůj názor 29 komentářů

Moskva, Kreml
doporučujeme

Hlava ruské pravoslavné církve, moskevský patriarcha Kirill, dnes vyzval věřící, aby se modlili ze svých domovů. Přidal se tak k dalším náboženským vůdcům, varujících věřící, aby vynechali shromažďování, které k šíření koronaviru přispívá.

"Vyhněte se návštěvě kostelů," citovala agentura RIA Novosti patriarchu Kirilla, přestože nedělní bohoslužby pokračovaly; jednu z nich sám vedl. Vyzval lidi, aby přísně dodržovali pokyny úřadů "dříve, než někdo zemře v našich rodinách".

K pravoslaví se hlásí nejméně 60 procent ze 144 milionů obyvatel Ruska. Nicméně dnes do kostelů přišlo méně lidí než obvykle a mnozí měli na obličeji roušky.

Rusko bylo zatím pandemií podle agentury Reuters zasaženo relativně lehce. Země posiluje omezovací opatření. Přerušilo mezinárodní lety, uzavřelo hranice a nadcházející týden vyhlásilo za nepracovní. Také zavřelo nákupní střediska, obchody, restaurace a zábavná zařízení v Moskvě a některých dalších regionech.

Moskevský starosta Sergej Sobjanin si dnes postěžoval, že hodně Moskvanů stále chodí ven, přestože na hlavní město připadá většina potvrzených případů nákazy. V sobotu do městských parků zavítalo nejméně 52.000 návštěvníků a hodně starších lidí podniklo dlouhé cesty veřejnou dopravou, přestože starosta zakázal lidem starším 65 let vycházet z domovů.

"Situace s šířením koronaviru vstoupila do nové fáze. Před očima každého je příklad nešťastných italských a španělských měst, dokonce i New Yorku, kde každý den umírají desítky a stovky lidí. Prosím, dávejte na sebe pozor," apeloval Sobjanin na své internetové stránce. "Na dodržování jednoduchých pravidel závisí vaše zdraví a možná i životy vašich blízkých," varoval.

Loading...
Vstupte do diskuze (29)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaká je role Ruska v nepokojích v USA? Profesor dospěl k překvapivým…

04.06.2020 00:01 NÁZOR - Pohled na to, jak se Spojené státy znovu samy trhají na kusy, je depresivní, tvrdí profesor…

Tisíce lidí v Londýně vyjadřovaly solidaritu s protesty v USA

03.06.2020 21:50 Aktualizováno Tisíce lidí se dnes v Londýně připojily k vlně protestů spojených se smrtí George Floyda a ani tato…

Lukašenko odvolal běloruskou vládu. Lidi ujistil, že nemá jít o velkou…

03.06.2020 19:47 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes odvolal vládu. "Příslušný výnos prezident podepsal dnes…

Putina rozčílil únik ropy v arktickém Norilsku

03.06.2020 18:33 Ruský prezident Vladimir Putin dnes schválil vyhlášení stavu nouze v polárním městě Norilsk, kde z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy