Podle britských zpravodajců byl pád Kábulu už letos nepravděpodobný, tvrdí Raab

Podle britských zpravodajců bylo nepravděpodobné, že by Kábul padl do rukou radikálního islamistického hnutí Tálibán ještě letos, uvedl ministr zahraničí Dominic Raab. Ministr před poslanci ve Westminsteru obhajoval stažení britských sil z Afghánistánu, kde Tálibán po bleskovém postupu zemí převzal moc během několika týdnů, napsala agentura Reuters.

Dominic Raab

"Hlavní zpráva, se kterou jsme pracovali, byla, že (...) po odchodu vojsk ke konci srpna přijde vytrvalé zhoršování situace a že je nepravděpodobné, že by Kábul padl letos. (...) To neznamená, že bychom neměli záložní plán nebo netestovali další varianty. Jen abychom si to ujasnili, tento pohled byl mezi našimi spojenci v NATO široce sdílený," uvedl Raab.

Britská armáda musí být podle něj samostatnější a agilnější a v budoucnu méně závislá na spolupráci se Spojenými státy. Ty přesto zůstanou nejbližším spojencem Británie, uvedl ministr Raab. Po odchodu amerických vojáků z Afghánistánu neexistovala podle Raaba jiná "životaschopná koalice", která by mohla pomoci udržet britskou armádu v Kábulu, píše Reuters.

Po jednání v parlamentu se ministr Raab chystá na cestu do zmíněného regionu, ale neupřesnil, do které země a se kterými partnery bude jednat. Poslanci opakovaně ministrovi vytýkali nepřesnost nebo absenci konkrétních údajů a čísel v jeho odpovědích. Podle Raaba například britská vláda neví, kolik přesně britských občanů ještě v Afghánistánu zůstalo, ale jsou jich "nižší stovky", píše stanice BBC. Ať už je jejich počet jakýkoliv, je to "příliš mnoho", uvedl ministr.

Britská vláda by v budoucnu ráda měla diplomatické zastoupení v Afghánistánu, ačkoliv to bezpečnostní situace aktuálně nedovoluje, uvedl Raab.

Raab dnes odmítl uvést celkové údaje o lidech převezených do bezpečí britskou armádou, ale sdělil poslancům několik detailů. Mezi přibližně 15.00 evakuovanými bylo 287 novinářů, 65 aktivistů za práva žen a devět soudců, cituje Raaba BBC. Všichni spojenci z Afghánistánu převáželi své diplomaty, většinu míst v letadlech v posledních dnech využili Afghánci, kteří v minulosti spolupracovali se spojenci, a jejich rodinní příslušníci. Po změně režimu v Kábulu jim hrozilo nebezpečí.

Dominic Raab v srpnu čelil vlně kritiky za to, že nezavolal svému afghánskému protějšku Muhammadu Hanífu Atmarovi kvůli evakuaci afghánských spolupracovníků britské armády ještě předtím, než moc v Kábulu převzalo hnutí Tálibán. Ministr byl v době těsně před začátkem evakuací na dovolené, jakékoliv pochybení odmítá. Někteří poslanci žádali ministrovu demisi, téma se objevilo i v dnešní debatě na půdě parlamentu.

Rusko opět hlásí rekordní počet úmrtí na covid-19 za jediný den

28.10.2021 11:53 V Rusku zemřelo v uplynulém dni na covid-19 dalších 1159 lidí, což je dosud nejvyšší denní údaj.…

Evropa covid nezvládá. Jako jediný region na světě eviduje nárůst…

28.10.2021 08:11 Evropa jako jediný velký region na světě v uplynulém týdnu zaznamenala nárůst počtu nových případů…

Rusko hlásí další den rekordní počet úmrtí pacientů s covidem

27.10.2021 20:31 Aktualizováno Rusko zaznamenalo během uplynulých 24 hodin úmrtí 1123 pacientů s covidem-19, což je nejvyšší počet…

Ruský prezident Putin nařídil zvednout dodávky plynu do Evropy od listopadu

27.10.2021 19:45 Ruský prezident Vladimir Putin nařídil zvednout dodávky zemního plynu do Evropy od listopadu.…

Potomci obětí sovětského teroru žalují ruský parlament

27.10.2021 13:15 Potomci obětí teroru sovětského diktátora Josifa Stalina podali u ruského nejvyššího soudu…

Planeta se oteplí o 2,7 stupně Celsia, pokud nezačneme jednat, obává se OSN

27.10.2021 09:03 Současné závazky na snižování emisí skleníkových plynů povedou k růstu teploty na Zemi o 2,7 stupně…

Rusko hlásí další smutný rekord, za den zemřelo kvůli covidu 1106 lidí

26.10.2021 16:08 Aktualizováno V Rusku za poslední den kvůli covidu-19 zemřelo 1106 lidí, což je nejvyšší denní bilance od začátku…

Svět se během prvního roku pandemie příliš nepoučil, míní orgán WHO

26.10.2021 11:24 Světové vlády se během prvního roku pandemie příliš nepoučily. V mezinárodní reakci na epidemii…

MONITOR: Japonci slaví, Rusové míří do lockdownu. Prestižní deník naznačil…

26.10.2021 00:01 Po téměř dvou letech pandemie jsme se mnohé naučili, například jak se koronavirus přenáší, jak…

V Rusku opět přibyl rekordní počet nakažených

25.10.2021 11:28 Rusko za uplynulý den zaznamenalo dalších 37.930 případů nákazy covidem-19, což je nejvyšší počet…

Související:

Právě se děje

reklama