Podle experta WHO je brzy vyhlásit pandemii koronaviru

Na vyhlášení pandemie nového koronaviru je ještě brzy, řekl dnes odborník Světové zdravotnické organizace (WHO) Mike Ryan. Podle šéfa WHO Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse zatím nejsme svědky nekontrolovaného celosvětového šíření viru provázeného značným počtem úmrtí, informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Světová zdravotnická organizace (WHO)
doporučujeme

"Používat výraz pandemie neodpovídá faktům," řekl Ghebreyesus na tiskové konferenci v Ženevě. "Musíme se nyní soustředit na to, abychom virus dostali pod kontrolu, a zároveň se připravovat na potenciální pandemii," dodal.

Epidemii koronaviru stále ještě můžeme porazit, uvedl Ghebreyesus. "Hlavní poselství, které by mělo všem zemím dodat naději, odvahu a sebedůvěru, je to, že virus je možné zvládnout. Mnoho zemí už právě to udělalo," řekl.

WHO už minulý měsíc vyhlásila naléhavou zdravotní situaci mezinárodního dosahu, což je její nejvyšší stupeň varování. Tehdy bylo mimo Čínu hlášeno méně než 100 případů nákazy a v Číně se potvrdilo prvních osm případů přenosu nového koronaviru z člověka na člověka.

"Má tento virus potenciál přerůst v pandemii? Ano, rozhodně. Dospěli jsme do tohoto bodu? Podle našeho vyhodnocení situace zatím ne," řekl generální tajemník WHO.

Obavy z pandemie narostly po prudkém zvýšení počtu nových případů hlášených z Íránu, Itálie a Jižní Koreje. V Číně mezitím počet nově nakažených osob klesl a úřady zmírnily omezení na některých místech včetně Pekingu.

Celkový počet obětí nového koronaviru po celém světě přesáhl 2600, drtivá většina jich je v Číně, kde bylo hlášeno více než 77.000 případů nákazy. Mimo Čínu bylo zaznamenáno 2074 nakažených v 28 zemích a 23 úmrtí, upřesnila WHO.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet obětí koronaviru v Británii je patrně mnohem vyšší, objevila se nová…

31.03.2020 13:32 Celková bilance obětí nákazy koronavirem je v Británii zřejmě až o čtvrtinu vyšší, než uvádějí…

Ochrana před COVID-19: Kdy nosit roušku? WHO vydala sérii doporučení

31.03.2020 12:10 Doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) ohledně nošení roušek.

Koronavirus v Británii: Některé nemocnice jsou na hraně, nepracuje…

31.03.2020 11:06 V Británii nyní kvůli nákaze koronavirem nebo nařízené karanténě nepracuje čtvrtina lékařů a jejich…

Papež Jan Pavel II. prolomil mnohá tabu, byl i terčem kritiky

31.03.2020 06:10 Papež Jan Pavel II. během více než čtvrtstoletí pontifikátu ovlivňoval nejen katolickou církev. Pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama