Podle Johnsona je hodně pravděpodobné, že k dohodě s EU nedojde

Existuje "velká pravděpodobnost", že se Evropské unii a Británii nepodaří uzavřít dohodu o budoucích obchodních vztazích, uvedl dnes britský premiér Boris Johnson. Informovala o tom agentura Reuters. Londýn i Brusel se ve středu shodly, že chtějí mít o osudu možné dohody jasno do neděle.

Boris Johnson
doporučujeme

"Musíme dát jasně najevo, že je tu velká pravděpodobnost, že budeme mít řešení podobající se australskému vztahu s EU, spíš než tomu kanadskému," uvedl ministerský předseda. Austrálie na rozdíl od Kanady nemá s evropskou sedmadvacítkou dohodu o volném obchodu. Johnson srovnání s dalekým kontinentem často používá jako příklad toho, že dohoda s EU není třeba. Austrálie však s unií udržuje jen zlomek obchodních vztahů Británie, poznamenává Reuters.

"Myslím si, že je důležité, aby se všichni připravili na australskou možnost," dodal Johnson.

Dosavadní jednání mezi Londýnem a Bruselem byla neúspěšná, průlom nepřinesly ani středeční rozhovory Johnsona s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Oba politici se shodli, že chtějí mít o osudu možné dohody jasno nejpozději do neděle.

Británie opustila evropský blok v lednu a přechodné období, kdy se stále řídí stejnými pravidly jako v době svého členství, skončí poslední den letošního roku. Právě v přechodném období chtěly strany domluvit a sepsat, jak si představují své vztahy od počátku roku 2021. Pokud nenajdou shodu v nejbližších dnech, aby případnou úmluvu mohly do konce roku schválit parlamenty, zkomplikují od ledna obchodování přes Lamanšský průliv cla a kvóty.

Vzhledem ke stále nejasné situaci dnes Evropská komise navrhla sérii nouzových opatření pro případ krachu rozhovorů s Británií. Podle šéfky EK Ursuly von der Leyenové mají tato opatření mimo jiné zajistit plynulou leteckou a silniční dopravu v nadcházejících šesti měsících i v případě, že se Brusel a Londýn nedohodnou.

Obě strany mají již větší část textu hotovou, uzavření smlouvy však stále brání spor o pravidla hospodářské soutěže, dohled nad řešením sporů a rybolovná práva v britských vodách. Brusel i Londýn trvají na tom, že se zásadními ústupky v těchto otázkách musí přijít druhá strana.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při demonstracích na podporu Navalného bylo zatčeno přes 200 lidí

23.01.2021 11:34 Aktualizováno Přes 200 lidí bylo dnes zadrženo v Rusku při demonstracích na podporu opozičního předáka Alexeje…

Policie v Londýně rozpustila svatbu se 150 účastníky

22.01.2021 21:57 Britská policie ve čtvrtek večer v severní části Londýna rozpustila svatbu, které se účastnilo 150…

Navalnyj vzkázal z vězení: Nechystám se spáchat sebevraždu

22.01.2021 21:45 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj vzkázal z vězení, že je v dobrém fyzickém i psychickém stavu…

WHO se dohodla na nákupu vakcíny Pfizer/BioNTech pro chudé země

22.01.2021 21:26 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že se dohodla s konsorciem Pfizer/BioNTech na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama