Podle Lukašenka o změnách běloruské ústavy rozhodne referendum

O změnách běloruské ústavy rozhodne referendum, nikoli Všeběloruské lidové shromáždění, které se má sejít v únoru. Podle agentury Belta to dnes řekl běloruský autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko, který od srpnových prezidentských voleb v zemi čelí nebývalým protestům. Kvůli nim připustil možnost svého odstoupení, ale teprve po schválení úpravy základního zákona.

Alexandr Lukašenko
doporučujeme

V Bělorusku se masové demonstrace konají od chvíle, co úřady prohlásily za vítěze voleb opět Lukašenka, a to se ziskem více než 80 procent hlasů. Opozice tento výsledek odmítá jako zfalšovaný a stejně jako Evropská unie Lukašenka jako prezidenta neuznává.

Lukašenko, který zemi vládne od roku 1994, koncem listopadu ujišťoval, že po přijetí nové ústavy už nebude zastávat prezidentskou funkci. Zároveň tvrdil, že nový základní zákon je potřebný, ale o konkrétních reformách ani termínech nemluvil. I proto opozice jeho výrokům nevěří a trvá na tom, že ústavní reformě musí předcházet Lukašenkův odchod z čela státu.

Lukašenko před několika dny oznámil, že 11. a 12. února se uskuteční Všeběloruské lidové shromáždění, které se pravidelně schází jednou za pět let a má jednat o rozvoji různých oblastí země na další období. Očekávalo se, že předpokládaných 2700 delegátů by se mohlo zabývat i slibovanou ústavní reformou.

To však Lukašenko dnes vyloučil, když prohlásil, že v pravomoci Všeběloruského lidového shromáždění není změna základního zákona. "Bude to napsáno v návrhu (nové) ústavy a rozhodnete o tom vy (lid) v referendu," citovala Lukašenka agentura Belta.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při demonstracích na podporu Navalného bylo zatčeno přes 200 lidí

23.01.2021 11:34 Aktualizováno Přes 200 lidí bylo dnes zadrženo v Rusku při demonstracích na podporu opozičního předáka Alexeje…

Policie v Londýně rozpustila svatbu se 150 účastníky

22.01.2021 21:57 Britská policie ve čtvrtek večer v severní části Londýna rozpustila svatbu, které se účastnilo 150…

Navalnyj vzkázal z vězení: Nechystám se spáchat sebevraždu

22.01.2021 21:45 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj vzkázal z vězení, že je v dobrém fyzickém i psychickém stavu…

WHO se dohodla na nákupu vakcíny Pfizer/BioNTech pro chudé země

22.01.2021 21:26 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že se dohodla s konsorciem Pfizer/BioNTech na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama