Podle opozice bylo v Bělorusku v úterý zadrženo více než 50 lidí

Při demonstracích proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi bylo v úterý v několika běloruských městech zadrženo více než 50 lidí. Podle serveru Tut.by o tom dnes informovala nevládní organizace na ochranu lidských práv Vjasna. Spisovatelka Světlana Alexijevičová, kterou si dnes k výslechu předvolali běloruští vyšetřovatelé jako členku opoziční koordinační rady, podle běloruských médií na policii odmítla vypovídat.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Využila jsem práva nesvědčit proti sobě, ani jsem nepodepsala závazek mlčenlivosti. Nemyslím, že se (v radě) zabýváme něčím nezákonným a necítím se něčím vinná," řekla novinářům nositelka Nobelovy ceny za literaturu.

Jde o nejvyšší počet zadržených účastníků protirežimních protestů za uplynulé dny. Po brutálních zásazích speciálních policejních sil OMON proti demonstrujícím v prvních dnech po zpochybňovaném vítězství Lukašenka v prezidentských volbách 9. srpna byla policie v poslední době zdrženlivá. Důrazně však varovala před účastí na nepovolených demonstracích.

Podle informací Vjasny v Minsku policie zadržela přinejmenším dvacet protestujících - část na náměstí Nezávislosti a část před ministerstvem školství, kde demonstrovali hlavně učitelé. Dalších 28 zadržených je hlášeno z města Grodno. Zatýkalo se ale i v Mogilevu, Gomelu či Bobrujsku.

Ministerstvo vnitra tvrdí, že úterních akcí na podporu Lukašenka se zúčastnilo "více než 16.750 lidí", zatímco na protestech se jich nesešlo ani 4800. Záběry z náměstí Nezávislosti, zveřejněné na platformě YouTube, však nasvědčují tomu, že jen na tomto místě běloruské metropole byly v danou chvíli tisíce lidí.

zdroj: YouTube

Dnešní výslech Alexijevičové podle serveru Tut.by trval asi 40 minut. Ještě před ním spisovatelka zdůraznila, že urovnání běloruské krize se neobejde bez Ruska.

"Světová podpora pro nás je důležitá, ale bez (ruského prezidenta Vladimira) Putina se to neobejde," řekla novinářům s tím, že Putin je jediný, s kým Lukašenko v současnosti jedná, a možná by jej tedy mohl přimět k dialogu s běloruskou společností. Zdůraznila, že stanovisko světového společenství ohledně případného ruského zásahu v Bělorusku musí být naprosto jasné. Alexijevičová také uvedla, že cílem koordinační rady, kterou vytvořila opozice kvůli zprostředkování hladkého předání moci, je sjednotit společnost, ale nejde jí o "žádný převrat".

Generální prokuratura vyšetřuje vytvoření rady jako pokus o "uchvácení moci". Koordinační rada naopak dnes vydala další prohlášení, vyjadřující znepokojení, že úřady vůbec nevyšetřují případy policejní brutality.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rusku zaznamenali 6595 nově nakažených, nejvíce od července

24.09.2020 21:43 Aktualizováno Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 6595 případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od 12.…

Británie má rekordní počet nově nakažených, přes 6500

24.09.2020 21:43 Aktualizováno Británie dnes ohlásila 6634 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší denní…

Anglie zařadila Slovensko kvůli viru na seznam rizikových zemí

24.09.2020 19:48 Anglie dnes zařadila Slovensko, Dánsko a Island na seznam rizikových zemí. Od sobotních 05:00 SELČ…

Rusko Navalnému zmrazilo bankovní účty, uvedla mluvčí opozičníka

24.09.2020 17:59 Ruskému kritikovi Kremlu Alexeji Navalnému, který přežil nedávný pokus o otrávení nervově…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama