Podle ruského dirigenta může s koronavirem pomoci Mozart

Při léčbě nemoci způsobené novým typem koronaviru by mohlo pomoci poslouchání skladeb Wolfganga Amadea Mozarta či italské opery. Myslí si to alespoň ruský dirigent a houslista Vladimir Spivakov, informovala agentura AFP. Vyhýbat by se podle něj nemocní měli hlavně skladbám Richarda Wagnera.

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Hudba, ilustrační foto
doporučujeme

Mozart ano," odpověděl 75letý Spivakov na tiskové konferenci v Minsku na otázku, zda poslouchání klasické hudby může pomoci pacientům, kteří se nakazili novým typem koronaviru. "Pokud Mozart pomáhá kravám, pak určitě pomůže i lidem," dodal umělecký ředitel Národního filharmonického orchestru Ruska.

Agentura AFP upozornila, že příznivým vlivem hudby na zdraví zvířat se zabývala řada vědeckých studií. Studie univerzity v anglickém Leicesteru z roku 2001 například uvádí, že dojivost krav se zvýšila až o litr denně, pokud poslouchaly Pastorální symfonii Ludwiga van Beethovena.

Podle Spivakova by kromě Mozarta mohli pacientům s nemocí COVID-19 při léčbě pomoci i italské opery. Naopak opery německého romantického skladatele Richarda Wagnera nejsou podle něj vůbec vhodné.

Na tiskové konferenci Spivakov zdůraznil, že vliv hudby na lidské tělo prokazatelný. "Zvuk je fyzikálním jevem," upozornil dirigent.

Loading...
Vstupte do diskuze (22)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

WHO se nelíbí, že veřejnost nosí lékařské roušky a respirátory

06.04.2020 20:07 Světová zdravotnická organizace (WHO) je znepokojena používáním profesionálních ochranných pomůcek…

Počet obětí covid-19 v Británii narostl o 439

06.04.2020 19:59 Británie nově eviduje 51.608 lidí, kteří měli v zemi pozitivní test na koronavirus, 5373 z nich…

Nákaza covid-19 v Rusku nabírá na síle, některé regiony přesto uvolňují…

06.04.2020 15:10 Aktualizováno Několik ruských regionů dnes uvolnilo přísný protiepidemický režim, který si minulý měsíc vyžádala…

Extremisté kvůli Koněvovi zaútočili na velvyslanectví ČR v Moskvě

06.04.2020 15:07 Aktualizováno Skupina osob v maskách v neděli vyvěsila na plot českého velvyslanectví v Moskvě nápis Stop fašismu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy