Podle šéfa WHO má být vakcína proti covidu-19 společným statkem

Podle šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse by se jakákoli budoucí vakcína proti covidu-19 měla stát globálně sdíleným veřejným statkem. Tedros dnes podle agentury Reuters vyzval vrcholné představitele, aby takovou myšlenku podpořili.

Světová zdravotnická organizace (WHO)
doporučujeme

Očkovací látky by podle Tedrose měly být všeobecně přístupné. "Mnoho vůdců podpořilo myšlenku učinit z jakékoli vakcíny globální veřejný statek, ale mělo by se to dál prosazovat," řekl Tedros na dnešní tiskové konferenci. "Potřebujeme skutečně celosvětový politický závazek a celosvětovou shodu dříve, než produkt vůbec budeme mít," řekl Tedros.

Generální ředitel WHO tak komentoval obavy, že některé země, například USA, by si mohly dělat zásoby vakcín nebo léků, které vyvinou, a chudší země by k nim neměly přístup.

Státy Evropské unie se dnes na videokonferenci ministrů zdravotnictví shodly, že podporují unijní plán společného nákupu několika vyvíjených vakcín proti covidu-19. Brusel chce "předplacením" očkovacích látek až u šestice výrobců zajistit, aby unijní státy měly dostatek dávek ve chvíli, kdy bude vakcína oficiálně dostupná.

Některé členské země přitom paralelně jednají o nákupech vlastního koronavirového očkování. Některé státy včetně Česka také pracují na vývoji vlastní vakcíny. Podle některých odborníků však český projekt za desítky milionů korun nebudí důvěru a země by se měla zapojit do společných unijních aktivit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vytyčené cíle v boji proti AIDS se podle OSN nedaří naplňovat

06.07.2020 18:21 Světovému společenství se nedaří plnit vlastní cíle v boji proti viru HIV i nemoci AIDS. Za loňský…

Vědci teorii exředitele MI6 odmítli. Spekulativní studie o vzniku covidu…

06.07.2020 14:46 Po šesti měsících, kdy byl virus SARS-CoV-2 poprvé detekován se otázka jeho původu stala hlavním…

Diplomacie EU: V neděli bude obnoven dialog Srbska a Kosova

06.07.2020 14:26 Z iniciativy Francie se v pátek formou videokonference uskuteční summit, jenž by měl přispět k…

Novinářka Prokopjevová schvalovala terorismus, uvedl soud

06.07.2020 13:57 Novinářka Světlana Prokopjevová podporovala terorismus, uvedl dnes soud ve městě Pskov na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy