Moskva se kvůli koronaviru uzavírá. Medveděv zveřejnil varovné video, Rusové si dělají zásoby

Počet potvrzených případů koronaviru v Rusku stoupl na 1836. Onemocnění COVID-19, jež koronavirus způsobuje, tam podlehlo devět lidí. Oznámilo to dnes centrum zřízené pro zvládání epidemie. Premiér Michail Mišustin vyzval guvernéry ruských regionů, aby kvůli koronaviru zvážili zavedení podobných opatření jako Moskva.

Rusko, Moskva

V hlavním městě smí lidé ode dneška vycházet jen v nejnutnějších případech.

Podle dnešních údajů krizového centra bylo v 71 regionech za minulých 24 hodin diagnostikováno nově 302 případů nákazy, informuje TASS. Dosud se uzdravilo 66 lidí, zatím poslední úmrtí je hlášeno z Pskovské oblasti. Z 1836 nakažených osob připadá 1226 na Moskvu.

"Vyzývám politiky ruských regionů, aby věnovali pozornost moskevské zkušenosti a připravili se na možné zavedení podobných opatření ve svých regionech," sdělil dnes Mišustin.

K Moskvě se zatím připojila Murmanská oblast, která sdílí hranici s Finskem a Norskem.

Moskevský starosta Sergej Sobjanin řekl, že 20 procent Moskvanů se nařízením o izolaci neřídí. Doufá, že se situace zlepší, až bude zavedena elektronická kontrola pohybu lidí, což má být do konce týdne.

Místopředseda bezpečnostní rady státu a bývalý premiér Dmitrij Medveděv občanům prostřednictvím videa vzkázal: "Některým z vás to může připadat jako hra, jako nějaký hollywoodský thriller. Hra to ale není... Bohužel je to reálná hrozba pro nás pro všechny a pro celou civilizaci."

zdroj: YouTube

Podle průzkumu nezávislého střediska Levada má úplnou důvěru ve vládní informace o koronaviru jenom 16 procent Rusů. Až 24 procent účastníků průzkumu sdělilo, že vládě v tomto směru vůbec nedůvěřuje.

Ode dneška v Rusku také platí uzávěra vnějších hranic. Týká se všech hraničních přechodů pro automobilovou, železniční i říční přepravu, výjimku bude mít přeprava zboží.

Ačkoli v Moskvě mohou lidé vycházet jenom kvůli nákupu, do lékárny, cesty do práce nebo vyhledání naléhavé pomoci, není omezeno právo z města odjíždět ani do něj přijíždět.

Rusko sice patří k zemím, jež jsou epidemií méně postiženy, přesto tam byl tento týden vyhlášen jako nepracovní, jsou uzavřena nákupní střediska, restaurace i zábavní podniky.

Rusové jsou už dlouho zvyklí na finanční a politické krize. Nyní reagují na pandemii nemoci COVID-19 nákupem zásob všech základních věcí pro život v izolaci - včetně pohanky či kondomů, napsala agentura AFP, která připravila přehled pěti hlavních položek na ruských nákupních seznamech.

POHANKA

Pohanka je v této zemi základní potravinou a jí se jednak jako příloha, ale také jako hlavní jídlo. Tato obilovina podobná kroupám je také barometrem ruských ekonomických obav a je obzvláště vyhledávaná v dobách krize. Rozšíření koronaviru a vyhlášení preventivních opatření v Moskvě vyvolaly nájezdy obyvatel na obchody s potravinami i online supermarkety. Rusové skupují pohanku a sůl navzdory varováním úřadů před panickým nakupováním. Od devátého do 15. března stoupl prodej pohanky o 66 procent v porovnání se stejným obdobím loňského roku, jak uvedla firma pro průzkum trhu Nielsen Russia.

SEXUÁLNÍ HRAČKY

V Rusku také stoupl prodej kondomů a sexuálních hraček úměrně tomu, kolik lidí se uzavřelo do izolace, anebo se na ni chystá. Ozon, jeden z největších ruských online obchodů, ohlásil v březnu 300procentní nárůst prodeje sexuálních hraček a kondomů. Poptávka vyvrcholila 14.-17. března, kdy mnoho společností nařídilo zaměstnancům, aby se připravili na práci z domova. Prodej kondomů a lubrikantů vyskočil o 147, respektive 124 procent v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Vysoká poptávka je také po všech druzích spodního prádla a oblečků probouzejících fantazii, přičemž prodej sexy kostýmu zdravotnice se oproti loňskému roku více než zdvojnásobil.

ELEKTRONIKA A PÁLKY

Prudce vzrostl také prodej spotřebitelské elektroniky, především kvůli propadajícímu se rublu, který v letošním roce kvůli koronaviru ztratil pětinu své hodnoty, a také kvůli klesajícím cenám ropy. Znehodnocování rublu povede v následujících měsících k vyšší inflaci, a proto Rusové skupují dováženou elektroniku, jako jsou mobilní telefony a laptopy, dokud je za nynější ceny. Dalším faktorem pro posílení prodeje elektroniky je potřeba se izolovat - a v řadě případů si také vytvořit domácí kancelář. Celková nejistota překvapivě zvýšila také prodej baseballových pálek, který v březnu stoupl téměř o 30 procent. Baseball se v Rusku nijak masově nehraje, takže jde zřejmě o prostředek na vlastní obranu.

MRAZNIČKY

Mnoho Rusů také investuje do zvýšení mrazící kapacity, aby si mohli během pandemie pořídit větší zásoby. Prodeje ledniček a mrazniček prudce stoupají - Ozon zaznamenal v březnu čtyřnásobný nárůst.

ČESNEK

Mnoho lidí v Rusku věří v antivirový potenciál česneku - a v důsledku toho po něm také v poslední době stoupla poptávka. Cena česneku, z nějž většina pochází z Číny, se v únoru zvýšila o 11 procent. Také čečenský vůdce Ramzan Kadyrov radí lidem, aby žvýkali stroužky česneku a posílili tak svůj imunitní systém. Doslova řekl: "Jezte česnek a budete mít čistou krev." Ve skutečnosti ale česnek před infekcí nechrání, uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO). "Česnek je zdravá potravina, která může mít jisté antimikrobiální vlastnosti. Neexistují ale žádné důkazy z nynější epidemie, že by konzumace česneku lidi chránila před novým koronavirem," dodala WHO.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

TI také nezná výsledek řízení Černošic s Babišem kvůli střetu zájmů

23.09.2021 15:32 Organizace Transparency International (TI), která podala městskému úřadu v Černošicích podnět kvůli…

Některé čerpací stanice v Británii zavřely. Nemá kdo dovézt pohonné hmoty

24.09.2021 12:47 V Británii muselo dočasně přerušit provoz několik čerpacích stanic, protože jim došly pohonné hmoty…

Rusko zaznamenalo svůj dosud nejvyšší počet denních úmrtí pacientů s…

24.09.2021 11:30 Rusko ve čtvrtek zaznamenalo svůj dosud nejvyšší počet úmrtí pacientů s covidem-19 od začátku…

Při výstupu na Elbrus zemřelo pět horolezců

24.09.2021 08:35 Při výstupu na Elbrus, nejvyšší horu Ruska, zemřelo pět horolezců, informují ruská média. Dalších…

Firma Novavax žádá WHO o souhlas s nouzovým použitím své vakcíny

23.09.2021 22:01 Americká farmaceutická společnost Novavax a její indický partner Serum Institute dnes požádaly…

Rusko vyrovnalo denní rekord v počtu úmrtí pacientů s covidem-19

23.09.2021 17:09 Rusko dnes ohlásilo 820 úmrtí souvisejících s covidem-19 během uplynulých 24 hodin. Je to nejvyšší…

Lidé nemusí v panice vykupovat supermarkety, ujistil britský ministr

23.09.2021 12:47 Lidé v Británií nemusí v panice vykupovat zásoby ze supermarketů, v zemi nehrozí další takzvaná…

Slavnostní předávání Nobelových cen kvůli koronaviru opět nebude

23.09.2021 12:19 Slavnostní předávání Nobelových cen ve vědeckých oborech a za literaturu se letos ve švédském…

V Rusku zahynulo šest lidí po pádu letadla na Dálném východě

23.09.2021 12:10 Všech šest členů posádky letounu An-26, který ve středu havaroval na ruském Dálném východě,…

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval Valné shromáždění k oživení OSN

23.09.2021 09:45 K "oživení" základních principů OSN a podpoře těch, kteří chtějí změnit svět k lepšímu, vyzval v…

WHO: Špatný vzduch škodí lidskému zdraví více, než se dosud myslelo

22.09.2021 19:40 Špatný vzduch škodí lidskému zdraví více, než se dosud myslelo, a dosavadní mezní hodnoty škodlivin…

Související:

Právě se děje

reklama