Moskva se kvůli koronaviru uzavírá. Medveděv zveřejnil varovné video, Rusové si dělají zásoby

Počet potvrzených případů koronaviru v Rusku stoupl na 1836. Onemocnění COVID-19, jež koronavirus způsobuje, tam podlehlo devět lidí. Oznámilo to dnes centrum zřízené pro zvládání epidemie. Premiér Michail Mišustin vyzval guvernéry ruských regionů, aby kvůli koronaviru zvážili zavedení podobných opatření jako Moskva.

Rusko, Moskva
doporučujeme

V hlavním městě smí lidé ode dneška vycházet jen v nejnutnějších případech.

Podle dnešních údajů krizového centra bylo v 71 regionech za minulých 24 hodin diagnostikováno nově 302 případů nákazy, informuje TASS. Dosud se uzdravilo 66 lidí, zatím poslední úmrtí je hlášeno z Pskovské oblasti. Z 1836 nakažených osob připadá 1226 na Moskvu.

"Vyzývám politiky ruských regionů, aby věnovali pozornost moskevské zkušenosti a připravili se na možné zavedení podobných opatření ve svých regionech," sdělil dnes Mišustin.

K Moskvě se zatím připojila Murmanská oblast, která sdílí hranici s Finskem a Norskem.

Moskevský starosta Sergej Sobjanin řekl, že 20 procent Moskvanů se nařízením o izolaci neřídí. Doufá, že se situace zlepší, až bude zavedena elektronická kontrola pohybu lidí, což má být do konce týdne.

Místopředseda bezpečnostní rady státu a bývalý premiér Dmitrij Medveděv občanům prostřednictvím videa vzkázal: "Některým z vás to může připadat jako hra, jako nějaký hollywoodský thriller. Hra to ale není... Bohužel je to reálná hrozba pro nás pro všechny a pro celou civilizaci."

zdroj: YouTube

Podle průzkumu nezávislého střediska Levada má úplnou důvěru ve vládní informace o koronaviru jenom 16 procent Rusů. Až 24 procent účastníků průzkumu sdělilo, že vládě v tomto směru vůbec nedůvěřuje.

Ode dneška v Rusku také platí uzávěra vnějších hranic. Týká se všech hraničních přechodů pro automobilovou, železniční i říční přepravu, výjimku bude mít přeprava zboží.

Ačkoli v Moskvě mohou lidé vycházet jenom kvůli nákupu, do lékárny, cesty do práce nebo vyhledání naléhavé pomoci, není omezeno právo z města odjíždět ani do něj přijíždět.

Rusko sice patří k zemím, jež jsou epidemií méně postiženy, přesto tam byl tento týden vyhlášen jako nepracovní, jsou uzavřena nákupní střediska, restaurace i zábavní podniky.

Rusové jsou už dlouho zvyklí na finanční a politické krize. Nyní reagují na pandemii nemoci COVID-19 nákupem zásob všech základních věcí pro život v izolaci - včetně pohanky či kondomů, napsala agentura AFP, která připravila přehled pěti hlavních položek na ruských nákupních seznamech.

POHANKA

Pohanka je v této zemi základní potravinou a jí se jednak jako příloha, ale také jako hlavní jídlo. Tato obilovina podobná kroupám je také barometrem ruských ekonomických obav a je obzvláště vyhledávaná v dobách krize. Rozšíření koronaviru a vyhlášení preventivních opatření v Moskvě vyvolaly nájezdy obyvatel na obchody s potravinami i online supermarkety. Rusové skupují pohanku a sůl navzdory varováním úřadů před panickým nakupováním. Od devátého do 15. března stoupl prodej pohanky o 66 procent v porovnání se stejným obdobím loňského roku, jak uvedla firma pro průzkum trhu Nielsen Russia.

SEXUÁLNÍ HRAČKY

V Rusku také stoupl prodej kondomů a sexuálních hraček úměrně tomu, kolik lidí se uzavřelo do izolace, anebo se na ni chystá. Ozon, jeden z největších ruských online obchodů, ohlásil v březnu 300procentní nárůst prodeje sexuálních hraček a kondomů. Poptávka vyvrcholila 14.-17. března, kdy mnoho společností nařídilo zaměstnancům, aby se připravili na práci z domova. Prodej kondomů a lubrikantů vyskočil o 147, respektive 124 procent v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Vysoká poptávka je také po všech druzích spodního prádla a oblečků probouzejících fantazii, přičemž prodej sexy kostýmu zdravotnice se oproti loňskému roku více než zdvojnásobil.

ELEKTRONIKA A PÁLKY

Prudce vzrostl také prodej spotřebitelské elektroniky, především kvůli propadajícímu se rublu, který v letošním roce kvůli koronaviru ztratil pětinu své hodnoty, a také kvůli klesajícím cenám ropy. Znehodnocování rublu povede v následujících měsících k vyšší inflaci, a proto Rusové skupují dováženou elektroniku, jako jsou mobilní telefony a laptopy, dokud je za nynější ceny. Dalším faktorem pro posílení prodeje elektroniky je potřeba se izolovat - a v řadě případů si také vytvořit domácí kancelář. Celková nejistota překvapivě zvýšila také prodej baseballových pálek, který v březnu stoupl téměř o 30 procent. Baseball se v Rusku nijak masově nehraje, takže jde zřejmě o prostředek na vlastní obranu.

MRAZNIČKY

Mnoho Rusů také investuje do zvýšení mrazící kapacity, aby si mohli během pandemie pořídit větší zásoby. Prodeje ledniček a mrazniček prudce stoupají - Ozon zaznamenal v březnu čtyřnásobný nárůst.

ČESNEK

Mnoho lidí v Rusku věří v antivirový potenciál česneku - a v důsledku toho po něm také v poslední době stoupla poptávka. Cena česneku, z nějž většina pochází z Číny, se v únoru zvýšila o 11 procent. Také čečenský vůdce Ramzan Kadyrov radí lidem, aby žvýkali stroužky česneku a posílili tak svůj imunitní systém. Doslova řekl: "Jezte česnek a budete mít čistou krev." Ve skutečnosti ale česnek před infekcí nechrání, uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO). "Česnek je zdravá potravina, která může mít jisté antimikrobiální vlastnosti. Neexistují ale žádné důkazy z nynější epidemie, že by konzumace česneku lidi chránila před novým koronavirem," dodala WHO.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnson uvalil tvrdší restrikce na Manchester

20.10.2020 21:40 Britský premiér Boris Johnson dnes ohlásil zavedení přísnějších restrikcí v boji s koronavirovou…

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, uvedla tamní diplomacie

20.10.2020 15:35 Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž.…

Ukrajina hlásí 113 obětí koronaviru za den, dosud nejvíce. Nový rekord…

20.10.2020 14:43 Aktualizováno Za poslední den zemřelo na Ukrajině 113 lidí s onemocněním covid-19, což je nejvíce od začátku…

Rusko odmítá obvinění z hackerských útoků vojenské rozvědky

20.10.2020 12:03 Moskva skrze velvyslanectví ve Washingtonu odmítla obvinění z přípravy hackerských útoků na různé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama