Pokračující protekcionismus poškozuje růst i zaměstnanost, varuje WTO

Členské země Světové obchodní organizace (WTO) mezi loňským a letošním říjnem zavedly 102 nových opatření omezujících obchodní výměnu. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes představil generální ředitel WTO Roberto Azevedo. Pokračující protekcionismus má podle něj negativní dopady na hospodářský růst i na tvorbu pracovních míst.

Přidejte svůj názor

Nezaměstnaní lidé
doporučujeme

Nová protekcionistická opatření, která zahrnují například cla, dovozní kvóty či přísnější celní procedury, podle odhadů pokryla zboží a služby v hodnotě 746,9 miliardy dolarů (přes 17 bilionů Kč). To představuje nárůst o 27 procent ve srovnání s opatřeními zavedenými v předchozích 12 měsících a zároveň nejvyšší hodnotu za posledních sedm let.

"Závěry zprávy by měly vážně znepokojit členy WTO i širší mezinárodní komunitu. Historicky vysoké úrovně restriktivních obchodních opatření poškozují hospodářský růst, tvorbu pracovních míst a kupní sílu po celém světě," uvedl Azevedo.

Členské země WTO nicméně ve sledovaném období zavedly také 120 opatření, jejichž cílem je obchodní výměnu usnadnit. Tato opatření podle odhadů pokryla zboží a služby v hodnotě 544,7 miliardy dolarů (12,5 bilionu Kč). To představuje rovněž nejvyšší hodnotu za sedm let.

WTO už začátkem října předpověděla, že světový obchod v letošním roce poroste nejpomalejším tempem od roku 2009, kdy vrcholila globální finanční krize. Obchod by se měl podle říjnové prognózy zvýšit pouze o 1,2 procenta, zatímco v dubnu WTO jeho růst odhadovala na 2,6 procenta.

Spojené státy a Čína, tedy dvě největší ekonomiky světa, spolu už od loňského roku vedou obchodní válku, v jejímž rámci na sebe vzájemně uvalují cla. Obě země nyní pracují na dohodě, která by mohla obchodní válku zastavit.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slituje se Putin? Izraelka pašovala kontraband drog, teď chce milost

26.01.2020 15:58 Izraelka Naama Issacharová vězněná v Rusku za drogový delikt dnes požádala ruského prezidenta…

Levičáci mohou slavit? Proč konzervativní prezidentka pohořela ve volbách?

25.01.2020 13:00 Levičáci mohou bouchnout šampaňské. Po několika volebních výprascích v evropských volbách se…

Zemětřesení v norské vládě. Premiérka Solbergová vymění 13 ministrů

24.01.2020 14:58 Norská premiérka Erna Solbergová dnes oznámila největší změny ve vládě od svého nástupu k moci v…

Poradcem Putina je Medinskij. Má skandální pověst, kritizoval Prahu za…

24.01.2020 13:45 Ruský prezident Vladimir Putin jmenoval svými poradci Maxima Oreškina a Vladimira Medinského, kteří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama