Policie při nedělních protestech v Bělorusku zadržela 280 lidí

Běloruská policie zadržela na nedělních nepovolených protestech proti režimu prezidenta Alexandra Lukašenka 280 lidí, z toho 215 v hlavním městě Minsku. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na běloruské ministerstvo vnitra.

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

Mluvčí ministerstva vnitra podle agentury TASS dále uvedla, že nepovoleného protestu v Minsku se zúčastnilo 7000 lidí, celkem do ulic v Bělorusku vyšlo podle ní 8000 tisíc protestujících. Organizace na ochranu lidských práv Vjasna však v neděli uvedla, že demonstrace v metropoli se zúčastnilo na 50.000 lidí. Agentura Interfax v neděli odhadla počet protestujících na přibližně 30.000.

O desítkách tisíc demonstrujících v Minsku informuje rovněž agentura Reuters. Podle ní se lidé vydali do ulic navzdory nedávné hrozbě ministerstva vnitra, že v případě potřeby bezpečnostní složky použijí proti protestujícím střelné zbraně.

V Minsku a dalších běloruských městech v neděli pokračovaly hromadné protesty, které začaly poté, co ústřední volební komise 9. srpna ohlásila, že vítězem prezidentských voleb se opět stal dlouholetý autoritářský vůdce Lukašenko. Opozice stejně jako Evropská unie a další státy výsledek hlasování neuznaly a požadují vypsání nových voleb.

Policie v neděli nasadila těžkou techniku, proti demonstrujícím použila ohlušující granáty a vodní děla. Podle agentury DPA pořádkové síly střílely do vzduchu gumové projektily poté, co je demonstranti údajně napadli kameny.

Opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská, která se po volbách uchýlila do litevského exilu, dala minulý víkend Lukašenkovi ultimátum, aby do do 25. října odstoupil a propustil všechny politické vězně. V opačném případě bude podle jejích slov čelit celostátní stávce, která ochromí Bělorusko.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šance Británie na dohodu s EU je 50 na 50

05.12.2020 14:23 Podle nejmenovaných zdrojů z britské vlády, na které se odvolávají stanice BBC a list The Guardian,…

V Rusku přibyl rekordní počet nakažených, začalo očkování

05.12.2020 11:17 V Rusku za poslední den přibylo 28.782 nových případů koronavirové infekce, což je nejvíce od…

British Airways rozprodávají nepotřebné vybavení z letadel

05.12.2020 10:38 Tisíce fanoušků letectví nebo zájemců o nevšední vánoční dárky přitáhl internetový výprodej…

Johnson bude s šéfkou EK mluvit o pobrexitových vztazích

04.12.2020 21:15 Intenzivní jednání o smlouvě, která by měla od počátku příštího roku upravit podobu vzájemných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama