Policistu ze známé fotky z běloruských protestů opustila žena

S policistou, který figuruje na jedné z nejznámějších fotografií ze současných protivládních protestů v Bělorusku, se rozvádí žena. Opustila ho údajně kvůli tomu, co následovalo po zveřejnění snímku a prozrazení jeho jména, píše zpravodajský server meduza.io. Žena si stěžuje, že denně dostávala tisíce zpráv, kde jí lidé psali, že si přejí její smrt.

Ilustrační foto

Fotograf agentury Reuters zachytil Timura Griška v srpnu, během první noci opozičních protestů v Minsku. Griško v kukle na snímku gestikuluje rukama u bezvládně ležícího polonahého těla jednoho z demonstrantů. Stejnou scénu zachytila i kamera a na záběrech z ní Griško s dalším policistou nesou zadrženého demonstranta z policejního auta a protestující požadují jeho propuštění. "Ano, pustím ho. Zavolejte sanitku," křičí na ně zpět Griško.

O bezvládném demonstrantovi se vzápětí rozšířila zpráva, že zemřel. Později se však ukázalo, že nebyla pravdivá a muž žije. Griško v ruské státní televizi RT o dva týdny později uvedl, že protestující byl opilý a pod vlivem drog. "Pokud jsme ho zbili, tak to bylo v situaci, kdy skočil na štíty (pořádkové policie)," nechal se slyšet.

Demonstrant, jenž se jmenuje Jevjenij Zajičkin, však běloruskému serveru Tut.by řekl, že policisté ho zbili během zatýkání, ztratil vědomí a skončil v nemocnici. Ukázal přitom propouštěcí zprávu z nemocnice, která alkohol ani drogy nezmiňuje. "Později se však ukázalo z jiné lékařské zprávy, že Zajičkin ve skutečně opilý byl," píše meduza.io.

Griškova identita po celou dobu zůstávala veřejnosti neznáma (v televizi hovořil anonymně), po nějaké době se však podle serveru meduza.io na sociálních sítích objevilo jeho plné jméno, informace o jeho předchozích nasazeních a další informace.

V září pak ukrajinský web Obozrevatel přišel se zprávou, že se s Griškem rozvádí jeho žena Lilija Salimgarevová, která se v roce 2017 stala běloruskou šampionkou v kulturistice. Salimgarevová na svém instagramovém účtu zveřejnila rozvodové papíry a napsala: "To se stává. Naše názory a pohledy se prostě rozešly."

Nyní serveru Naša Niva řekla, že po zveřejnění identity jejího muže čelila neustále šikaně veřejnosti. A tvrdí, že k rozvodu ji donutil tlak způsobený nenávistnými zprávami. "Pokud je tohle, co společnost chce, bude to lepší pro mě i pro něj. Je velmi těžké vydržet takové pronásledování, přáli mi smrt. Tisíce zpráv denně, kde psali: Doufám, že zemřeš. Bude to tak pro mě lepší i bezpečnější," řekla. Na dotaz, zda by její manželství přežilo bez "srpnových událostí", odpověděla, že by "pravděpodobně nenastal rozvod".

V Bělorusku už přes dva měsíce demonstrují obyvatelé země proti režimu autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka, policie proti nim tvrdě zasahuje a demonstrující zatýká. Obzvláště nemilosrdně zasahovala v srpnu. Úřady nedávno pohrozily, že proti protestujícím použijí střelné zbraně. Lidé do ulic vyšli po srpnových prezidentských volbách, ve kterých ústřední volební komise vítězem prohlásila dosavadního autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Opozice, stejně jako mnohé země nebo Evropská unie, výsledek prezidentských voleb neuznává a požaduje vypsání nového hlasování.

Experti doporučují Johnsonovi, aby Británie zavedla opatření proti šíření…

22.10.2021 17:35 Britský premiér Boris Johnson by se měl připravit na zavedení některých opatření k omezení šíření…

Putin: Rusko může po schválení plynovodu Nord Stream 2 okamžitě zvýšit…

22.10.2021 12:08 Rusko je připraveno bezprostředně po schválení provozu nového plynovodu Nord Stream 2 zvýšit…

Denní rekordy nakažených koronavirem a úmrtí v Rusku dál rostou

22.10.2021 11:00 Rusko ve čtvrtek zaznamenalo druhý den po sobě nejvyšší počty jak nově potvrzených případů nákazy…

Putin označil vojenské ovládnutí Ukrajiny Severoatlantickou aliancí za…

21.10.2021 20:55 Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že vojenské ovládnutí Ukrajiny Severoatlantickou…

NATO má nový plán, jak čelit jaderným i hybridním hrozbám z Ruska

21.10.2021 19:45 Severoatlantická aliance dnes schválila nový plán, jak čelit potenciálním vojenským či hybridním…

Británie eviduje přes 50.000 nově nakažených koronavirem

21.10.2021 19:14 V Británii poprvé od 17. července přibylo během jediného dne více než 50.000 nově nakažených…

Britská policie obvinila z vraždy muže, který zabil poslance Amesse

21.10.2021 14:49 Z vraždy a přípravy teroristického činu nyní britská policie obvinila Brita somálského původu Aliho…

Rusko hlásí přes 36 tisíc nakažených denně, překonalo další rekord

21.10.2021 12:35 Aktualizováno Rusko ve středu zaznamenalo nejvyšší počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem i úmrtí…

Podle Kremlu udělení Sacharovovy ceny Navalnému toto ocenění znehodnocuje

21.10.2021 12:06 Kreml dnes odmítl středeční rozhodnutí Evropského parlamentu udělit letos Sacharovovu cenu za…

Ukrajina hlásí rekordní počty nakažených i úmrtí spojených s covidem

21.10.2021 08:22 Ukrajina ve středu zaznamenala nejvyšší počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem i úmrtí…

Související:

Právě se děje

reklama