Popularita Navalného po otravě vzrostla, přibylo mu ale i odpůrců

Pětina Rusů v současnosti schvaluje činnost kritika Kremlu Alexeje Navalného, který se právě zotavuje v Německu z otravy. Vyplývá to z průzkumu nezávislého střediska Levada, o kterém informovala agentura Reuters. Popularita čtyřiačtyřicetiletého odpůrce prezidenta Vladimira Putina se podle tohoto průzkumu více než zdvojnásobila oproti loňskému roku, stejně ale vzrostl také počet Rusů, kteří s Navalným nesouhlasí.

Alexej Navalnyj
doporučujeme

Navalného aktivitu podle průzkumu schvaluje pětina dotázaných, polovina je proti. Před rokem opozičníkovu práci schvalovalo devět procent účastníků průzkumu, zatímco opačný názor vyjádřila čtvrtina dotázaných.

Navalnyj byl v srpnu letecky přepraven z Ruska do Berlína poté, co zkolaboval během vnitrostátního letu z Tomska do Moskvy. Kvůli Navalnému letoun přistál v Omsku, kde byl hospitalizován a posléze přepraven do berlínské nemocnice Charité. Zde se léčil 32 dnů, než byl minulý měsíc propuštěn. Nyní se zotavuje na neznámém místě v Berlíně. Podle německých expertů byl tento přední kritik Kremlu otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, kterou vyvíjel někdejší Sovětský svaz.

Berlín společně s Evropskou unií od Ruska žádají vysvětlení Navalného onemocnění. Kreml popřel jakoukoli účast na incidentu a uvedl, že ještě neviděl důkazy o spáchání trestného činu.

Z dotázaných, kteří věděli o Navalného otravě, 55 procent uvedlo, že nevěří, že to byl úmyslný čin.

Ruské zastoupení při Evropské unii se minulý měsíc odvolalo na jiný průzkum, podle kterého popularita Navalného dosahovala pouze dvou procent, Zastoupení uvedlo, že by nemělo smysl, aby Moskva otrávila politického oponenta s tak nízkou podporou. "Je to, jako by říkali: 'Pokud by jeho obliba dosahovala 20 procent, pak bychom ho otrávili'," zareagoval tehdy Navalného spolupracovník Leonid Volkov, připomněl Reuters.

Navalnyj slíbil, že se vrátí do Ruska, aby se dál věnoval politice. V rozhovoru pro německý časopis Der Spiegel, zveřejněný ve čtvrtek, obvinil prezidenta Putina, že stojí za jeho otrávením. Kreml vzápětí nařkl opozičníka, že spolupracuje s americkou Ústřední zpravodajskou službou CIA.

Putinova obliba na jaře klesla k 59 procentům, tedy k historickému minimu za dvě desetiletí u moci. Mezitím ale podle Levady prezidentova popularita vystoupala k 69 procentům.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko a Ukrajina hlásí nejvíce mrtvých za den od začátku pandemie

21.10.2020 13:15 Aktualizováno V Rusku a na Ukrajině zemřelo za poslední den nejvíce lidí s onemocněním covid-19 od začátku…

Ruce pryč od Libye, žádá OSN zainteresované státy. Mírová jednání jsou na…

21.10.2020 12:28 Mírová jednání soupeřících libyjských kabinetů jsou na dobré cestě k trvalému klidu zbraní, domnívá…

Vilnius kvůli běloruské jaderné elektrárně rozdává jodové tablety

21.10.2020 08:45 Úřady ve Vilniusu preventivně nabízejí obyvatelům města zdarma jodové tabletky, informoval polský…

Ruské ministerstvo obrany chce otevřít kancelář v Srbsku

21.10.2020 07:49 Ruské ministerstvo obrany chce otevřít svou kancelář v Srbsku, jejímž účelem bude prohlubovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama