Poslední slova pilota sestřeleného letadla zveřejněna. Za pár minut byl mrtvý

Týden po sestřelení dopravního letadla společnosti Ukraine International Airlines třídy Boeing 737-800, k němuž došlo v Íránu, byla zveřejněna poslední slova pilota. Ten byl s průběhem letu naprosto spokojený, ačkoliv jeho manželka měla zlou předtuchu, že se něco stane.

Boeing 737-800 společnosti Ukraine International Airlines
doporučujeme

Pilot ukrajinských aerolinek Volodymyr Gaponenko vzlétl ve středu 8. ledna z letiště v Teheránu s hodinovým zpožděním a mířil domů do své rodné země za manželkou a dvěma dcerami.

Původně předpokládal, že let bude kvůli nepokojům v Íránu zrušený. To se ale nestalo a pilot musel letět. Jak uvedl portál Sky News, jeho manželka Katerina si nepřála, aby letěl.

Let 752 z Teheránu do Kyjeva měl vzlétnout v 05:15 místního času, byl ale opožděn o necelou hodinu. Když se v 06:12 místního času čtyřicetitunový stroj odlepil od země, očekávalo se, že v Kyjevě přistane v 08:00. 

V 06:14, tedy dvě minuty po vzletu, letadlo vystoupalo do výšky 1 400 metrů a dosáhlo rychlosti 480 km/h. "Všechno je na palubě v pořádku a přecházím na autopilota." To jsou podle agentury Reuters poslední pilotova slova. 

V 06:22 se stroj zřítil a dopadl 45 kilometrů od Teheránu. Nikdo ze 176 lidí na palubě neměl šanci přežít. Piloti byli mrtví jako první, raketa, která stroj zasáhla, explodovala přímo před kokpitem letadla a zabila je na místě.

Katerina si byla jistá, že letadlo poslala k zemi exploze, ještě dříve, než íránské úřady přiznaly, že stroj omylem sestřelila armáda. Původně podezřívala teroristy, sama ale nechápe, proč Ukrajina dovolila letadlu vzlétnout v době, kdy byla situace tak vypjatá.

"Tento let byl naplánován už na začátku prosince, kdy se v Teheránu nebylo čeho obávat," uvedla vdova. Situace se ale v průběhu ledna změnila k nepoznání. "Byla to sebevražedná mise," dodala.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali. Rozhovory v Ženevě už…

16.06.2021 21:55 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden a jeho ruský protějšek Vladimir Putin ukázali, že i v čase zvýšeného…

Velká Británie ohlásila nejvíc nových infekcí za den od konce února

16.06.2021 21:03 Británie dnes ohlásila 9055 nových případů koronaviru, což je nejvyšší denní přírůstek od února. V…

Britského premiéra Johnsona znovu tvrdě kritizoval exporadce

16.06.2021 19:45 Někdejší britský vládní poradce Dominic Cummings dnes znovu vznesl vážná obvinění vůči premiérovi…

V Ženevě nechyběly transparenty volající po vyšetření otravy Navalného

16.06.2021 19:01 Aktualizováno Švýcarská organizace Campax vystupující proti jaderným zbraním využila dnešní ženevské schůzky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama