Povolební krize v Černé Hoře: Vládní strana získala nejvíc hlasů, přesto může přijít o moc

Několik tisíc lidí v černohorské metropoli Podgorica dnes manifestovalo na podporu vládnoucí Demokratické strany socialistů (DPS), která by po nedávných volbách mohla přijít o moc. Informovala o tom agentura AP.

Milo Djukanović
doporučujeme

DPS sice ve volbách obdržela nejvíc hlasů, trojice opozičních stran však získala těsnou většinu křesel v 81členném parlamentu, takže se může pokusit o vytvoření vládní koalice, upozorňuje AP.

Černohorský prezident Milo Djukanović a jeho DPS vládnou v Černé Hoře od roku 1991. Opoziční strany po volbách ohlásily, že chtějí jednat o sestavení vlády bez DPS, zatímco Djukanović uvedl, že je připraven odejít do opozice.

Rozhovory o vytvoření vládní koalice vede uskupení Za budoucnost Černé hory s dalšími opozičními bloky, středopravicovým uskupením Mír je náš národ a blokem Černá na bílé. Uskupení Za budoucnost Černé Hory je považováno za stoupence silných vazeb na Srbsko a Rusko. DPS naopak v posledních letech prosazuje silnou orientaci Černé Hory na západ.

Opoziční předáci se nyní snaží zmírnit obavy, že jejich vláda by znamenala odklon od NATO směrem k Srbsku a Rusku. Tvrdí, že chtějí sjednotit národ vytvořením vlády, která bude respektovat všechny mezinárodní dohody a pokračovat v reformách potřebných pro vstup do Evropské unie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mezi uprchlíky a ekonomickými migranty nemůžeme rozlišovat, tvrdí právník

24.09.2020 00:01 NÁZOR - Migranti uvěznění v přelidněném běženeckém táboře Moria, který tento měsíc vyhořel, čekali…

Lukašenko přes pokračující protesty složil prezidentskou přísahu, podle…

23.09.2020 22:06 Aktualizováno Alexandr Lukašenko dnes nečekaně složil přísahu a již pošesté za sebou nastoupil do funkce…

Policie v Minsku použila vodní děla a zatýká demonstranty

23.09.2020 20:34 Aktualizováno Běloruská policie použila vodní děla k rozehnání demonstrantů, kteří v hlavním městě protestovali…

Ruská stíhačka se zřítila během výcviku, možná byla sestřelena

23.09.2020 20:03 Aktualizováno Ruskou stíhačku Su-30, která se v úterý zřítila u Tveru, mohla omylem sestřelit jiná stíhačka během…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama