Povolební krize v Černé Hoře: Vládní strana získala nejvíc hlasů, přesto může přijít o moc

Několik tisíc lidí v černohorské metropoli Podgorica dnes manifestovalo na podporu vládnoucí Demokratické strany socialistů (DPS), která by po nedávných volbách mohla přijít o moc. Informovala o tom agentura AP.

Milo Djukanović
doporučujeme

DPS sice ve volbách obdržela nejvíc hlasů, trojice opozičních stran však získala těsnou většinu křesel v 81členném parlamentu, takže se může pokusit o vytvoření vládní koalice, upozorňuje AP.

Černohorský prezident Milo Djukanović a jeho DPS vládnou v Černé Hoře od roku 1991. Opoziční strany po volbách ohlásily, že chtějí jednat o sestavení vlády bez DPS, zatímco Djukanović uvedl, že je připraven odejít do opozice.

Rozhovory o vytvoření vládní koalice vede uskupení Za budoucnost Černé hory s dalšími opozičními bloky, středopravicovým uskupením Mír je náš národ a blokem Černá na bílé. Uskupení Za budoucnost Černé Hory je považováno za stoupence silných vazeb na Srbsko a Rusko. DPS naopak v posledních letech prosazuje silnou orientaci Černé Hory na západ.

Opoziční předáci se nyní snaží zmírnit obavy, že jejich vláda by znamenala odklon od NATO směrem k Srbsku a Rusku. Tvrdí, že chtějí sjednotit národ vytvořením vlády, která bude respektovat všechny mezinárodní dohody a pokračovat v reformách potřebných pro vstup do Evropské unie.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Navalnyj čeká na soud v nechvalně známé vazební věznici

20.01.2021 17:03 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj čeká na soud, jenž rozhodne o tom, zda ho pošle do vězení za…

Kreml potvrdil ochotu prodloužit odzbrojovací dohodu s USA

20.01.2021 13:13 Moskva dnes prostřednictvím mluvčího Kremlu opět potvrdila ochotu prodloužit poslední odzbrojovací…

Jak počítat oběti pandemie? Profesor z Oxfordu upozornil na úskalí…

20.01.2021 00:01 NÁZOR - Kolik lidí zemřelo kvůli pandemii nemoci covid-19? A jak se tato čísla liší v jednotlivých…

Navalnyj zveřejnil zprávu o údajném Putinově paláci. Rezidence za 29…

19.01.2021 21:56 Aktualizováno Fond boje s korupcí ruského opozičního předáka Alexeje Navalného dnes zveřejnil výsledky svého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama