Pravdu o otravě Navalného musí rozkrýt Putin, zní z Washingtonu

NÁZOR - Pravda o tom, kdo nařídil a provedl otravu ruského opozičního předáka Alexeje Navalného, nemůže být "salónní hrou", deklaruje editorial serveru Washington Post. Renomovaný americký deník tvrdí, že ruský prezident Vladimir Putin - bývalý agent KGB, někdejší ředitel tajné služby FSB a kremelský vůdce, který řídí loajální bezpečnostní establishment - zjevně může využít své páky a získat odpověď, pokud ji ještě nezná.

Vladimír Putin

Trapné a směšné vysvětlení

Z ruského mlžení a odvádění pozornosti je podle prestižního deníku patrné, že Putin místo toho spustil "dezinformační mašinerii", která má odvrátit nařčení, že nese zodpovědnost za pokus o vraždu Navalného. Opozičník, který se v Německu zotavuje z otravy novičokem, nervovým jedem ze sovětské éry, přitom v rozhovoru pro deník Der Spiegel uvedl, že za útokem na jeho život stál právě kremelský vládce, připomíná editorial.

"Tvrdím, že za tímto zločinem je Putin a nemám žádné jiné vysvětlení pro to, co se stalo. Nemám žádnou jinou verzi tohoto zločinu. Neříkám to, abych si zalichotil, ale vycházím z faktů," cituje Washington Post slova Navalného. Dodává, že Putinův tiskový mluvčí Dmitrij Peskov nicméně obvinění odmítl a přišel s "trapným a směšným" vysvětlením, že otrávený politik pracuje pro CIA.

Navalnyj organizoval místní volební kampaň v Tomsku, následně se mu 20. srpna udělalo během letu do Moskvy nevolno, poukazuje americký server. Doplňuje, že letoun následně nouzově přistál ve městě Omsk.

Jelikož se vše odehrálo v Rusku, událost, která byla jednoznačně pokusem připravit Navalného o život, by měly objasnit ruské úřady, vysvětluje editorial. Kritizuje, že Putin a jeho spolupracovníci místo toho dělají přesný opak.  

Salónní hry nikoho neobalamutí

Navalnyj byl 9. září dopraven do Německa, kde tamní lékaři potvrdili, že byl otráven nervovým jedem, ale Rusko takový závěr odmítlo s tím, že jde o "nepodložené obvinění" vůči ruskému státu a produkt "masivní dezinformační kampaně", uvádí washingtonský deník. Podotýká, že o pět dní později Putin podle informací deníku Le Monde sdělil v telefonickém rozhovoru svému francouzskému protějšku Emmanuelu Macronovi, že opoziční předák se mohl otrávit sám, navíc jej označil za "internetového potížistu, který již v minulosti simuloval nemoci".  

Rusko se 25. září ohradilo proti tomu, co označuje za "širokou očerňovací kampaň nepodloženě vinící ruské úřady z údajné otravy ruského občana", upozorňuje Washington Post. Připomíná, že podle ruské strany je incident jen "dalším zinscenovaným mytickým nasazením chemických zbraní".

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Moskva také prohlašuje, že Spojené státy a evropské země složení novičoku zkoumaly, což podle ní vyvrací věrohodnost argumentu, že produkt lze spojit výhradně se Sovětským svazem či Ruskem, rekapituluje renomovaný deník. "Jinými slovy: pojďme dál, není to nic zajímavého," dodává.   

Putin protestuje až příliš, všímá si vlivný server. Deklaruje, že třída nervových jedů novičok byla vytvořena v Sovětském svazu jako chemická zbraň, kterou zdědilo Rusko, tudíž novičok vlastní stát, kterému Putin vládne.  

Vše navíc nasvědčuje tomu, že stejný jed použily ruské tajné služby v roce 2018 při pokusu o vraždu bývalého agenta vojenské rozvědky Sergeje Skripala a jeho dcery v britském Salisbury, vyzdvihuje americký deník. Dodává, že pro vraždy z pohledu Kremlu nepohodlných osob existují precedenty - Anna Politkovská, Alexander Litviněnko či Boris Němcov. "Putin salónními hrami nikoho neobalamutí," uzavírá editorial.  

Výsledky voleb v Německu jsou nevídané. Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 21:28 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

GRAF: Vláda sociálních demokratů, Zelených a Levice podle prognóz nemá…

26.09.2021 19:15 Prognózy německých veřejnoprávních stanic ARD i ZDF neumožňují sociálním demokratům (SPD) Olafa…

Zklamání i odhodlání. Kandidáti na kancléře popsali své pocity z…

26.09.2021 20:06 Podle dosavadních prognóz a výsledků zvítězili v německých volbách sociální demokraté (SPD) Olafa…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Švýcaři dali v referendu zelenou sňatkům lidí stejného pohlaví

26.09.2021 17:54 Aktualizováno Švýcaři se dnes v referendu vyslovili pro uzákonění sňatků lidí stejného pohlaví. Podle agentury…

Islandský parlament bude mít většinu žen, jako první v Evropě

26.09.2021 16:52 Aktualizováno Islandská vládní koalice v sobotních volbách opět získala většinu v parlamentu. Vyplývá to podle…

Lavrov vyzval USA k větší aktivitě v otázce jaderné dohody s Íránem

25.09.2021 21:08 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes vyzval Spojené státy, aby byly aktivnější v jednání o…

Rusko hlásí 22.041 nově nakažených koronavirem

25.09.2021 13:42 Ruský operativní štáb dnes oznámil 22.041 případů koronavirové infekce za poslední den. To je…

Britská vláda řeší krizi s nedostatkem pohonných hmot

25.09.2021 11:50 Krizi na britském trhu s pohonnými hmotami, které na čerpacích stanicích docházejí kvůli nedostatku…

Švýcaři chystají referendum o manželství osob stejného pohlaví

24.09.2021 20:27 Švýcaři v neděli v referendu rozhodnou o tom, zda země umožní uzavírat manželství lidem stejného…

Johnson nabídl Macronovi urovnání diplomatické krize

24.09.2021 15:45 Britský premiér Boris Johnson dnes v telefonickém rozhovoru francouzskému prezidentovi Emmanuelu…

Norsko ruší od soboty většinu restrikcí spojených s koronavirem

24.09.2021 15:40 Aktualizováno Norsko od sobotních 16:00 zruší většinu restrikcí spojených s pandemií covidu-19. Podle světových…

Volební komise potvrdila ústavní většinu Jednotného Ruska po volbách do…

24.09.2021 14:28 Strana blízká prezidentovi Vladimiru Putinovi Jednotné Rusko si po volbách do Státní dumy, dolní…

Některé čerpací stanice v Británii zavřely. Nemá kdo dovézt pohonné hmoty

24.09.2021 14:17 Aktualizováno V Británii muselo dočasně přerušit provoz několik čerpacích stanic, protože jim došly pohonné hmoty…

Související:

Právě se děje

reklama