Před výbuchem vakuové střely se nelze schovat, míní expert

Výbuch termobarické, tedy vakuové rakety se podle Františka Krejčíře z Fakulty vojenských technologií Univerzity obrany dobře šíří v obytném prostoru. Nelze se před ním schovat, zemřou všichni v dosahu. Krejčíř to dnes řekl v rozhovoru ČTK.

Rusko má takové střely a bomby ve své výzbroji, Ukrajina, na kterou Rusko útočí, tvrdí, že vakuová bomba byla použita na zničení skladu ropných paliv. Tvrzení nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů. Ukrajinská velvyslankyně při OSN Oksana Markarovová uvedla, že použití této zbraně zakazuje Ženevská úmluva.

Termobarické rakety je schopno nést zařízení TOS-01. Funguje na podvozku tanku T-72 a podle Krejčíře jde o čtyřiadvacetihlavňový raketomet, který byl speciálně vyrobený pro tento typ rakety. Zatímco ostatní raketomety jsou schopny dostřelit na desítky kilometrů, TOS-01 má dostřel asi jen šest kilometrů. "Zřejmě je to způsobeno tím, že konečná rychlost rakety nemá být příliš velká, aby mohla být správně použita bojová hlavice," uvedl Krejčíř.

Raketa v sobě nese palivovzdušnou směs. Váží asi 220 kilogramů, z toho asi 100 kilogramů je účinná náplň, která není běžnou trhavinou. Zatímco trhavina obsahuje složky, které spolu reagují při detonaci, termobarická střela obsahuje pouze palivo jako účinnou náplň. Střela při dopadu zareaguje tak, že ji zapalovač roztrhne a účinnou náplň rozptýlí do okolní atmosféry. Vzduch následně zafunguje jako okysličovadlo. "Účinné látky vytvoří mrak, který nabude patřičný objem tak, aby vzniklo optimální smísení paliva a okysličovadla ze vzduchu. Následně vybuchne druhá nálož v zapalovači, která tuto směs přivede k detonaci," popsal expert.

Vytvořený mrak explozí začne expandovat do okolí v čele s rázovou vlnou s velkým přetlakem, která boří budovy a zabíjí lidi. "Zasažený prostor je obrovský. Klasická střela zabíjí v poloměru několika metrů, v tomto případě jde o několik desítek metrů, kde vše živé zemře. Dobře se to šíří především v obytných prostorech, za překážky, nelze se tomu schovat jako střepinám. Zároveň to snadno boří budovy, protože to vytváří masivní celoplošnou rázovou vlnu, která působí velkým přetlakem trvajícím značnou dobu," popsal Krejčíř.

V epicentru výbuchu se naopak vytváří podtlak, a to tím, jak plyn v mraku vysokou rychlostí expanduje do okolí. "Plyn se velikou rychlostí vzdálí od epicentra, čímž v epicentru klesne tlak až pod atmosférický. U člověka to způsobí takzvané barotrauma, kdy přestanou fungovat plíce," uvedl expert.

Uvedl, že nejde o přesnou zbraň, ale o plošnou. "Když vidíte nepřítele, tak ho tímto sice zabijete, ale pokud se v nějakém okruhu nachází další lidé, o kterých nevíte, zabijete je také," uvedl Krejčíř. Raketomet obsahuje 24 střel, lze jej použít jako salvu a vytvořit takzvaný vějíř, a to do plochy 200 krát 300 metrů. "Rázovou vlnou je pak pokryt celý prostor. Použít jej v zastavěném území, je vražedné. Nikdo by nepřežil," uvedl Krejčíř.

Vakuová (termobarická) bomba je obecně považována za nejsilnější nejadernou zbraň na světě. Vyvinuli ji už za druhé světové války v Německu, inspirací byly důlní výbuchy směsi uhelného prachu a vzduchu. Po válce ve vývoji pokračovaly USA i Sovětský svaz. Experimentovalo se s různými plyny, vytvářely se směsi s průmyslovými trhavinami, hliníkovým prachem a různými palivy.

Související

Více souvisejících

výbuch

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 8 minutami

před 31 minutami

před 45 minutami

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 50 minutami

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy