Přes 250 novinářů vyzvalo Rusko, aby přestalo útočit na nezávislá média

Přes 250 novinářů z 63 zemí vyzvalo u příležitosti Mezinárodního dne svobody tisku ruské úřady, aby přestaly s útoky na tři nezávislá média - zpravodajský portál Meduza, studentský časopis Doxa a investigativní web Važnyje istorii (Istories). Text výzvy dnes zveřejnila všechna tři jmenovaná média.

Eurozpravy.cz

"Apelujeme na ruskou vládu, aby plnila své povinnosti týkající se ochrany svobody slova," napsali autoři dopisu. Připomněli, že Ruská federace v roce 1998 podepsala Úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod, která všem bez rozdílu garantuje mimo jiné i svobodu slova.

"Ruská nezávislá média čelí vážným hrozbám," uvedli novináři. Podle nich ruské úřady vyvíjejí na nezávislá média tlak pomocí zákonných omezení, pokut a trestních stíhání. "Tato politika způsobila, že ve světě ruské žurnalistiky dominují ta média, která jsou pod kontrolou státu nebo starých přátel (prezidenta) Vladimira Putina," stojí v dopise.

Zveřejněná výzva zároveň připomíná problémy, s nimiž se tři výše jmenovaná média v poslední době potýkala. V redakci studentského časopisu Doxa provedla policie v dubnu razii, domovní prohlídky podnikla i v bytech jeho čtyř redaktorů a rodičů některých z nich. Čtveřice tvůrců časopisu byla zadržena a obviněna na základě článku trestního zákoníku, který se týká "zapojování nezletilých do činnosti, která může být ohrožující na životě". Obvinění vychází z videa, které časopis zveřejnil v lednu letošního roku. Video poukazovalo na nezákonnost výhrůžek vyloučením z univerzit adresovaných studentům, kteří se účastnili demonstrací na podporu opozičníka Alexeje Navalného. Redaktorům časopisu nyní hrozí až tři roky odnětí svobody.

Portál Meduza, jehož kancelář je zaregistrována v Lotyšsku, minulý měsíc ruské ministerstvo spravedlnosti zařadilo na seznam takzvaných zahraničních agentů. Toto označení, které upravuje ruský zákon, server nutí dodržovat řadu nařízení. Dnes zveřejněná výzva ale uvádí, že některé tyto požadavky jsou nesplnitelné. Jejich nedodržování přitom může vést k vysokým pokutám, zablokování webu či trestnímu stíhání novinářů.

Byt zakladatele investigativního webu Važnyje istorii Romana Anina v dubnu prohledávali pracovníci ruské tajné služby FSB a vyšetřovacího výboru. Při této příležitosti mu zabavili elektrotechniku, SIM karty, různé dokumenty a zápisníky. Anin byl pak vyslýchán. Nyní figuruje jako svědek v trestním řízení, ale kdykoli se jeho status může změnit na podezřelého či obviněného a v takovém případě by mu hrozily až čtyři roky za mřížemi, tvrdí dnešní dopis. Důvodem domovní prohlídky u Anina je žaloba bývalé manželky šéfa státního ropného koncernu Rosněfť, která Anina viní, že bez jejího svolení použil fotografii z jejího instagramového účtu.

Témata: EZ

Moskva trvá na tom, že ke zlepšení vztahů Ruska a ČR musí změnit chování…

24.06.2021 17:11 Moskva trvá na tom, že to je Praha, kdo musí změnit své chování vůči Rusku, aby bylo možné obnovit…

V Bělorusku začal soud s manželem opoziční vůdkyně Cichanouské

24.06.2021 13:08 V Gomelu, asi půlmilionovém městě na jihovýchodu Běloruska, začal dnes soudní proces s opozičními…

Rusko uvádí, že u Krymu vypálilo výstražné výstřely na britský…

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Plavidlo ruské pohraniční stráže dnes vypálilo výstražné výstřely kvůli plavbě britského…

Johnson byl po více než roce na pravidelné audienci u královny osobně

23.06.2021 21:43 Britský premiér Boris Johnson se dnes po více než roce zúčastnil osobně pravidelné audience u…

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie…

23.06.2021 13:23 Aktualizováno Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro…

Brexit i pět let po referendu rozděluje Británii, lidé své postoje nemění

23.06.2021 12:58 Přesně před pěti lety voliči v Británii nasměrovali svou zemi na cestu z Evropské unie, která…

V Rusku opět vzrostl počet nových případů nákazy koronavirem i úmrtí

23.06.2021 11:32 Rusko během uplynulých 24 hodin zaznamenalo 17.594 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a…

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Související:

Právě se děje