Odvážný a charismatický Navalnyj je přesný opak Putina, nelze ho umlčet silou, píše prestižní týdeník
NÁZOR - Alexej Navalnyj je přesný opak Vladimira Putina, deklaruje editorial serveru The Observer. Prestižní britský týdeník opozičního ruského politika charakterizuje jako odvážného, charismatického, vysoce inteligentního, duchaplného a politicky důvtipného.
doporučujeme
Putinova Nemesis
"Není divu, že ruský nešarmantní prezident se nedokáže odhodlat k vyslovení jména své Nemesis. Raději předstírá, že Navalnyj neexistuje, zatímco jej nechal věznit, mlátit, šikanovat a v srpnu otrávit chemickým nervovým jedem, jaký byl použit v Salisbury," nebere si servítky The Observer. Dodává, že Putin toto pochopitelně popírá, ale je otázkou, zda mu to skutečně někdo věří.
Zapírání existence Navalného a velmi reálné výzvy, kterou představuje pro zkorumpovaný, represivní ruský režim, je po uplynulém víkendu mnohem těžší, soudí britský týdeník. Připomíná, že navzdory strach budícím varováním a zákazům úřadů vyšly ve stovce ruských měst do ulic tisíce lidí, aby protestovaly proti zatčení Navalného z minulého týdne.
Bezpečnostní složky pozatýkaly Navalného spolupracovníky a vypnuly sociální sítě ve snaze demonstracím zabránit, ale neúspěšně, poukazuje editorial. Nastiňuje, že vlna nesouhlasu a znechucení se zrodila na Sibiři a ruském Dálném východě, přičemž nabývala na síle, když se v sobotu řinula přes mnoho časových pásem na západ, přímo na Kreml.
Putin, jak je jeho zvykem v podobných chvílích, nebyl vidět, možná se schovával ve svém protikoronavirovém krytu na tajném místě u Černého moře, spekuluje prestižní týdeník. Věří, že ani tak nemohl ruskému prezidentovi uniknout vzkaz jeho lidu: propusťte Navalného, osvoboďte Rusko, ukončete putinismus.
"Úvodní zprávy naznačují, že policejní reakce na možná největší masové protesty (v zemi) od roku 2011 byla brutální," pokračuje The Observer. S odkazem na nezávislý web OVD-Info monitorující policejní násilí upozorňuje, že například ve městě Chabarovsk byla zadržena desítka demonstrantů, seřazena podél zdi a následně zmlácena, přičemž list Novaja Gazeta hlásí "drsné zatýkání" ve Vladivostoku, při kterém byl přinejmenším jeden demonstrant naložen do policejního antonu v bezvědomí.
Násilí a zastrašování ze strany úřadů se přesto postavilo mnoho odvážných Rusů, vyzdvihuje britský server. Poukazuje, že v sibiřském Jakutsku neudržel lidi doma ani padesátistupňový mráz a právě takový zápal a hněv je největší hrozbou pro Putina a jeho "státní kleptomafiánské kumpány".
Přijde revoluce?
"Jak ukazuje historie, když nad tradičním sklonem Rusů k politické pasivitě a apatii převáží plamenný požadavek změny, následuje revoluce," píše The Observer. Vysvětluje zároveň, že Navalnyj explicitně nevolá pro svržení režimu - byť by ji nepochybně přivítal - a v poslední době se zaměřoval na odhalování korupce v nejvyšších patrech, nikoliv na získání moci.
Jelikož nemohl kandidovat ve zmanipulovaných volbách před deseti lety, spolu s podobně orientovanými reformátory se uchýlil na internet a do ulic, uvádí renomovaný týdeník. Dodává, že desetiletí putinovské perzekuce se nyní vrací zpět jako bumerang, mění Navalného v lidového hrdinu, mezinárodně známého Putinova soupeře a faktického lídra ruské opozice.
- Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.
Poslední Navalného mediální vzepjetí korespondovalo s jeho opětovným zatčením, k němuž došlo poté, co se vrátil z Německa, kde se zotavoval z pokusu o otravu novičokem, kterou zosnovala ruská FSB, nastiňuje britský týdeník. Dodává, že Putin se zjevně přepočítal, pokud myslel, že opětovným uvězněním Navalného umlčí, jelikož miliony Rusů prezidenta již neposlouchají a i když přímo neprotestují, sledují alespoň Navalného YouTube kanál, s reportáží o Putinovu tajném paláci a "největším úplatku v dějinách".
Tato dvouhodinová reportáž zaznamenala více než 50 milionů shlédnutí, přičemž tvrdí, že staří Putinovi známí z Petrohradu spolu s jedním ruským oligarchou financovali stavbu Putinova paláce na černomořském pobřeží v hodnotě 1,4 miliardu dolarů (zhruba 30 miliard korun, pozn. redaktora), který je vybaven například hokejovým hřištěm, kasinem, vinicí a pole-dance klubem, uvádí editorial. Doplňuje, že Putin rázně odmítá všechna obvinění, ale zůstává otázkou, zda mu někdo skutečně věří s ohledem na předchozí odhalení jeho sebeobohacujících aktivit provázejících jeho 21 let u moci.
"Protesty a surové pokusy o jejich potlačení budou dále fragmentovat ruskou společnost, jejíž soudržnost je již oslabena chronicky špatným vládnutím a chybami v řízení ekonomiky," píše The Observer. Očekává, že důsledkem bude nevyhnutelné zmanipulování voleb, které mají proběhnout v září, což pouze vystupňuje napětí.
Rusko tak podle britského týdeníku potřebuje hlubokou politickou reformu, než se zhroutí, a Putin by si měl v zájmu země konečně uvědomit, že Navalnyj není pouhou osobou, ale představuje hnutí, které nelze silou umlčet.
Finsko vyhlásilo stav nouze, rychle stoupá počet nakažených
01.03.2021 13:24 Finská vláda dnes v reakci na rychlý růst počtu nakažených koronavirem vyhlásila stav nouze.…
V Anglii hledají pacientova nakaženého brazilskou mutací
01.03.2021 11:00 Anglie intenzivně pátrá po pacientovi nakaženém brazilskou mutací koronaviru P.1. Anglický úřad…
Británie hlásí první případy mutace koronaviru pocházející z Brazílie
28.02.2021 21:17 V Británii odhalili prvních šest případů varianty koronaviru, který se poprvé objevil v brazilském…
Oslo kvůli nakažlivější variantě koronaviru zpřísní restrikce
28.02.2021 19:51 Norská metropole Oslo vzhledem k rychle se šířící nakažlivější variantě koronaviru zpřísní…