Odvážný a charismatický Navalnyj je přesný opak Putina, nelze ho umlčet silou, píše prestižní týdeník

NÁZOR - Alexej Navalnyj je přesný opak Vladimira Putina, deklaruje editorial serveru The Observer. Prestižní britský týdeník opozičního ruského politika charakterizuje jako odvážného, charismatického, vysoce inteligentního, duchaplného a politicky důvtipného.

Alexej Navalnyj
doporučujeme

Putinova Nemesis

"Není divu, že ruský nešarmantní prezident se nedokáže odhodlat k vyslovení jména své Nemesis. Raději předstírá, že Navalnyj neexistuje, zatímco jej nechal věznit, mlátit, šikanovat a v srpnu otrávit chemickým nervovým jedem, jaký byl použit v Salisbury," nebere si servítky The Observer. Dodává, že Putin toto pochopitelně popírá, ale je otázkou, zda mu to skutečně někdo věří.

Zapírání existence Navalného a velmi reálné výzvy, kterou představuje pro zkorumpovaný, represivní ruský režim, je po uplynulém víkendu mnohem těžší, soudí britský týdeník. Připomíná, že navzdory strach budícím varováním a zákazům úřadů vyšly ve stovce ruských měst do ulic tisíce lidí, aby protestovaly proti zatčení Navalného z minulého týdne.

Bezpečnostní složky pozatýkaly Navalného spolupracovníky a vypnuly sociální sítě ve snaze demonstracím zabránit, ale neúspěšně, poukazuje editorial. Nastiňuje, že vlna nesouhlasu a znechucení se zrodila na Sibiři a ruském Dálném východě, přičemž nabývala na síle, když se v sobotu řinula přes mnoho časových pásem na západ, přímo na Kreml.

Putin, jak je jeho zvykem v podobných chvílích, nebyl vidět, možná se schovával ve svém protikoronavirovém krytu na tajném místě u Černého moře, spekuluje prestižní týdeník. Věří, že ani tak nemohl ruskému prezidentovi uniknout vzkaz jeho lidu: propusťte Navalného, osvoboďte Rusko, ukončete putinismus.  

"Úvodní zprávy naznačují, že policejní reakce na možná největší masové protesty (v zemi) od roku 2011 byla brutální," pokračuje The Observer. S odkazem na nezávislý web OVD-Info monitorující policejní násilí upozorňuje, že například ve městě Chabarovsk byla zadržena desítka demonstrantů, seřazena podél zdi a následně zmlácena, přičemž list Novaja Gazeta hlásí "drsné zatýkání" ve Vladivostoku, při kterém byl přinejmenším jeden demonstrant naložen do policejního antonu v bezvědomí.

Násilí a zastrašování ze strany úřadů se přesto postavilo mnoho odvážných Rusů, vyzdvihuje britský server. Poukazuje, že v sibiřském Jakutsku neudržel lidi doma ani padesátistupňový mráz a právě takový zápal a hněv je největší hrozbou pro Putina a jeho "státní kleptomafiánské kumpány".

Přijde revoluce?   

"Jak ukazuje historie, když nad tradičním sklonem Rusů k politické pasivitě a apatii převáží plamenný požadavek změny, následuje revoluce," píše The Observer. Vysvětluje zároveň, že Navalnyj explicitně nevolá pro svržení režimu - byť by ji nepochybně přivítal - a v poslední době se zaměřoval na odhalování korupce v nejvyšších patrech, nikoliv na získání moci.

Jelikož nemohl kandidovat ve zmanipulovaných volbách před deseti lety, spolu s podobně orientovanými reformátory se uchýlil na internet a do ulic, uvádí renomovaný týdeník. Dodává, že desetiletí putinovské perzekuce se nyní vrací zpět jako bumerang, mění Navalného v lidového hrdinu, mezinárodně známého Putinova soupeře a faktického lídra ruské opozice.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Poslední Navalného mediální vzepjetí korespondovalo s jeho opětovným zatčením, k němuž došlo poté, co se vrátil z Německa, kde se zotavoval z pokusu o otravu novičokem, kterou zosnovala ruská FSB, nastiňuje britský týdeník. Dodává, že Putin se zjevně přepočítal, pokud myslel, že opětovným uvězněním Navalného umlčí, jelikož miliony Rusů prezidenta již neposlouchají a i když přímo neprotestují, sledují alespoň Navalného YouTube kanál, s reportáží o Putinovu tajném paláci a "největším úplatku v dějinách".

Tato dvouhodinová reportáž zaznamenala více než 50 milionů shlédnutí, přičemž tvrdí, že staří Putinovi známí z Petrohradu spolu s jedním ruským oligarchou financovali stavbu Putinova paláce na černomořském pobřeží v hodnotě 1,4 miliardu dolarů (zhruba 30 miliard korun, pozn. redaktora), který je vybaven například hokejovým hřištěm, kasinem, vinicí a pole-dance klubem, uvádí editorial. Doplňuje, že Putin rázně odmítá všechna obvinění, ale zůstává otázkou, zda mu někdo skutečně věří s ohledem na předchozí odhalení jeho sebeobohacujících aktivit provázejících jeho 21 let u moci.   

"Protesty a surové pokusy o jejich potlačení budou dále fragmentovat ruskou společnost, jejíž soudržnost je již oslabena chronicky špatným vládnutím a chybami v řízení ekonomiky," píše The Observer. Očekává, že důsledkem bude nevyhnutelné zmanipulování voleb, které mají proběhnout v září, což pouze vystupňuje napětí.

Rusko tak podle britského týdeníku potřebuje hlubokou politickou reformu, než se zhroutí, a Putin by si měl v zájmu země konečně uvědomit, že Navalnyj není pouhou osobou, ale představuje hnutí, které nelze silou umlčet.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Finsko vyhlásilo stav nouze, rychle stoupá počet nakažených

01.03.2021 13:24 Finská vláda dnes v reakci na rychlý růst počtu nakažených koronavirem vyhlásila stav nouze.…

V Anglii hledají pacientova nakaženého brazilskou mutací

01.03.2021 11:00 Anglie intenzivně pátrá po pacientovi nakaženém brazilskou mutací koronaviru P.1. Anglický úřad…

Británie hlásí první případy mutace koronaviru pocházející z Brazílie

28.02.2021 21:17 V Británii odhalili prvních šest případů varianty koronaviru, který se poprvé objevil v brazilském…

Oslo kvůli nakažlivější variantě koronaviru zpřísní restrikce

28.02.2021 19:51 Norská metropole Oslo vzhledem k rychle se šířící nakažlivější variantě koronaviru zpřísní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama