Při protestech v Bělorusku se zatýkalo, maskovaná komanda bila demonstranty

Při dalších demonstracích proti režimu autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka zadržela běloruská policie zatím přes 70 přívrženců opozice, uvedla dnes nevládní organizace na ochranu lidských práv Vjasna. Bezpečnostní složky proti manifestujícím podle běloruských médií opět použily donucovací prostředky.

Tisíce Bělorusů dnes znovu vyšly do ulic, aby požadovaly odchod prezidenta Alexandra Lukašenka, který vládne bývalé sovětské republice již více než čtvrt století. Opozice ve snaze ztížit policii zásahy pořádá decentralizované protesty v jednotlivých čtvrtích hlavního města namísto jednoho velkého pochodu. Policie v Minsku nicméně podle nezávislého serveru Tut.by potvrdila zatčení přibližně 250 demonstrantů. (29. 11. 2020).
doporučujeme

Na záběrech zpravodajského portálu Telegram jsou zachyceni lidé, jak prchají před maskovanými zásahovými jednotkami v běloruské metropoli Minsku. Někteří demonstranti byli odvedeni a biti.

Podle opozičních lídrů bylo od začátku protestů v Bělorusku zadrženo už více než 30.000 lidí, uvedla agentura Reuters.

Před týdnem bylo při tradičním velkém nedělním protestu zadrženo více než 300 lidí. Hromadné zatýkání provází nedělní manifestace proti Lukašenkovi prakticky od poloviny srpna. Od té doby lidé protestují proti výsledkům prezidentských voleb z 9. srpna, které považují za zfalšované. Úřady po volbách opět vyhlásily vítězem 66letého Lukašenka, který je ve funkci od roku 1994.

Dnes se demonstrací zúčastnily tisíce lidí, kteří se nejdřív sešli ve svých čtvrtích a pak se spojily ve větší davy. Demonstranti požadují, aby Lukašenko odstoupil, pranýřují ale i policejní násilí. Mnozí i dnes, už za zimního počasí, nesli bílo-červeno-bílé vlajky opozice.

Podle opozičního listu Naša Niva se dnes v Minsku a dalších městech uskutečnilo dohromady více než 120 manifestačních průvodů. Některých se zúčastnily desítky lidí, jiných stovky. Bělorusko přitom v předchozích měsících zažilo i mnohem mohutnější manifestace.

"Tato neděle už je osmnáctou nedělí v řadě, kdy lidé ukazují, že jsou připraveni nadále bránit svá práva," cituje agentura DPA 38letou exilovou vůdkyni opozice Svjatlanu Cichanouskou, která se Lukašenkovi postavila v srpnových volbách, jejichž výsledky neuznává ani Evropská unie.

Cichanouská má ve středu v Bruselu převzít Sacharovovu cenu za svobodu myšlení, kterou letos Evropský parlament udělil běloruské demokratické opozici.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Protesty za Navalného obnažily slabost Putinova režimu, zní z Washingtonu

27.01.2021 00:01 NÁZOR - Vladimir Putin je často líčen jako jeden z architektů autokratického modelu pro 21. století…

Island začal vystavovat vakcinační pasy

26.01.2021 21:53 Island vydal první potvrzení o očkování proti covidu-19. Agentuře AFP to dnes potvrdily místní…

USA splní své závazky vůči NATO

26.01.2021 21:19 Americký prezident Joe Biden v telefonátu s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem…

Rusko chce, aby se USA vrátily k dohodě o jaderném programu Íránu

26.01.2021 16:17 Rusko vyzvalo Spojené státy, aby se vrátily k dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama