Při teroristickém útoku v Readingu zahynul Američan, město drželo minutu ticha

Mezi oběťmi sobotního útoku nožem v jihoanglickém Readingu je i Američan. Město dnes uctilo trojici zemřelých minutou ticha, informovala agentura Reuters. Britská policie vyšetřuje čin jako terorismus, pachatel podle ministryně vnitra neměl komplice.

Policie Velké Británie
doporučujeme

Útok v parku Forbury Gardens si kromě třech obětí vyžádal i tři vážně zraněné. Jedním z mrtvých je podle deníku Philadelphia Inquirer Američan Joe Ritchie-Bennett, který žil v Británii 15 let. Britská média informovala, že mezi oběťmi je rovněž 36letý učitel dějin James Furlong, který se s Ritchiem-Bennettem přátelil. "Byl krásný, chytrý, čestný a zábavný," cituje agentura Reuters učitelovy rodiče.

Více než stovka studentů zapálila svíčky a položila květiny na jeho památku. V škole Holt School v nedalekém Wokinghamu, kde Furlong učil, byla vlajka na dvoře stažena na půl žerdi. "Byl tak zapálený do dějin a učení a všechno, co bylo nudné, vše, co pro vás nebylo zajímavé, on udělal zajímavé," řekla BBC učitelova bývalá žačka Molly Collinsová.

"Vyjadřuji nejhlubší soustrast rodinám zabitých při útoku z 20. června," napsal na twitteru velvyslanec Spojených států v Londýně Woody Johnson. "K našemu velkému zármutku je mezi nimi i americký občan," dodal.

Na památku obětí vyhlásila radnice v Readingu na dnešních 10:00 místního času (11:00 SELČ) minutu ticha. Tu drželi ve stejný čas i obyvatelé nedalekého Londýna.

Policie pachatele oficiálně neidentifikovala, agentura Press Association nicméně napsala, že se jedná o 25letého Libyjce Chajriho Saadalláha (v anglickém přepisu Khairi Saadallah).

Ministryně vnitra Priti Patelová uvedla, že muž jednal sám. "To, co jsme viděli v sobotu večer v Readingu, byl čin jednoho osamělého jedince," řekla a dodala, že se jedná o vskutku tragickou událost.

Později Patelová v parlamentu řekla, že nebezpečí útoků osamocených jedinců roste a ujistila, že pokud budou třeba další vládní kroky k jejich zastavení, ona nebude váhat s činy.

Britská média uvedla, že muž požádal v Británii o azyl a že za útokem zřejmě stála jeho psychická porucha. Podle Reuters se v minulosti ocitl v hledáčku britské kontrarozvědky MI5 - v roce 2019 chtěl odjet do Sýrie, jeho chování nicméně nebylo vyhodnoceno jako nebezpečné. Podle agentury AP byl v minulosti trestán, loni strávil dva měsíce ve vězení za napadení pracovníka záchranné služby.

Člen Saadalláhovy rodiny agentuře AP řekl, že muž se léčil s psychickými problémy kvůli chaosu v Libyi po svržení vůdce Muammara Kaddáfího. Příbuzný dále řekl, že Saadalláh pochází z bohaté rodiny, žil ve vile v Tripolisu a chodil do soukromých škol. Saadalláh údajně žil v Británii od svých 17 let a osvojil si západní styl života, měl dívku i tetování.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnsonovi konzervativci letošní sjezd uspořádají přes internet

07.07.2020 22:04 Letošní sjezd britských konzervativců se uskuteční jen on-line. Původně se členové strany premiéra…

Ukrajinský prezident Zelenskyj přiznal neohlášení změny majetkových poměrů

07.07.2020 21:11 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ve stanovené lhůtě neoznámil výrazné změny v…

V Severní Makedonii našli v kamionu 211 migrantů, mezi nimi 63 dětí

07.07.2020 18:36 Kamion plný migrantů, včetně více než šesti desítek dětí, jedoucí od řeckých hranic zastavili v…

Pečovatele pobouřil výrok premiéra Johnsona o epidemii v domovech

07.07.2020 18:00 Britský premiér Boris Johnson se dnes ocitl pod palbou zástupců pečovatelského sektoru za pondělní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy