Problémem Sýrie je podle Putina přítomnost cizích vojáků v zemi

Pokračující nezákonná přítomnost zahraničních vojáků je hlavní překážkou dalšího rozvoje Sýrie, míní ruský prezident Vladimir Putin. V Kremlu v pondělí přijal syrského prezidenta Bašára Asada, který byl v Rusku na předem neohlášené návštěvě, uvedly ruské agentury.

"Hlavní problém podle mě tkví v tom, že zahraniční ozbrojené síly jsou bez dovolení OSN a vašeho souhlasu na různých územích země, což jasně odporuje mezinárodnímu právu," řekl podle agentury Ria Novosti na schůzce Putin. "Nedává vám to možnost rozvíjet se takovým tempem, které by bylo možné, kdyby celé území bylo pod kontrolou legitimní vlády," doplnil šéf Kremlu.

Asad na jednání vyzdvihl, že díky společnému syrskému a ruskému úsilí bylo dosaženo úspěchu v boji s terorismem. "Naše dvě armády dosáhly významných výsledků nejen při (...) likvidaci terorismu, ale napomohly svým úsilím také návratu uprchlíků," uvedl. Putin však poukázal na to, že v Sýrii i nadále zůstávají některá území pod kontrolou teroristů.

Putin mimo jiné svému protějšku také pogratulovat k úspěchu při volbách. Výsledek hlasování podle něj svědčí o tom, že lidé Asadovi důvěřují. Asad, který je prezidentem od roku 2000 podle oficiálních výsledků zvítězil v květnových prezidentských volbách se ziskem 95,1 procenta hlasů. Syrská opozice, OSN a mnoho západních států nepovažuje toto hlasování za demokratické ani legitimní.

V roce 2011 syrská vláda nemilosrdně potlačila protivládní demonstrace, uvrhla zemi do vleklé občanské války a uvěznila tisíce oponentů, z nichž mnozí jsou stále nezvěstní.

Válka připravila o život na 400.000 lidí a zhruba 11 milionů lidí, tedy asi polovinu populace, přiměla opustit domovy. Rusko od vypuknutí konfliktu v Sýrii v roce 2011 podporuje Asadův režim, od roku 2015 se zapojilo i přímou vojenskou účastí.

Související

Bombardér B-1B Lancer

USA letecky zaútočily v Sýrii a Iráku

V pátek večer Spojené státy zahájily letecké útoky v Iráku a Sýrii. Cílem těchto úderů jsou íránské revoluční gardy a milice podporované Teheránem. Tyto akce jsou odpovědí na nedělní útok na americkou vojenskou základnu v Jordánsku, který si vyžádal lidské životy.

Více souvisejících

Sýrie Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 2 hodinami

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

WHO je znepokojena šířením ptačí chřipky. Případy nákazy se potvrdily i u lidí

Světová zdravotnická organizace (WHO) je znepokojena šířením ptačí chřipky (H5N1) na nové živočišné druhy a lidi. Podtyp H5N1 vedl v posledních čtyřech letech k úmrtí desítek milionů kusů drůbeže, přičemž nakaženo bylo i volně žijící ptactvo a suchozemští či mořští savci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy