Proč koronavirus mutuje a jak je to nebezpečné? Profesor prozradil víc

NÁZOR - Britské zdravotnické úřady pátrají po neznámé osobě, která byla pozitivně testována na variantu koronaviru známou jako P1, upozorňuje buněčný mikrobiolog Simon Clarke v komentáři pro server The Conversation. Profesor z Univerzity v Readingu vysvětluje, že P1, někdy nazývaná jako brazilská varianta, je zřejmě nakažlivější než jiné formy viru a navíc je částečně resistentní vůči imunitě získané proděláním nemoci i očkováním.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

V Británii bylo zatím na variantu P1 pozitivně testováno šest lidí, ale jeden z nich neudal své kontaktní údaje, shrnuje vědec. Dodává, že to vyvolalo urychlené snahy tuto osobu najít a vytrasovat její kontakty, aby se omezilo šíření této varianty koronaviru.

Má se za to, že uvedená varianta pochází z Manausu, metropole brazilského státu Amazonas, proto se jí také říká manausská varianta, poukazuje expert. Vysvětluje, že obavy vzbuzují její mutace.

Jednou z nich je mutace zvaná N501Y, která pochází z Velké Británie a umožňuje viru šířit se snadněji, nastiňuje odborník. Podotýká, že varianta P1 ale zahrnuje také mutaci E484K, která viru umožňuje odolávat protilátkám vzniklým při kontaktu s předchozími formami viru.

"V této fázi ale vědci stále zkoumají vlastnosti (varianty) P1," pokračuje autor komentáře. Odkazuje na úvodní studie, které ovšem zatím neprošly recenzním řízením, naznačující, že varianta P1 je o 40-120 % nakažlivější než varianta, která kolovala loni v létě například ve Velké Británii. Stejný výzkum také naznačuje, že u lidí, kteří se nakazili předchozími variantami koronaviru, roste riziko nové nákazy u varianty P1 o 25-61 %, dodává Clarke.    

Profesor zdůrazňuje, že brazilská varianta s vysokou pravděpodobností nedokáže zcela překonat imunitu vzniklou vakcinací, i když sdílí některé mutace a schopnosti s jihoafrickou variantou, u níž výzkum naznačuje, že má větší šanci nakazit lidi očkované vakcínou AstraZeneca než starší varianty viru, a je tedy pravděpodobné, že brazilská i jihoafrická varianta vykazují větší odolnost také vůči jiným vakcínám.

Důvodem je podle mikrobiologa skutečnost, že mutace zmíněných variant mění spike protein viru, který je jeho klíčovou součástí, na níž také cílí imunitní systém. "Mutace přetvořily spike protein dost na to, aby se na něj protilátky nedokázaly dobře navázat - což umožňuje viru překonat imunitu vytvořenou předchozími nákazami či očkováním -, ale nikoliv natolik, aby virus nedokázal tento protein využít k průniku do našich buněk," píše Clarke.

Ačkoliv nevíme s jistotou, nakolik brazilská varianta uniká imunitě, některé poznatky naznačují, že to dokáže, tvrdí odborník. Zmiňuje loňské odhady některých vědců, že koronavirus se v Manausu rozšířil natolik, že bylo dosaženo kolektivní imunity, která viru neumožní dále se šířit. Mezitím ale počet případů ve městě opět vzrostl, potenciálně kvůli rezistenci varianty P1 vůči dříve získané imunitě, doplňuje vědec.   

Proč vznikla varianta P1?

Víme, že viry mutují, že to je běžné a že tyto malé změny v genetickém kódu viru lze očekávat, konstatuje Clarke. Upozorňuje, že to neznamená, že tyto změny jsou vždy neškodné.

"Mnoho mutací bude bezvýznamných a některé virus oslabí, až odumře," pokračuje profesor. Varuje, že jiné jej naopak posilují, dávají mu výhodu před jinými variantami a umožňují mu překonat je.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Jelikož se lidé izolují, dbají více na osobní hygienu a nosí roušky, je pro virus výhodné být nakažlivější, deklaruje mikrobiolog. Doplňuje, že spolu s tím, jak lidé ve světě získávají imunitu skrze nákazu či očkování, je pro virus také příhodné změnit se, aby se na něj dále nedokázaly vázat protilátky a bránit jeho průniku do buněk.

Není tedy překvapivé, když varianty viru s takovými mutacemi získávají výhodu a převládají nad jinými variantami koronaviru, vysvětluje Clarke. Soudí, že virus k evoluci tlačí restriktivní opatření a rostoucí imunita.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Ženevě nechyběly transparenty volající po vyšetření otravy Navalného

16.06.2021 19:01 Aktualizováno Švýcarská organizace Campax vystupující proti jaderným zbraním využila dnešní ženevské schůzky…

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali. Rozhovory v Ženevě už…

16.06.2021 18:35 Aktualizováno V Ženevě skončilo jednání amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského protějšku Vladimira…

Ukrajinská vláda prodloužila karanténu do konce srpna

16.06.2021 14:38 Ukrajinská vláda prodloužila karanténu kvůli koronaviru do konce srpna, ale rozvolní některá…

Vsázet na zdravý rozum Kremlu nelze, tvrdí profesor o schůzce Biden-Putin

16.06.2021 00:01 NÁZOR - Americko-ruský summit opět rozvířil mediální a expertní pohledy, soudí profesor Mark…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama