Proč koronavirus mutuje a jak je to nebezpečné? Profesor prozradil víc

NÁZOR - Britské zdravotnické úřady pátrají po neznámé osobě, která byla pozitivně testována na variantu koronaviru známou jako P1, upozorňuje buněčný mikrobiolog Simon Clarke v komentáři pro server The Conversation. Profesor z Univerzity v Readingu vysvětluje, že P1, někdy nazývaná jako brazilská varianta, je zřejmě nakažlivější než jiné formy viru a navíc je částečně resistentní vůči imunitě získané proděláním nemoci i očkováním.

V Británii bylo zatím na variantu P1 pozitivně testováno šest lidí, ale jeden z nich neudal své kontaktní údaje, shrnuje vědec. Dodává, že to vyvolalo urychlené snahy tuto osobu najít a vytrasovat její kontakty, aby se omezilo šíření této varianty koronaviru.

Má se za to, že uvedená varianta pochází z Manausu, metropole brazilského státu Amazonas, proto se jí také říká manausská varianta, poukazuje expert. Vysvětluje, že obavy vzbuzují její mutace.

Jednou z nich je mutace zvaná N501Y, která pochází z Velké Británie a umožňuje viru šířit se snadněji, nastiňuje odborník. Podotýká, že varianta P1 ale zahrnuje také mutaci E484K, která viru umožňuje odolávat protilátkám vzniklým při kontaktu s předchozími formami viru.

"V této fázi ale vědci stále zkoumají vlastnosti (varianty) P1," pokračuje autor komentáře. Odkazuje na úvodní studie, které ovšem zatím neprošly recenzním řízením, naznačující, že varianta P1 je o 40-120 % nakažlivější než varianta, která kolovala loni v létě například ve Velké Británii. Stejný výzkum také naznačuje, že u lidí, kteří se nakazili předchozími variantami koronaviru, roste riziko nové nákazy u varianty P1 o 25-61 %, dodává Clarke.    

Profesor zdůrazňuje, že brazilská varianta s vysokou pravděpodobností nedokáže zcela překonat imunitu vzniklou vakcinací, i když sdílí některé mutace a schopnosti s jihoafrickou variantou, u níž výzkum naznačuje, že má větší šanci nakazit lidi očkované vakcínou AstraZeneca než starší varianty viru, a je tedy pravděpodobné, že brazilská i jihoafrická varianta vykazují větší odolnost také vůči jiným vakcínám.

Důvodem je podle mikrobiologa skutečnost, že mutace zmíněných variant mění spike protein viru, který je jeho klíčovou součástí, na níž také cílí imunitní systém. "Mutace přetvořily spike protein dost na to, aby se na něj protilátky nedokázaly dobře navázat - což umožňuje viru překonat imunitu vytvořenou předchozími nákazami či očkováním -, ale nikoliv natolik, aby virus nedokázal tento protein využít k průniku do našich buněk," píše Clarke.

Ačkoliv nevíme s jistotou, nakolik brazilská varianta uniká imunitě, některé poznatky naznačují, že to dokáže, tvrdí odborník. Zmiňuje loňské odhady některých vědců, že koronavirus se v Manausu rozšířil natolik, že bylo dosaženo kolektivní imunity, která viru neumožní dále se šířit. Mezitím ale počet případů ve městě opět vzrostl, potenciálně kvůli rezistenci varianty P1 vůči dříve získané imunitě, doplňuje vědec.   

Proč vznikla varianta P1?

Víme, že viry mutují, že to je běžné a že tyto malé změny v genetickém kódu viru lze očekávat, konstatuje Clarke. Upozorňuje, že to neznamená, že tyto změny jsou vždy neškodné.

"Mnoho mutací bude bezvýznamných a některé virus oslabí, až odumře," pokračuje profesor. Varuje, že jiné jej naopak posilují, dávají mu výhodu před jinými variantami a umožňují mu překonat je.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Jelikož se lidé izolují, dbají více na osobní hygienu a nosí roušky, je pro virus výhodné být nakažlivější, deklaruje mikrobiolog. Doplňuje, že spolu s tím, jak lidé ve světě získávají imunitu skrze nákazu či očkování, je pro virus také příhodné změnit se, aby se na něj dále nedokázaly vázat protilátky a bránit jeho průniku do buněk.

Není tedy překvapivé, když varianty viru s takovými mutacemi získávají výhodu a převládají nad jinými variantami koronaviru, vysvětluje Clarke. Soudí, že virus k evoluci tlačí restriktivní opatření a rostoucí imunita.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) věda Brazílie Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Z filmu Svědkové Putinovi.

Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

17. března 2024 21:58

17. března 2024 21:20

První východočeské derby v play-off zvládly po boji Pardubice, Sparta udolala Liberec v nájezdech

Vyrovnané souboje před ohromujícími diváckými atmosférami byly k vidění o prvním hracím dni čtvrtfinálové fáze play-off Tipsport extraligy. Oba první zápasy dvou sérií Pardubice vs. Hradec Králové a Sparta vs. Liberec navštívilo přes 10 000 fanoušků a oba zápasy se nerozhodly v základní hrací době. Zatímco východočeské derby rozhodl po remíze 4:4 po prodloužení symbolicky proti svému oblíbenému soupeři Martin Kaut, v pražské O2 Areně se čekalo na rozhodnutí až do samostatných nájezdů, ve kterých nakonec Pražané odčinili to, že nedotáhli vedení 2:1.

Zdroj: David Holub

Další zprávy