Proč má koronavirus v Rusku nízkou smrtnost? Expert odkazuje na Stalina

NÁZOR - Spojené státy, Rusko a Brazílie skoro dva týdny vykazují nejvyšší denní nárůst nových případů covid-19, poukazuje Kent Sepkowitz v komentáři pro server CNN. Expert na kontrolu nemocí z výzkumného ústavu Memorial Sloan Kettering to považuje za pochopitelné, protože jde o země, které spadají do desítky států světa s nejvyšší populací, a na jejich území se nacházejí hustě osídlená města.

Moskva, Kreml
doporučujeme

Překvapivá čísla

Spojené státy, Rusko i Brazílie spadají do desítky států světa s nejvyšší populací, na jejich území se nacházejí hustě osídlená města a na příchod nemoci zpočátku reagovaly chaoticky a vlažně, připomíná odborník. Podotýká, že Rusko se od dalších dvou zemí v jednom ohledu liší: zatímco ve Spojených státech je smrtnost na covid-19 6 %, v Brazílii téměř 7 % a v některých částech západní Evropy dokonce přes 10 %, v Rusku se stále drží pod 1 %.

"Jak je to možné?" táže se lékař. Odkazuje na vysvětlení Eleny Malinnikovové z ruského ministerstva zdravotnictví, že v zemi dochází k časnému záchytu nemocných a Rusové zpravidla jdou k lékaři již s prvotními symptomy.

Ruští novináři hlásí, že 60 % případů koronaviru v zemi připadá na Moskvu, kde žije mladší a zdravější obyvatelstvo než na venkově, upozorňuje odborník. Dodává, že bez ohledu na důvod je tak nízká smrtnost překvapivá, a proto se rozhodl posoudit i další faktory.

Rozdíl v testování mezi Ruskem a například Brazílií je enormní a ruské úřady na sebe mohou být pyšné, konstatuje Sepkowitz. Poukazuje, že Rusko otestovalo přes 40 tisíc lidí na milion obyvatel, zatímco Brazílie pouze necelé 3,5 tisíce a Spojené státy necelých 31 tisíc.

V zemích, které rozsáhle testují, jako například Německo a Švýcarsko, je smrtnost zpočátku nízká, protože mnoho případů se nerozvine do vážného stádia, byť Německo ukázalo, že v průběhu epidemie smrtnost stoupá - v Německu stoupla z původních méně než 0,5 % na 4,5 %, uvádí lékař. Soudí, že rozsáhlé testování může být hlavní důvod, ale existují také faktory výrazně zvyšující riziko úmrtí na covid-19, obzvláště mužské pohlaví, vysoký věk, srdeční a plicní onemocnění, diabetes a obezita.

Informace o těchto faktorech v jednotlivých zemích jsou dostupné a Rusko nevykazuje žádnou z těchto komorbidit v mužské populaci ve vysoké míře, deklaruje expert. Dodává, že Rusko ani Brazílie nezveřejnily mnoho údajů o věku a pohlaví obětí, Brazílie pouze koncem dubna hlásila, že muži tvoří 59 %, ale dle Světové banky žije v Rusku 15 % obyvatel starších 65 let, podobně jako v USA (16 %) zatímco v pouze Brazílii 9 %, což by naznačovalo, že Brazílie bude mít smrtnost nejnižší.

Stejně tak onemocnění srdce je v Rusku běžnější než v Brazílii a poslední studie naznačují, že Rusko má ve srovnání s Brazílií i více komplikací u těchto onemocnění, tudíž by šlo opět předvídat, že v Rusku bude smrtnost vyšší, nastiňuje Sepkowitz. Doplňuje, že statistiky pro chronická plicní onemocnění neexistují, ale v Rusku je podstatně více kuřáků než v Brazílii -57 % mužů a 23 % žen oproti 17 %, resp. 10 % -, a přesto na plicní choroby umírá v Brazílii více osob (26,6 ze 100 tisíc, zatímco v Rusku 14,5 na 100 tisíc).

Diabetes je v Rusku méně běžný než v Brazílii (6 % ku 10 %) a obě země mají přibližně stejnou míru obezity 23% a 22 %, zatímco v USA je to 36 %, uvádí lékař. Shrnuje, že na základě těchto rizikových faktorů by Rusko mělo mít minimálně stejnou, ne-li vyšší smrtnost než Brazílie.

Politická kalkulace

"Takže, má doktorka Mallinikovová pravdu? Je rozdíl skutečně v testování a zjevně efektivním ruském zdravotnictví?" táže se odborník. Nevylučuje to, ale za možné považuje i jiné vysvětlení.

Nevíme například, jak Rusko oběti covid-19 počítá, například pokud zemře pacient s kardiovaskulárním onemocněním nakažený koronavirem, ani jak rychle se do Moskvy dostávají informace z venkovských oblastí, kde může být smrtnost s ohledem na komorbidity vyšší, poukazuje Sepkowitz. Stejně tak si není jistý, zda jsou do ruských statistik započítávána úmrtí v pečovatelských domovech, kde se netestuje.  

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Přesná klasifikace úmrtí na covid-19 zůstává velmi důležitá, abychom pochopili nemoc a efektivitu našich pokusů kontrolovat ji, ale určit s jistotou, na co člověk zemřel, je velmi obtížné, přiznává lékař. Zdůrazňuje, že nemoci na sobě nejsou nezávislé a pacient s kardiovaskulárním onemocněním bude mít zpravidla větší problém se zápalem plic než jiný jedinec, ale v případě jeho úmrtí nebude příčinou jedna z těchto nemocí, nýbrž jejich souběh, který pacienta zahltí.  

Díky tomu může být příčina smrti určována různě, ale stále bude víceméně přesná, uznává Sepkowitz. Upozorňuje, že v případě covid-19, kdy se v mnoha zemích projevují politické tlaky, se do mysli dere mrazivé konstatování připisované Josifu Stalinovi: "Nezáleží, jak se hlasovalo, ale jak se hlasy spočítaly."

Úmrtí na covid-19 nemá celosvětově jednotnou definici, ale rozhodují o ni příslušné úřady, tudíž naše znalosti o této nemoci oslabuje zcela nová neznámá, upozorňuje expert. Dodává, že ta není medicínská, ale je čistým výsledkem politické kalkulace.  

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boris Johnson oznámil tvrdší opatření proti koronaviru, zpřísňuje se i …

22.09.2020 16:24 Britský premiér Boris Johnson dnes oznámil přísnější opatření proti šíření koronaviru v Anglii.…

Vatikán v novém dokumentu brojí proti eutanazii, prý jde o "akt vraždy"

22.09.2020 15:30 Vatikán v nově vydaném dokumentu znovu ostře formuloval odmítavé stanovisko proti eutanazii a…

V Rusku přibylo dalších 6215 nakažených, výrazně vzrostl počet úmrtí na…

22.09.2020 14:46 Aktualizováno V Rusku v pondělí již čtvrtý den stoupal denní přírůstek případů nákazy koronavirem a je vyšší než…

Vyšetřovatel popřel slib seznámit Safronova s tím, co prý předal

22.09.2020 14:43 Vyšetřovatel ruské tajné služby FSB Alexandr Čaban nesplnil slib, že zadrženého bývalého novináře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama