Proč Putin nenosí roušku, ptali se novináři. Mluvčí Kremlu je odbyl

Zatímco v Rusku přibývá nakažených koronavirem a úřady už dříve nařídily přísná pravidla pro nošení roušek a ochranných rukavic, záběry ze čtvrteční pracovní návštěvy prezidenta Vladimira Putina ve městě Sarov ukázaly hlavu státu bez ochranných zdravotnických pomůcek a v těsném kontaktu s dalšími lidmi.

Vladimír Putin, ruský prezident
doporučujeme

"Poslední den byl v Rusku prudký nárůst registrovaných případů koronaviru, v hlavním městě padl absolutní rekord. A na pozadí této statistiky se hojně diskutuje o záběrech z návštěvy Vladimira Putina v Sarovu. S prezidentem se setkali lidé bez roušek, kteří nedodržovali sociální odstup. A sám Putin také neměl roušku ani rukavice. Kromě toho si prezident třásl rukou s těmi, s nimiž se setkal. Jak to může Kreml vysvětlit?" zeptal se na páteční tiskové konferenci redaktor rádia Kommersant.

Prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov podle serveru Meduza odvětil, že během návštěvy byla přijata nezbytná opatření pro bezpečnost hlavy státu. Když novinář požádal, zda by mluvčí Kremlu nemohl být konkrétnější, Peskov odvětil: "Ne, to bych nemohl."

Na následný dotaz redaktora rádia Echo Moskvy, jak moc považuje za důležité, aby šel prezident lidem příkladem a demonstroval, jak je současná situace vážná, mluvčí Kremlu reagoval: "Samozřejmě, příklad je důležitý. Ale v případě prezidenta by se nemělo zapomínat, že epidemická bezpečnost lidí, kteří se s ním setkávají, je také odpovídajícím způsobem zajištěna. Tohle není jen tak nějaké hromadné nekontrolované setkání."

Když redaktor namítl, že lidé sledující prezidenta v televizi toto nevědí, Peskov poznamenal: "Tak teď už se to s naší a vaší pomocí dozvědí."

V Rusku, které má přibližně 146 milionů obyvatel, se od začátku pandemie koronavirus prokázal u 2,2 milionu lidí, z nichž na 39.000 nákaze podlehlo. Země je podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie sleduje globálně, co do celkového počtu potvrzených případů pátou nejpostiženější na světě, po USA, Indii, Brazílii a Francii.

Navzdory růstu nových infekcí i úmrtí se úřady zdráhají k stávajícím opatřením zavést celostátní karanténu, místo toho upravují režimy v jednotlivých regionech. Zároveň byla nařízena striktní pravidla kolem nošení roušek a ochranných rukavic.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak motivovat lidi k testům? Anglie zvažuje za pozitivní výsledek 13 tisíc…

22.01.2021 13:38 Všichni pozitivně testovaní by v Anglii mohli dostávat 500 liber (asi 13.000 korun). Dávka by měla…

Podle Kremlu jsou chystané demonstrace za Navalného nepřípustné

22.01.2021 13:14 Za nepřípustné označil dnes Kreml protestní akce, které na sobotu svolávají přívrženci uvězněného…

Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu z Prahy o pět let

22.01.2021 12:55 Kreml dnes uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude…

Policisté v Británii čelí v době koronaviru napadením

21.01.2021 14:38 Britská vláda dnes oznámila, že v prvních šesti měsících po zavedení koronavirové uzávěry v březnu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama