Proč řádí koronavirus a o chřipce není slyšet? Odborník z Cambridge má odpověď

NÁZOR - Zatímco řádí pandemie covidu-19, o dalších respiračních onemocněních není tento rok příliš slyšet, konstatuje Stephen Kissler v komentáři pro server The Conversation. Imunolog z Cambridgeské univerzity dodává, že se nenaplnil strach ze souběhu covidu-19 a chřipky, přičemž výskyt druhé uvedené nemoci je na nejnižších zaznamenaných hodnotách.

Praktická absence chřipky může odrážet větší míru očkování, což je příklad Spojených států, ale izolace, mytí rukou a roušky hrají zřejmě větší roli, soudí odborník. Pokládá otázku, proč se nadále šíří virus SARS-CoV-2, když jsou uvedená opatření tak účinná proti chřipce.

Reprodukční čísla

Reprodukční číslo udává, jak dobře se nemoc šíří a v důsledku i jak obtížné jí je kontrolovat, vysvětluje Kissler. Nastiňuje, že číslo říká, kolik lidí pravděpodobně nakazí jeden infikovaný.

U sezónní chřipky se reprodukční číslo zpravidla pohybuje mezi 1,2-1,5, zatímco úvodní odhady pro SARS-CoV-2 oscilují mezi 2-4, poukazuje vědec. Dodává, že za "běžné" situace - bez roušek, izolace a pravidelného mytí rukou - je koronavirus zhruba dvakrát nakažlivější než chřipka.

"K zastavení šíření epidemie potřebujeme snížit R pod 1," pokračuje imunolog. Konstatuje, že to je mnohem jednodušší u sezónní chřipky, protože i kdyby izolace a roušky snížily o polovinu šíření obou nemocí, koronavirus se bude na rozdíl od chřipky dále šířit.

Toto vysvětlení však autor komentáře nepovažuje za plně uspokojivé, protože v zásadě říká, že koronavirus se šíří lépe, protože dokáže nakazit více lidí. Táže se proto, z jakého důvodu je vlastně vir SARS-CoV-2 tak obtížné kontrolovat.

Aerosol vs. kapénky

Koronavirus a chřipka se šíří podobně - přes kontaminované povrchy, velké respirační kapénky a menší respirační aerosoly, uvádí expert. Doplňuje, že u obou virů se význam jednotlivých cest značně liší.

"U chřipky jsou největším problémem kontaminované povrchy a kapénky," pokračuje Kissler. Poukazuje, že mytí rukou, roušky a izolace dobře chrání právě před tímto typem přenosu.

SARS-CoV-2 proti tomu využívá výbušné "superšíření", ve kterém zřejmě hraje velkou roli aerosol, upozorňuje odborník. Odkazuje na jednu z nedávných studií (která však zatím neprošla recenzním řízením) podporující myšlenku, že právě aerosolové šíření může vysvětlit rozdíl v šíření nového koronaviru a chřipky. Roušky, izolace a mytí rukou sice pomáhají, ale šíření skrze aerosol umožňuje viru SARS-CoV-2 snadněji překonat tato opatření, dodává Kissler.

Imunita

SARS-CoV-2 je pro lidi novým virem, máme jen nízkou míru imunity, kterou nám poskytla nákaza jinými koronaviry - a to ještě není jisté -, tudíž naše tělo nedokáže nákazu tímto virem detekovat a odrazit, vysvětluje imunolog. Zdůrazňuje, že u chřipky to je jiné.

Chřipka se objevuje každoročně, prakticky všichni jsme prodělali vážnější formu nákazy, a tak máme vůči chřipce zesílenou imunitu, konstatuje expert. Doplňuje, že pravě to nám pomáhá držet reprodukční číslo chřipky nízko, jelikož se snižuje pravděpodobnost šíření nákazy.

Bez této imunity by se reprodukční číslo chřipky zřejmě blížilo novému koronaviru, jako tomu bylo v případě chřipkové pandemie v roce 1918, vyzdvihuje akademik.   

Lidské chování

Weby, které sledují reprodukční číslo viru SARS-CoV-2, ukazují pozoruhodnou věc, všímá si Kissler. Za tu považuje skutečnost, že vyjma malých výkyvů oběma směry toto číslo v mnoha oblastech zůstává okolo hodnoty jedna.

Imunolog to přičítá lidskému chování. "Když lidé vidí případy SARS-CoV-2 ve svých komunitách, změní podle toho své chování," vyvozuje vědec. Vysvětluje, že v případě vysokého počtu nákaz lidé zůstávají doma a nechodí do restaurací, zatímco v případě nízkého počtu nákaz nechávají například děti hrát si s kamarády.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Podobné rozhodování probíhá na komunální úrovni v podobě omezování pohybu, uzavírání provozoven či povinných roušek, přičemž tato nařízení jsou vydávána a uvolňována v závislosti na vážnosti epidemie, uvádí Kissler. Věří, že právě to drží nový koronavirus na hraně toho, kdy se může šířit.

Reprodukční číslo jakéhokoliv onemocnění, které se šíří hůře než covid-19, bylo pravděpodobně stlačeno pod hodnotu 1 a zda tomu tak skutečně je, se potvrdí, dojde-li odeznění viru SARS-CoV-2 a uvolnění restrikcí k návratu jiných respiračních onemocnění, nastiňuje expert. Poukazuje, že to se již děje v Austrálii, kde po uvolnění lockdownu loni v říjnu vystřelil počet případů dětských respiračních onemocnění, který výrazně převýšil běžné šíření respiračních syncyciálních virů.

Výhled do budoucna

"Je dobrou zprávou, že počty chřipky jsou momentálně nízko, ale musíme zůstat obezřetní," nabádá vědec. Podotýká, že chřipka se letos populací neprohnala, nenabudila naši imunitu, tudíž se může začít šířit v létě a i příští zimní chřipková sezóna může být mimořádně silná kvůli nedostatku imunity z letošního roku.

Větší význam tak bude hrát očkování, jelikož nízká míra šíření chřipky ovlivní také evoluci viru, upozorňuje Kissler. Tu podle něj vědci musejí bedlivě sledovat, jelikož její odhad je klíčem pro vytváření vakcíny pro nadcházející rok.  

Vzhledem k poklesu dalších respiračních onemocnění je naprosto zřejmé, že opatření k omezení viru SARS-CoV-2 fungují, deklaruje autor komentáře. Domnívá se, že pokud by tato opatření nebyla přijata, koronavirus by představoval ještě větší problém. Dodává, že v budoucím boji se známými i neznámými infekčními nemocemi tak máme jistotu, že disponujeme účinným souborem nástrojů, které ochrání naše zdraví.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) chřipka věda

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

před 3 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

před 4 hodinami

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ukrajina zatápí Rusům. Oblasti ruší oslavy Dne vítězství

Nejméně pět ruských regionů se rozhodlo zrušit vojenské přehlídky k oslavě Dne vítězství, kterým si Rusko připomíná sovětské vítězství nad nacistickým Německem dne 9. května. Tato opatření jsou reakcí na hrozbu útoků z Ukrajiny, s níž Rusko vede více než dva roky válečný konflikt, informoval server The Moscow Times.

před 8 hodinami

O princeznu Kate je postaráno, ujistil William. Léčba rakoviny pokračuje

Princ William se navzdory pokračující léčbě princezny Kate, u které lékaři odhalili rakovinu, vrátil k pracovním povinnostem. Během programu se pochopitelně setkával s lidmi, jejichž myšlenky často mířily k budoucí královně. Následník trůnu spoluobčanům řekl, že je o ni dobře postaráno. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy