Prohlášení tří prezidentů: Trump, Putin a Macron žádají klid zbraní u Náhorního Karabachu

Prezidenti Spojených států, Ruska a Francie požadují okamžité přerušení bojů mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u kavkazského regionu Náhorní Karabach a vyzývají lídry Arménie a Ázerbájdžánu k návratu k jednacímu stolu. O jejich společném prohlášení dnes informovala agentura Reuters. Střety v oblasti Náhorního Karabachu pokračují pátým dnem.

Emmanuel Macron, prezident Francie
doporučujeme

"Žádáme okamžité zastavení nepřátelských akcí mezi všemi relevantními ozbrojenými sílami," uvedli Donald Trump, Vladimir Putin a Emmanuel Macron, kteří společně stojí v čele takzvané Minské skupiny Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Ta byla vytvořena v roce 1992 právě s cílem zprostředkovat mírové řešení sporu o Náhorní Karabach.

"Dále vyzýváme lídry Arménie a Ázerbájdžánu, aby se bezodkladně zavázali k obnovení podstatných vyjednávání pod záštitou spolupředsedů Minské skupiny OBSE, v dobré víře a bez stanovení podmínek," pokračuje prohlášení Washingtonu, Moskvy a Paříže.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že je nepřijatelné, aby se tyto tři země snažily přivést obě strany k příměří s ohledem na to, že "problém skoro 30 let zanedbávaly". Turecko je v konfliktu spojencem Ázerbájdžánu.

Nové boje u Náhorního Karabachu, který se před třemi desítkami let s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu, propukly v neděli ráno a jsou označovány za nejhorší od 90. let minulého století. Vyžádaly si již desítky mrtvých, včetně civilistů. Prezidenti Ruska a Francie k jejich ukončení společně vyzývali už ve středu, jednání pod hlavičkou Minské skupiny předtím navrhl také Berlín.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nakažených v Rusku strmě přibývá. Putin slíbil, že restrikce nebudou,…

27.10.2020 09:36 Rusko dnes oznámilo 16.550 nových případů nákazy koronavirem a rekordních 320 úmrtí za uplynulý den…

Jak chránit ekonomiku v druhé vlně pandemie? Profesor má čtyři doporučení

27.10.2020 00:01 NÁZOR - V mnoha západních zemích roste počet nakažených koronavirem, například Británie, Francie a…

Baku a Jerevan se vzájemně obviňují z porušování nového příměří

26.10.2020 21:43 Aktualizováno Arménie a Ázerbájdžán se již vzájemně obvinily z "hrubého porušování" nového příměří v bojích o…

Velká Británie má přes 20 tisíc nově nakažených, část země čeká zpřísnění

26.10.2020 20:21 Británie zaregistrovala 20.890 nově potvrzených případů koronavirové nákazy, tedy o něco více než v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama