Protesty v Bělorusku trvají již 16 týdnů. Cichanouská do Bílého domu, zní z USA

NÁZOR - Ulice Běloruska již téměř 16 týdnů svědčí o obětech místních občanů a jejich odhodlání vzít si zpět ukradené volby, deklaruje editorial serveru Washington Post. Prestižní deník tak apeluje na nově zvoleného amerického prezidenta Joe Bidena, aby na svou inauguraci pozval i vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou.

Svjatlana Cichanouská během setkání s litevským premiérem.

Mimořádně vytrvalé hnutí

Tisíce Bělorusů byly zadrženy, mnoho dalších bylo zmláceno, upozorňuje renomovaný deník. Dodává, že obyvatelstvu je vyhrožováno a je odrazováno od demonstrací - dochází k propouštění ze zaměstnání, vyhazovům z univerzit.

Přesto se Bělorusové nadále účastní protestů proti výsledkům voleb z 9. srpna, které dle washingtonského serveru "ukradl" tamní prezident Alexander Lukašenko a které podle deníku jasně vyhrála právě opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská.   

"Navzdory všemu tlaku Lukašenkových bezpečnostních sil, včetně zábleskových granátů a vodních děl, se nenásilné protesty 22. listopadu opět vrátily, již 111. den," pokračuje editorial. Vysvětluje, že tentokrát protestující zkusili jinou taktiku a demonstrace uspořádali v různých ulicích a parcích, aby zabránili jejich potlačení.

Protestní hnutí je mimořádně vytrvalé a dává o sobě vědět znovu a znovu, navzdory omezování komunikačních prostředků a uzavírání veřejné hromadné dopravy, oceňuje americký deník.

"Bělorusové dnes čelili brutální síle, brokovnicím, omračujícím granátům. Stovky byly zadrženy. Část matek se dnes nesetká se svými dětmi, manželky se svými manžely. Režim se nás snaží vyděsit terorem. Ale my se již nebojíme. Váš čas skončil," cituje Washington Post slova Cichanouské, která se nachází v exilu mimo Bělorusko.  

Protesty zpravidla probíhají v neděli a posledních týdnech je v tento den zatýkáno více než tisíc lidí, poukazuje vlivný server. Odkazuje na tvrzení běloruské opozice, že od začátku demonstrací bylo v různých městech zadrženo na 30 tisíc osob - 350 přibylo minulou neděli.

Na internetu se například objevilo video zachycující příslušníky bezpečnostních složek, kteří mlátí cyklistu obušky, připomíná editorial. Dodává, že soud následně postiženému vyměřil pokutu v přepočtu téměř 4.500 korun za "porušení nařízení o hromadných akcích", ale obviněn nebyl žádný ze zasahujících policistů.  

"Jdu ven"  

Zatýkání dopadá také na běloruské novináře a podle jejich asociace bylo k 18. listopadu zadržováno 26 reportérů, včetně hlavní videoeditorky Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda Julie Kostkajové, upozorňuje americký deník. Konstatuje, že ta byla 15. listopadu obviněna z účasti na nepovolené demonstraci, a přestože obvinění odmítá - akci dle svých slov pouze monitorovala jako novinářka -, byla odsouzena na 8 dní vězení.      

Podobné tresty dostali také další běloruští novináři, kteří pouze dělali svou práci, kritizuje Washington Post. Upozorňuje, že Lukašenko, který v zemi vládne již čtvrtstoletí, netoleruje svobodu tisku a slova, což je také důvod, proč se tolik lidí tvrdohlavě vrací do ulic.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Běloruští občané znovu ukázali svůj hněv 20. listopadu, když jich tisíce přišly vzdát poslední hold Ramanu Bandarenkovi, jednatřicetiletému demonstrantovi, který zemřel o 8 dní dříve po údajném zmlácení maskovanými příslušníky bezpečnostních sil," pokračuje prestižní deník. Mnozí v davu shromážděném před minským chrámem Zmrtvýchvstání Krista zdvihali do vzduchu zaťaté pěsti a skandovali hesla jako "Jsi hrdina!", "Ať žije Bělorusko" a "Jdu ven" - poslední vzkaz, který po sobě Bandarenko zanechal a který se stal jedním z protestních sloganů.

Nově zvolený americký prezident Joe Biden by proto měl podle vlivného deníku pozvat Svjatlanu Cichanouskou na své uvedení do úřadu a setkat se s ní v Bílém domě, čímž by světu ukázal, že Spojené státy opět začaly podporovat demokracii.   

Předpověď počasí na příští víkend: Bude až 20 stupňů

02.10.2022 06:30 Česko v posledních dnech trápilo deštivé počasí, nakonec by ale přece jen mělo dorazit i babí léto.…

Převaděč v dodávce plné migrantů ujížděl před policií a havaroval. 21…

01.10.2022 10:42 Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie, dnes ráno havaroval na kraji Břeclavi…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Senátní volby ovládla vládní ODS, získala celkem osm mandátů

01.10.2022 19:18 Vítězem letošních senátních voleb se stala ODS, získala osm mandátů z 27. Šest křesel vybojovala…

Ukrajinci vstoupili do Lymanu, Rusové se stáhli

01.10.2022 18:04 Ukrajinští vojáci vstoupili do strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na východě…

Británie pořídí dvě specializované lodi na ochranu plynovodů a kabelů

02.10.2022 20:42 Británie pořídí dvě specializované lodi na ochranu infrastruktury na dně moří, jako jsou plynovody…

Putin má podle šéfa ukrajinské zpravodajské služby nejméně tři dvojníky

02.10.2022 19:05 Ruský prezident Vladimir Putin má nejméně tři dvojníky, řekl podle agentury Unian šéf ukrajinské…

Stoltenberg považuje za nejlepší odpověď na anexi podporu Ukrajiny

02.10.2022 18:53 Aktualizováno Nejlepší odpovědí na ruskou anexi ukrajinských území je pokračovat v podpoře Ukrajiny. Řekl to dnes…

V Izjumu bylo podle zjištění AP mučení vojáků i civilistů během okupace…

02.10.2022 17:53 V ukrajinském Izjumu bylo během šesti měsíců ruské okupace mučení naprosto běžnou praktikou, která…

Karel III. nepojede na klimatický summit COP27

02.10.2022 17:31 Aktualizováno Britský král Karel III. na přání premiérky Liz Trussové zrušil cestu do egyptského Šarm aš-Šajchu,…

Trojice zemí koupí slovenské houfnice pro Ukrajinu

02.10.2022 16:06 Aktualizováno Německo, Dánsko a Norsko koupí pro Ukrajinu 16 slovenských houfnic Zuzana 2. Uvedené tři země za ně…

Ruský ústavní soud dal zelenou anexi okupovaných ukrajinských území

02.10.2022 15:32 Aktualizováno Ruský ústavní soud dnes schválil balík dokumentů o připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku,…

Z plynovodu Nord Stream 1 podle úřadů přestal unikat plyn

02.10.2022 14:37 Únik plynu z plynovodu Nord Stream 1 už se patrně také zastavil, uvedly dnes podle agentury AP…

Papež se obrátil na Putina. Vyzval ho, aby zastavil kolotoč násilí a smrti

02.10.2022 13:40 Papež František vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby "zastavil kolotoč násilí a smrti na…

Trussová připustila, že si pro ekonomické plány měla lépe připravit půdu

02.10.2022 13:05 Britská předsedkyně vlády Liz Trussová dnes v rozhovoru se stanicí BBC opět zdůraznila, že si stojí…

Související:

Právě se děje

reklama