Protesty v Bělorusku trvají již 16 týdnů. Cichanouská do Bílého domu, zní z USA

NÁZOR - Ulice Běloruska již téměř 16 týdnů svědčí o obětech místních občanů a jejich odhodlání vzít si zpět ukradené volby, deklaruje editorial serveru Washington Post. Prestižní deník tak apeluje na nově zvoleného amerického prezidenta Joe Bidena, aby na svou inauguraci pozval i vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou.

Svjatlana Cichanouská během setkání s litevským premiérem.

Mimořádně vytrvalé hnutí

Tisíce Bělorusů byly zadrženy, mnoho dalších bylo zmláceno, upozorňuje renomovaný deník. Dodává, že obyvatelstvu je vyhrožováno a je odrazováno od demonstrací - dochází k propouštění ze zaměstnání, vyhazovům z univerzit.

Přesto se Bělorusové nadále účastní protestů proti výsledkům voleb z 9. srpna, které dle washingtonského serveru "ukradl" tamní prezident Alexander Lukašenko a které podle deníku jasně vyhrála právě opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská.   

"Navzdory všemu tlaku Lukašenkových bezpečnostních sil, včetně zábleskových granátů a vodních děl, se nenásilné protesty 22. listopadu opět vrátily, již 111. den," pokračuje editorial. Vysvětluje, že tentokrát protestující zkusili jinou taktiku a demonstrace uspořádali v různých ulicích a parcích, aby zabránili jejich potlačení.

Protestní hnutí je mimořádně vytrvalé a dává o sobě vědět znovu a znovu, navzdory omezování komunikačních prostředků a uzavírání veřejné hromadné dopravy, oceňuje americký deník.

"Bělorusové dnes čelili brutální síle, brokovnicím, omračujícím granátům. Stovky byly zadrženy. Část matek se dnes nesetká se svými dětmi, manželky se svými manžely. Režim se nás snaží vyděsit terorem. Ale my se již nebojíme. Váš čas skončil," cituje Washington Post slova Cichanouské, která se nachází v exilu mimo Bělorusko.  

Protesty zpravidla probíhají v neděli a posledních týdnech je v tento den zatýkáno více než tisíc lidí, poukazuje vlivný server. Odkazuje na tvrzení běloruské opozice, že od začátku demonstrací bylo v různých městech zadrženo na 30 tisíc osob - 350 přibylo minulou neděli.

Na internetu se například objevilo video zachycující příslušníky bezpečnostních složek, kteří mlátí cyklistu obušky, připomíná editorial. Dodává, že soud následně postiženému vyměřil pokutu v přepočtu téměř 4.500 korun za "porušení nařízení o hromadných akcích", ale obviněn nebyl žádný ze zasahujících policistů.  

"Jdu ven"  

Zatýkání dopadá také na běloruské novináře a podle jejich asociace bylo k 18. listopadu zadržováno 26 reportérů, včetně hlavní videoeditorky Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda Julie Kostkajové, upozorňuje americký deník. Konstatuje, že ta byla 15. listopadu obviněna z účasti na nepovolené demonstraci, a přestože obvinění odmítá - akci dle svých slov pouze monitorovala jako novinářka -, byla odsouzena na 8 dní vězení.      

Podobné tresty dostali také další běloruští novináři, kteří pouze dělali svou práci, kritizuje Washington Post. Upozorňuje, že Lukašenko, který v zemi vládne již čtvrtstoletí, netoleruje svobodu tisku a slova, což je také důvod, proč se tolik lidí tvrdohlavě vrací do ulic.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Běloruští občané znovu ukázali svůj hněv 20. listopadu, když jich tisíce přišly vzdát poslední hold Ramanu Bandarenkovi, jednatřicetiletému demonstrantovi, který zemřel o 8 dní dříve po údajném zmlácení maskovanými příslušníky bezpečnostních sil," pokračuje prestižní deník. Mnozí v davu shromážděném před minským chrámem Zmrtvýchvstání Krista zdvihali do vzduchu zaťaté pěsti a skandovali hesla jako "Jsi hrdina!", "Ať žije Bělorusko" a "Jdu ven" - poslední vzkaz, který po sobě Bandarenko zanechal a který se stal jedním z protestních sloganů.

Nově zvolený americký prezident Joe Biden by proto měl podle vlivného deníku pozvat Svjatlanu Cichanouskou na své uvedení do úřadu a setkat se s ní v Bílém domě, čímž by světu ukázal, že Spojené státy opět začaly podporovat demokracii.   

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Rusko v zemi omezuje internetové připojení

17.06.2021 21:05 Ruský cenzurní úřad omezil fungování dvou služeb, které umožňují internetové připojení přes…

Moskva umožnila firmám neplatit odmítačům vakcín mzdu. V dalších regionech…

17.06.2021 18:40 Vedení Moskvy dovolilo firmám pozastavit pracovní poměr se zaměstnanci, kteří odmítají očkování…

Biden je profesionál, který jde obratně za tím, co chce, prohlásil Putin

17.06.2021 16:36 Ruský prezident Vladimir Putin dnes ocenil prezidenta Spojených států Joea Bidena jako profesionála…

Související:

Právě se děje