Protesty za Navalného obnažily slabost Putinova režimu, zní z Washingtonu

NÁZOR - Vladimir Putin je často líčen jako jeden z architektů autokratického modelu pro 21. století, který získává celosvětově na síle spolu s tím, jak demokracie ve Spojených státech a dalších zemích zabředá do problémů, poukazuje editorial serveru Washington Post. Prestižní deník jedním dechem dodává, že sobotní události v Rusku takový výklad vyvrátily.

Vladimír Putin
doporučujeme

Prohnilé základy Putinova režimu

Ve více než stovce ruských měst se desetitisíce lidí připojily k protestům proti Putinovu režimu, mrazivým teplotám a policejním těžkooděncům navzdory, konstatuje americký server. Soudí, že "ruský diktátor" sice zřejmě nebude brzy svržen, ale protesty odhalily prohnilé základy jeho vlády, které nabízejí příležitost jeho demokratickým protivníkům.

"Putinova slabost byla obnažena díky důvtipnosti a ohromující odvaze Alexeje Navalného, který v srpnu přežil otravu Putinovými agenty a následně se zhruba před týdnem vrátil do země, aby se přímo postavil své Nemesis," pokračuje washingtonský deník. Připomíná, že čtyřiačtyřicetiletý aktivista byl dle očekávání rychle zatčen.

Putin však podle renomovaného serveru zajisté nečekal, jaká bude reakce. Navalnyj vyzval k demonstracím a zveřejnil pozoruhodné, téměř dvouhodinové video dokumentující prezidentovu zkorumpovanost, včetně jeho paláce ve stylu Versailles, který si nechal tajně vystavět na břehu Černého moře, rekapituluje editorial. Doplňuje, že do pondělí video na YouTube shlédlo 89 milionů lidí a do ulic vyšly tisíce Rusů, kteří dříve proti Putinovi nikdy neprotestovali.

Washington Post vyzdvihuje postřeh mnoha pozorovatelů, že velkou část lidí, kteří demonstrovali v Moskvě a jejichž počet odhadla agentura Reuters na 40 tisíc, netvořili vzdělaní liberálové, kteří v minulosti protestovali proti Putinem zmanipulovaným volbám či změnám ústavy. "Mnohdy šlo o mladé dělníky, někteří se střetli s policií. Jejich cílem nebylo požadovat spravedlivé volby, ale vyhnat Putina, jehož podpora v průzkumech se propadla po letech ekonomické stagnace a slabé reakci na epidemii covidu-19," upozorňuje vlivný deník.

Loajalitu těchto Rusů si naopak získal Navalnyj, který ze zkorumpovanosti elit učinil hlavní téma, deklaruje americký server. Připomíná, že Putin se snažil prezentovat Navalného jako nedůležitého, zamezil mu kandidovat ve volbách a odmítá vyslovit jeho jméno, ale zároveň se jej pokusil zabít a vyslal agenty ruské tajné služby FSB, kteří opozičníka otrávili zakázanou chemickou zbraní.

Nový boj demokracie s autokracií   

V pondělí se však Putin ocitl v defenzivě, musel veřejně kategoricky odmítnout, že palác u Černého moře patří jemu či jeho příbuzným, poukazuje renomovaný deník. Dodává, že ruská státní televize mezitím náhle přesunula pozornost k Navalnému a nepřekvapivě jej označila za "nástroj západních zájmů".   

"Navalnyj je ve skutečnosti stěží prozápadní, ale snaží se v Rusku vyvolat demokratickou změnu," pokračuje editorial. Připomíná, že v roce 2019 Navalnyj šikovně organizoval opoziční kandidáty v komunálních volbách, přičemž nabízí západním zemím autentický, domácí a stále silnější odpor k Putinově autokracii.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Americká administrativa nového prezidenta Joe Bidena i Evropská unie mluví jasně, kvituje Washington Post. Vyzdvihuje, že americké ministerstvo zahraničí v neděli vyzvalo Rusko k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění Navalného. Toto stanovisko by dle vlivného deníku měly doprovodit konkrétní kroky a všichni představitelé Putinova režimu, kteří nesou zodpovědnost za Navalného uvěznění či represe vůči demonstrantům, by měli čelit sankcím.

Finanční úřady v USA, Velké Británii i dalších zemích by měly identifikovat a pokud možno zmrazit ruský kapitál schovaný v západních bankách a realitách, protože v sázce není pouze Navalného hnutí, ale vítězství demokracie v jejím novém osudovém střetu s autokracií, deklaruje závěrem prestižní server.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Královna v projevu ocenila zdravotníky i nové technologie

07.03.2021 20:40 Britská královna Alžběta II. u příležitosti dne britského Společenství, který připadá na pondělí,…

Švýcaři v referendu schválili zákaz zahalování obličeje na veřejnosti

07.03.2021 18:39 Švýcaři se dnes v referendu těsně vyslovili pro zákaz zahalování obličeje na veřejnosti - pro…

V Anglii už zvou na očkování proti koronaviru padesátníky

07.03.2021 10:05 Anglie začala zvát na očkování proti koronaviru osoby ve věku 56 až 59 let. Systém veřejného…

Jak tvrdý postoj zaujal Biden vůči Rusku? Profesor rozebral nové americké…

07.03.2021 00:01 NÁZOR - Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena v reakci na otravu a zatčení Alexeje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama