Průzkum VCIOM: Změnu ruské ústavy podpořilo 76 procent lidí, kteří již hlasovali

Změny v ruské ústavě, které umožní prezidentovi Vladimiru Putinovi setrvat v úřadu případně až do roku 2036, zatím podpořilo 76 procent Rusů, kteří dosud odevzdali hlas v referendu. Tvrdí to dnes státní agentura pro výzkum veřejného mínění VCIOM, a to na základě dotazů mezi voliči po odevzdání hlasu. Podle sdělení ústřední volební komise do nedělního večera odhlasovalo 37,2 procenta voličů.

Vladimir Putin, prezident Ruské federace
doporučujeme

Agentura uvedla, že se dotazovala 163.124 voličů u 800 volebních středisek v 25 z 85 regionů Ruské federace. Proti změnám v základním zákoně se podle údajů VCIOM k nedělnímu večeru vyslovilo 23,6 procenta respondentů. Z hlasujících, na něž se agentura obrátila, odpovědělo 70,6 procenta, ostatní odmítli.

Ústavní reformu rámcově navrhl v lednu sám Putin, oficiálně kvůli posílení role parlamentu při vytváření vlády či sociálním garancím. Při diskusi v obou komorách zákonodárného sboru se objevila řada dalších návrhů ke změně základního zákona. K těm, jež prošly, přibyla možnost "vynulovat" dosavadní prezidentské mandáty, což by Putinovi otevřelo možnost v roce 2024 znovu kandidovat, a to případně na dvě další šestiletá období.

Celý balík změn už schválily obě parlamentní komory, tedy Státní duma i Rada federace, zákonodárné sbory všech 85 regionů i ústavní soud a podpisem ho stvrdil prezident. Ke vstupu v platnost chybí již jen přijetí v celostátním hlasování.

Referendum, vyhlášené na 1. července, začalo už 25. června a v některých odlehlých končinách Dálného východu a Sibiře či na lodích a polárních stanicích ještě dříve. V Moskvě a v Nižním Novgorodu úřady umožnily rovněž internetové hlasování.

Odevzdat hlas v referendu o změnách ústavy může přibližně 110 milionů oprávněných voličů. Ústřední volební komise podle agentury TASS dnes oznámila, že jich do nedělního večera už odhlasovalo 40,4 milionu, což je 37,2 procenta.

Původně se mělo referendum konat 22. dubna, ale kvůli pandemii bylo odloženo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nákaza se zrychluje, počet obětí může stoupat. Denně onemocní 200 tisíc…

08.07.2020 22:06 Aktualizováno Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus upozornil, že pandemie…

Vztahy s ČR jsou podle Kremlu zkalené, kontakty se nechystají

08.07.2020 20:32 Aktualizováno Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým…

V Londýně se na obytné domy zřítil 20metrový jeřáb, jeden mrtvý, několik…

08.07.2020 20:21 Aktualizováno Jeden člověk dnes zahynul a čtyři další utrpěli zranění poté, co se na východě Londýna zřítil na…

Ruští novináři podepisují petici na podporu zadrženého Safronova

08.07.2020 18:27 Ruští novináři zahájili podpisovou akci na podporu zadrženého bývalého kolegy Ivana Safronova,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy