Volby v Gruzii vyhrála vládní strana miliardáře Ivanišviliho, opozice chystá protesty

Vládní strana Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho zvítězila podle téměř úplných výsledků v parlamentních volbách v této bývalé sovětské republice. Opozice ale volby prohlásila za zfalšované a chystá protesty.

Gruzijská vlajka

Gruzínský sen v sobotním hlasování získal 48,1 procenta hlasů, uvedla ústřední volební komise po sečtení více než 99 procent odevzdaných lístků. Opoziční Sjednocené národní hnutí je podle komise na druhé příčce s 27,1 procenta hlasů, informovala dnes agentura Reuters.

Opozice nesouhlasí s předběžnými výsledky, které podle ní neodpovídají skutečnosti, a svolala do Tbilisi své příznivce na demonstraci. "Toto rozhodnutí přijali opoziční vůdci. Na Rustaveliho třídě očekáváme gruzínský lid," prohlásil Nikanor Melija ze Sjednoceného národního hnutí. Podle dalšího opozičního politika Šalvy Natelašviliho si moc uzurpoval oligarcha Ivanišvili, volby nebyly legitimní a zemi čekají nové volby, uvedla agentura Interfax.

Na výzvu opozice se dnes před sídlem parlamentu sešly tisíce lidí. "Volební výsledky neuznáváme a požadujeme nové volby," řekl jim Melia. "Dnes začíná boj a bojovat budeme až do konce," dodal další člen vedení opozičního hnutí David Bakradze. Opozice chce další demonstraci uspořádat za týden a nevylučuje, že bude nový parlament bojkotovat.

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) uvedla, že na základě zprávy od mezinárodních pozorovatelů se volby konaly v souladu se základními svobodami a zásadami politické soutěže. Odsoudila ale tlak, jenž byl podle ní na voliče vyvíjen a upozornila, že problém představuje nejasná hranice mezi státem a vládnoucí stranou.

V Gruzii se v sobotu volil nový parlament podle smíšeného systému: 120 poslanců se volilo proporcionálně a 30 většinově. Z přibližně 3,5 milionu oprávněných voličů přišlo k volbám 56,11 procenta, uvedla agentura TASS. Dodala, že podle ústřední volební komise zvítězili ve všech většinových obvodech kandidáti vládní strany, přičemž v polovině obvodů získali nadpoloviční většinu, což znamená vítězství už v prvním kole.

Strana Gruzínský sen si udržovala bezpečnou většinu v parlamentu poslední dvě volební období, její popularita ale podle agentury AP setrvale klesala především vlivem hospodářských potíží. Obě hlavní politické strany se označují za prozápadní a jeví zájem o co nejtěsnější svazky se Severoatlantickou aliancí a Evropskou unií. Opozice však stranu Gruzínský sen viní z toho, že zatímco oficiálně deklaruje prozápadní směřování, ve skutečnosti razí politiku, jež nahrává Rusku.

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, burcuje ekonom

20.06.2021 00:01 NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Související:

Právě se děje