Putin a Erdogan jednali ohledně řešení sporu o Náhorní Karabach

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterním telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem vyjádřil přesvědčení, že Moskva a Ankara mají upřímnou snahu společně vyřešit spor o Náhorní Karabach.

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

Erdogan to dnes uvedl v projevu před poslanci turecké vládní Strany spravedlnosti a rozvoje, píše agentura Reuters. Rusko a Turecko jsou tradičními spojenci dvou znesvářených zemí - Rusové stojí na straně Arménie, zatímco Turci podporují Ázerbájdžán.

V telefonickém rozhovoru ruský prezident podle Erdogana vyslovil obavu ze "zvyšujícího se počtu bojovníku z Blízkého východu" zapojených do bojů o Náhorní Karabach. Putin tím narážel na informace, že Turecko poskytlo Ázerbájdžánu ozbrojence s bojovou zkušeností ze Sýrie. Erdogan namítl, že Arménie do boje zapojila kurdské ozbrojence.

Ministerstvo obrany neuznávané karabašské republiky dnes uvedlo, že při bojích s ázerbájdžánskými jednotkami padlo dalších 59 lidí. Celkový počet mrtvých vojáků se tak podle tohoto zdroje zvýšil na 1068. Ázerbájdžán své vojenské ztráty neuvádí, jeho vojsko ale v úterý podle Baku dobylo strategicky položenou oblast na jihu Náhorního Karabachu.

Ázerbájdžán dnes obvinil arménskou armádu z toho, že vystřelila raketu, která ve městě Barda zabila 21 civilistů a zranila dalších 60 lidí. Podle arménského ministerstva obrany je ale takové tvrzení "lživé a nepodložené". Podle Arménie dnes při ostřelování měst v Náhorním Karabachu ze strany ázerbájdžánské armády zahynula jedna osoba.

V pondělí začalo mezi Arménií a Ázerbájdžánem platit příměří zprostředkované Spojenými státy. Boje ale neustaly a obě země se navzájem obviňují z hrubého porušování dohody.

Spor o Náhorní Karabach - enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem - vypukl v roce 1988, ještě za éry Sovětského svazu. Oblast se s podporou Arménie odtrhla od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si podle odhadů vyžádala na 30.000 mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků. V současné době se Náhorní Karabach a přilehlý Lačinský koridor nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje toto území za okupované. Nynější boje jsou nejkrvavější za více než 25 let a panují obavy, že do konfliktu bude přímo zataženo i Turecko a Rusko.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Protesty v Bělorusku pokračují, policie zadržela stovky lidí

29.11.2020 18:52 Tisíce Bělorusů dnes znovu vyšly do ulic, aby požadovaly odchod prezidenta Alexandra Lukašenka,…

Protesty v Bělorusku pokračují. Policie brutálně zasahuje, zadrženy stovky…

29.11.2020 18:51 Aktualizováno Tisíce Bělorusů dnes znovu vyšly do ulic, aby požadovaly odchod prezidenta Alexandra Lukašenka,…

V Jerevanu demonstrovali příbuzní pohřešovaných vojáků, Ázerbájdžán prý…

29.11.2020 17:23 Asi tisícovka lidí dnes demonstrovala v arménské metropoli Jerevanu ve snaze přimět úřady, aby…

Švýcaři hlasovali ve dvou referendech, zákaz podporování výrobců zbraní…

29.11.2020 16:30 Švýcaři dnes v referendech odmítli dvě iniciativy z levicového politického tábora. Neodsouhlasili…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama