Putin a Guterres vyzvali Izrael a Palestince k ukončení násilností

Ruský prezident Vladimir Putin a generální tajemník OSN António Guterres dnes vyzvali obě strany izraelsko-palestinského konfliktu k zastavení násilností a zajištění bezpečnosti civilistů. Informovala o tom agentura Reuters. Guterres je v Rusku na pracovní návštěvě.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

"Vzhledem k eskalaci palestinsko-izraelského konfliktu bylo zdůrazněno, že hlavním cílem je zastavit násilnosti na obou stranách a zajistit bezpečnost civilních obyvatel," citovala z prohlášení Kremlu agentura Reuters.

Guterres je sice v Moskvě, ale s Putinem jednal prostřednictvím videohovoru. Prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov podle agentury TASS novinářům sdělil, že formát jednání nemá nic společného s Putinovým zdravím. Doporučili to ale podle něj epidemiologové vzhledem k pandemii covidu-19.

K ukončení násilností v Izraeli a na palestinských území vyzval šéf OSN v Moskvě také ve středu po jednání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Šéf ruské diplomacie ve středu uvedl, že by se kvůli eskalaci izraelsko-palestinského konfliktu měli naléhavě sejít zástupci Ruska, USA, OSN a EU. "Důvěřujeme generálnímu tajemníkovi (OSN) jako koordinátorovi tohoto kvartetu," řekl Lavrov.

Takzvaný blízkovýchodní kvartet (Kvartet či Madridský kvartet) vznikl v roce 2002 ve španělské metropoli s cílem pomoci řešit izraelsko-palestinský konflikt. Obě strany by se v tomto sporu měly podle Kvartetu zdržet jednostranných akcí, které komplikují řešení v podobě existence dvou států - Izraele a Palestiny.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vsázet na zdravý rozum Kremlu nelze, tvrdí profesor o schůzce Biden-Putin

16.06.2021 00:01 NÁZOR - Americko-ruský summit opět rozvířil mediální a expertní pohledy, soudí profesor Mark…

Rusko mělo vyřadit Cichanouskou ze seznamu hledaných osob

15.06.2021 11:27 Rusko vyřadilo vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou ze svého seznamu hledaných osob.…

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama