Putin a Zelenskyj tváří v tvář? Setkání se snaží zprostředkovat Nazarbajev

Bývalý kazašský prezident Nursultan Nazarbajev se snaží zprostředkovat rusko-ukrajinskou schůzku na nejvyšší úrovni. Oznámil to dnes na mezinárodní konferenci v kazašském městě Nur-Sultan. Souhlas se summitem podle něj vyjádřil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Kreml sice schůzku přímo neodmítl, ale vzkázal, že Vladimir Putin nechce "setkání jen kvůli setkání" a momentálně se soustřeďuje na možný "normandský" summit, tedy i s účastí nejvyšších představitelů Francie a Německa.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

"Zelenskyj s přímým setkáním souhlasil a informoval o tom ruského prezidenta. Uvidíme, jak bude Vladimir Putin reagovat," řekl kazašský exprezident, který si po letošním odstoupení z funkce uchovává klíčovou roli v politickém systému středoasijského Kazachstánu.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov poděkoval Nazarbajevovi za iniciativu, Putin prý nikdy taková setkání neodmítá a je stoupencem "oživení vztahů" s Ukrajinou. Ale setkání je nutné pečlivě připravit. "Schůzka jen kvůli schůzce by moc užitku nepřinesla," řekl Peskov stanici Kommersant FM.

Ocenil také nedávné odpoutání znepřátelených vojsk na dalších dvou místech na východě Ukrajiny. Takové plnění závazků podle něj "musí pokračovat", protože jde o "velmi důležitou součást přípravy" na jednání vůdců Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny. Ale žádné konkrétní datum tohoto summitu ještě nebylo stanoveno, dodal.

Nazarbajev již mnohokrát nabízel své zprostředkování mezi vůdci Ruska a Ukrajiny, aby si tak upevnil svou vlastní autoritu, upozornila podle agentury Unian poslankyně Iryna Verščuková ze Zelenského strany Sluha národa. Dodala, že při podobných schůzkách je záhodno mít na mysli jejich smysl a cíl.

"Nazarbajev říká, že Zelenskyj nevylučuje takovou možnost, ale neslyšela jsem, jak to komentuje Zelenskyj," řekla. Schůzka s Putinem by podle ní neměla smysl, pokud by se jednalo jen o poskytnutí autonomie územím ovládaným povstalci na východě Ukrajiny.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konflikt v Donbasu: Ukrajina zvažuje krok, který podráždí Rusko

14.12.2019 15:08 Aktualizováno Ukrajina bude požadovat vyslání mírového kontingentu OSN na povstalecká území v Donbasu, pokud…

Rusko opět zasáhla vlna výhrůžek bombou, evakuovány stovky tisíc lidí

14.12.2019 10:21 Rusko znovu postihla vlna anonymních telefonátů, jejichž autoři vyhrožují bombovým útokem. Podle…

Další nátlak na Ukrajinu? Trumpův poradce podnikl podezřelou cestu do…

14.12.2019 09:50 Navzdory proceduře ústavní žaloby, kterou zahájili opoziční demokraté v americkém Kongresu, právní…

Drtivé vítězství Johnsona? Putin skřípe zuby

13.12.2019 18:19 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin pochybuje, že by se po vítězství Borise Johnsona ve čtvrtečních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama