Putin chce využít koronakrize. Mocnosti jsou připraveny jednat

Před 75 lety došlo k porážce Nacistického Německa a následné kapitulaci Japonska, díky čemuž skončila 2. světová válka, jeden z nejkrvelačnějších konfliktů v dějinách lidstva. Nyní při příležitosti výročí tohoto historického mezníku věří ruský prezident Vladimír Putin, že by současná globální zdravotní nouze mohla přispět znovusjednocení dřívějších spojeneckých mocností.

Podle informací ruské televizní stanice RT se Putin momentálně zabývá příčinami dřívějšího nárůstu popularity nacismu a zároveň také informuje o výhodách následného poválečného uspořádání světa. Společnost národů, která vznikla po 1. světové válce, považuje ruský prezident za oslabenou, což byl podle něj také jeden z důvodů vzniku druhého globálního válečného konfliktu. 

Naopak následně ustavená OSN splnila svůj účel a v budoucnu tak zabránila přímým střetům mezi jednotlivými velmocemi. Vzhledem k probíhající pandemii covid-19, která bude mít pro celý svět nedozírné ekonomické důsledky, doufá v opětovné obnovení dialogu mezi dřívějšími válečnými spojenci, kteří jsou mimo jiné také trvalými členy Rady bezpečnosti OSN. 

Lídři Spojeného království, Francie, Číny a USA uvedli, že už jsou na jednání s Ruskem, kde se v příštích dnech uskuteční odložená vojenská přehlídka při příležitosti Dne vítězství, tedy oslav porážky nacismu, připravení. Hlavním bodem programu bude situace globální ekonomiky a hledání cest překonání blížící se nevyhnutelné hospodářské krize a pomoc lidem a odvětvím, které zasáhla přijatá karanténní opatření.

Putin by rovněž také rád vedl dialog o bezpečnostních otázkách. "Myslím si, že by bylo užitečné diskutovat o rozvoji kolektivních principů ve světových záležitostech, tedy mírových otázkách, posílení globální i regionální bezpečnosti, strategické kontroly zbraní, jakož i společného úsilí v boji proti extremismu, terorismu a dalším hrozbám," řekl ruský prezident.

Nelze tedy pochybovat, že vzájemná jednání mezi Moskvou, Pekingem, Paříži, Washingtonem a Londýnem sehrají významnou roli při hledání společných odpovědí na moderní výzvy a hrozby. "Máme jedinečnou příležitost vyjádřit svůj smysl pro zavázání se duchu ideálů a závazků, za něž bojovali naši otcové a dědové," dodal Putin.

Ruský prezident zároveň také poukazuje na enormní rozdíl v počtu obětí na obou stranách konfliktů, kdy počet obětí na sovětské straně čítal 27 milionů životů, ať už v německých lágrech, na válečných frontách nebo koncentračních táborech. O civilistech, kteří zahynuli během bombardování, nebo na vyhladovění (narážel zřejmě na Obležení Leningradu) nemluvě. 

V celkovém přepočtu padl jeden ze sedmi Sovětů ve srovnání s 1 ze 127 Britů a 1 z 327 Američanů. Putin zároveň ale také ocenil pomoc, které se Rudé armádě při finálních bojích, dostalo od spojenců. Hovořil například o dodávkách vojenské munice, jídla a dalšího vybavení. "Pomoc byla významná, neboť pouhých 7 % výbavy činila sovětská výroba," přiznal ruský prezident. "Naší povinností politiků, kteří přijímáme odpovědnost, je zaručit, že námi vytvořený a ověřený systém bude i nadále zachováván a vylepšován," podotkl.

Související

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

Více souvisejících

Vladimír Putin II. světová válka nacisté

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

před 6 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

před 7 hodinami

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy