Putin chce využít koronakrize. Mocnosti jsou připraveny jednat

Před 75 lety došlo k porážce Nacistického Německa a následné kapitulaci Japonska, díky čemuž skončila 2. světová válka, jeden z nejkrvelačnějších konfliktů v dějinách lidstva. Nyní při příležitosti výročí tohoto historického mezníku věří ruský prezident Vladimír Putin, že by současná globální zdravotní nouze mohla přispět znovusjednocení dřívějších spojeneckých mocností.

Vladimír Putin na Summitu G20 v Buenos Aires (2.12.2018)
doporučujeme

Podle informací ruské televizní stanice RT se Putin momentálně zabývá příčinami dřívějšího nárůstu popularity nacismu a zároveň také informuje o výhodách následného poválečného uspořádání světa. Společnost národů, která vznikla po 1. světové válce, považuje ruský prezident za oslabenou, což byl podle něj také jeden z důvodů vzniku druhého globálního válečného konfliktu. 

Naopak následně ustavená OSN splnila svůj účel a v budoucnu tak zabránila přímým střetům mezi jednotlivými velmocemi. Vzhledem k probíhající pandemii covid-19, která bude mít pro celý svět nedozírné ekonomické důsledky, doufá v opětovné obnovení dialogu mezi dřívějšími válečnými spojenci, kteří jsou mimo jiné také trvalými členy Rady bezpečnosti OSN. 

Lídři Spojeného království, Francie, Číny a USA uvedli, že už jsou na jednání s Ruskem, kde se v příštích dnech uskuteční odložená vojenská přehlídka při příležitosti Dne vítězství, tedy oslav porážky nacismu, připravení. Hlavním bodem programu bude situace globální ekonomiky a hledání cest překonání blížící se nevyhnutelné hospodářské krize a pomoc lidem a odvětvím, které zasáhla přijatá karanténní opatření.

Putin by rovněž také rád vedl dialog o bezpečnostních otázkách. "Myslím si, že by bylo užitečné diskutovat o rozvoji kolektivních principů ve světových záležitostech, tedy mírových otázkách, posílení globální i regionální bezpečnosti, strategické kontroly zbraní, jakož i společného úsilí v boji proti extremismu, terorismu a dalším hrozbám," řekl ruský prezident.

Nelze tedy pochybovat, že vzájemná jednání mezi Moskvou, Pekingem, Paříži, Washingtonem a Londýnem sehrají významnou roli při hledání společných odpovědí na moderní výzvy a hrozby. "Máme jedinečnou příležitost vyjádřit svůj smysl pro zavázání se duchu ideálů a závazků, za něž bojovali naši otcové a dědové," dodal Putin.

Ruský prezident zároveň také poukazuje na enormní rozdíl v počtu obětí na obou stranách konfliktů, kdy počet obětí na sovětské straně čítal 27 milionů životů, ať už v německých lágrech, na válečných frontách nebo koncentračních táborech. O civilistech, kteří zahynuli během bombardování, nebo na vyhladovění (narážel zřejmě na Obležení Leningradu) nemluvě. 

V celkovém přepočtu padl jeden ze sedmi Sovětů ve srovnání s 1 ze 127 Britů a 1 z 327 Američanů. Putin zároveň ale také ocenil pomoc, které se Rudé armádě při finálních bojích, dostalo od spojenců. Hovořil například o dodávkách vojenské munice, jídla a dalšího vybavení. "Pomoc byla významná, neboť pouhých 7 % výbavy činila sovětská výroba," přiznal ruský prezident. "Naší povinností politiků, kteří přijímáme odpovědnost, je zaručit, že námi vytvořený a ověřený systém bude i nadále zachováván a vylepšován," podotkl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vztahy s ČR jsou podle Kremlu zkalené, kontakty se nechystají

08.07.2020 13:46 Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým…

Ruské tajné službě podle Safronovova obhájce chybějí důkazy

08.07.2020 12:42 Obhájce zadrženého poradce šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos Ivana Safronova, jehož ruské…

Zadržený Safronov prý dával informace české tajné službě. FSB nemá důkazy,…

08.07.2020 12:30 Aktualizováno Obhájce zadrženého poradce šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos Ivana Safronova, jehož ruské…

V Rusku počet případů nákazy koronavirem přesáhl 700 000

08.07.2020 11:31 Rusko dnes oznámilo 6562 nových případů nákazy koronavirem a 173 úmrtí během uplynulých 24 hodin. O…

Související:

Právě se děje

Další zprávy