Putin hrozil, že Rusko "vyrazí zuby" nejmenovaným nepřátelům

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že jeho země tvrdě odpoví každému nepříteli, který by se pokusil vztáhnout ruku na její území. "Všichni nás chtějí někam kousnout nebo od nás něco odhryznout, ale měli by vědět, že jim zuby vyrazíme tak, aby kousat nemohli," prohlásil Putin podle agentury Interfax. Zárukou je podle šéfa Kremlu rozvoj ruských ozbrojených sil.

Eurozpravy.cz

Putin je v Rusku znám svou zálibou v siláckých řečech. Svého času sliboval čečenské teroristy "odkráglovat v kadibudkách" či - v době krátké rusko-gruzínské války o separatistické provincie na jižním Kavkaze - sliboval pověsit tehdejšího gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho za genitálie do průvanu.

Tentokrát se ruský prezident odvolal na názor ruského vládce z předminulého století, cara Alexandra III., že "naší obrovitosti se všichni bojí", tedy že Rusko vyvolává ve světě strach svými rozměry a že jakmile Rusko začne sílit, hned se najde důvod k omezení jeho rozvoje. Dokonce i po rozpadu Sovětského svazu, kdy Rusko přišlo o třetinu potenciálu, se jeho území komusi podle Putina zdá příliš velké, protože Rusko zůstává největší zemí na světě a 146 milionů Rusů se nezdá až tak mnoho v porovnání se státy, které mají stovky milionů obyvatel.

"Kdosi se dokonce odvážil veřejně hovořit, že je prý nespravedlivé, že Rusku - jen jediné zemi - patří bohatství Sibiře. Je divné poslouchat takové věci, zvláště veřejně, ale občas zazní," řekl Putin, aniž by kohokoliv jmenoval.

Některá ruská média, například server Newsru.com, upozornila, že Putin se odvolává na 15 let starý "fake" připisující výrok o nespravedlivém ruském ovládnutí Sibiře někdejší americké ministryni zahraničí Madeleine Albrightové z let 1997 až 2001, která ale svého času oficiálně popřela, že by něco takové kdy pronesla. Falešná zvěst podle portálu vzešla z hlubin ruskojazyčného internetu v Německu a v roce 2005 frázi o tom, že Sibiř nespravedlivě patří jen Rusku, připsal v novinovém rozhovoru Albrightové režisér Nikita Michalkov. O rok později režiséra následoval generál tajné služby Boris Ratnikov a v roce 2007 se na "výrok Albrightové" ptal Putina v televizním přenosu sedmdesátiletý jaderný fyzik Alexandr Sibert. Putin tehdy odvětil, že tento výrok neslyšel, ale že takové nápady bohužel existují v hlavách některých politiků. A v roce 2014 si Putin na tiskové konferenci postěžoval, že "mnohokrát jsme slýchali od skoro oficiálních představitelů, že je nespravedlivé, že celá Sibiř s jejími nezměrnými bohatstvími patří Rusku".

Rusko v témže roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym.

Témata: EZ

Brexit i pět let po referendu rozděluje Británii, lidé své postoje nemění

23.06.2021 12:58 Přesně před pěti lety voliči v Británii nasměrovali svou zemi na cestu z Evropské unie, která…

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie…

23.06.2021 12:49 Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro…

V Rusku opět vzrostl počet nových případů nákazy koronavirem i úmrtí

23.06.2021 11:32 Rusko během uplynulých 24 hodin zaznamenalo 17.594 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a…

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Související:

Právě se děje