Putin je výtvor temných sil? Šaman, který ho šel vyhnat z Kremlu, dopadl zle

Ruský šaman Alexandr Gabyšev, kterého ve čtvrtek při pěším pochodu ze sibiřského Jakutska do Moskvy zatkly ruské úřady, byl převezen do psychiatrické léčebny. Podle agentury Interfax to po telefonu uvedl sám šaman s tím, že čelí obvinění z extremismu. Cílem putování Gabyševa bylo "vyhnat" z Kremlu ruského prezidenta Vladimira Putina.

Přidejte svůj názor 59 komentářů

Vladimír Putin
doporučujeme

"Soudit mě budou za extremismus, za výzvu ke svržení vlády. Advokáta mám, budu se soudit," uvedl šaman v přepisu telefonního rozhovoru, který se objevil na sociálních sítích. Dodal, že je nyní v hlídaném domě u své sestry v Jakutsku, kam ho na jeden den z psychiatrické léčebny propustili. Jeho pobyt v psychiatrickém zařízení později potvrdily i zdravotnické orgány v Jakutsku.

Za extremismus šamanovi podle právníka opoziční organizace Otevřené Rusko hrozí až čtyřleté vězení. Gabyšev označil prezidenta za výtvor temných sil, které může zvládnout pouze šaman, a za cíl svého pochodu si vytkl "vyhnat" Putina z Kremlu.

Od března, kdy se z Jakutsku vydal na cestu, urazil jednapadesátiletý Gabyšev ze své plánované trasy 3000 kilometrů. Tempem 20 kilometrů za den hodlal dosáhnout ruské metropole v srpnu 2021. Táhl za sebou malý dvoukolák, v němž měl uloženy všechny své osobní věci, včetně tradiční jurty, v níž přespával.

Jeho počin získal celonárodní pozornost a jeho videa mají miliony shlédnutí. Během cesty se ochotně bavil s místními lidmi i novináři a postupně nabíral podporovatele, z nichž někteří se k němu připojili na část cesty nebo mu věnovali peníze či jídlo. Zatčení šamanových stoupenců v sibiřském městě Ulan-ude podnítilo minulý týden masové demonstrace proti výsledkům komunálních voleb.

Umísťování do psychiatrických léčeben bylo v dobách Sovětského svazu hojně užívaným prostředkem vůči kritikům režimu.

Loading...
Vstupte do diskuze (59)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Slavík" začal fungovat. Polní nemocnice v Londýně přijala první pacienty…

08.04.2020 07:27 Velká polní nemocnice v Londýně, která má kapacitu 4000 lůžek pro pacienty s nemocí covid-19,…

Před 15 lety se princ Charles podruhé oženil, vzal si Camillu

08.04.2020 06:08 Svoji dlouholetou přítelkyni Camillu Parkerovou Bowlesovou si 9. dubna 2005 vzal za manželku…

Norsko uvolňuje opatření proti koronaviru, otevře školy

07.04.2020 17:41 Norská vláda dnes rozhodla, že po Velikonocích uvolní některá opatření přijatá kvůli pandemii…

Anglie a Wales mají 777 nových úmrtí na covid-19

07.04.2020 16:45 Británii dnes čeká další rekordní nárůst bilance obětí nemoci covid-19 poté, co Anglie ohlásila 758…

Související:

Právě se děje

Další zprávy