Putin kašle na ústavu? Navalného fond žaluje ruského prezidenta

Ruský Fond boje s korupcí (FBK), který založil a řídí vůdce ruské opozice Alexej Navalnyj, podal žalobu na prezidenta Vladimira Putina kvůli podezření z neplnění ústavních povinností. Oznámila to dnes rozhlasová stanice Echo Moskvy. Kreml odmítl komentář s tím, že o záležitosti je předčasné hovořit.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Alexej Navalnyj
doporučujeme

Alexej Navalnyj založil FBK v roce 2011. Výsledkem jeho vyšetřování byly články, v nichž ze zneužití moci a osobního obohacování obvinil kromě jiných premiéra Dmitrije Medveděva, šéfa ruské Národní gardy Viktora Zolotova nebo mluvčího prezidenta Dmitrije Peskova.

Letos v srpnu FBK oznámil, že všechny jeho účty byly zablokovány a že ruská kriminální ústředna zahájila proti němu trestní stíhání kvůli podezření z praní špinavých peněz. Počátkem listopadu moskevský soud schválil rozhodnutí ruského ministerstva spravedlnosti označovat Navalného protikorupční organizaci za "zahraničního agenta" financovaného z ciziny. Navalnyj to kritizoval s tím, že ruské úřady se jeho fondu bojí, protože odhaluje korupci mezi představiteli státní moci.

FBK žaluje Putina za to, že se vyhýbá plnění povinností daných ústavou. Dopustit se toho měl tím, že protikorupční fond nedokázal ochránit před trestním stíháním, a toleroval tak porušování ústavních záruk svobody slova, uvedlo Echo Moskvy.

Peskov dnes na tiskové konferenci v Moskvě novinářům řekl, že Kreml stanovisko soudu k žalobě podané Navalného fondem nezná. "Příslušné dokumenty byly předány, soud je zváží. V tomto případě k této žalobě nemáme žádné stanovisko," citovala mluvčího agentura TASS. Odpovědi na dotaz, zda by se Putin případného soudního stání zúčastnil, se Peskov vyhnul s tím, že se "na věc podívají právníci".

Navalnyj dnes v souvislosti s nedávnou Putinovou veřejnou kritikou, že na stavbě kosmodromu Vostočnyj pokračuje rozkrádání státních financí, upozornil na "kosmické zbohatnutí" Putinova spolupracovníka, bývalého vicepremiéra Dmitrije Rogozina. Ten nyní jako šéf vesmírné agentury Roskosmos má stavbu kosmodromu na starosti. Navalnyj zároveň prezidenta vyzval, aby transparentně vysvětlil, jak Rogozinova rodina získala deklarovaný majetek ve výši 350 milionů rublů (asi 127 milionů Kč), "což je zhruba třikrát více, než mohl Dmitrij Rogozin vydělat jako státní úředník za celý svůj život".

Navalnyj přitom upozornil, že v loňském majetkovém přiznání šéf Roskosmosu vykázal vyšší roční příjem (v přepočtu skoro 11 milionů Kč), než šéf NASA. "Ale s obyčejnými inženýry je situace přesně opačná - v NASA v průměru vydělají za rok 82.000 dolarů (asi 1,9 milionu Kč), v Roskosmosu 60.000 rublů (asi 21.700 Kč) měsíčně," poznamenal ruský opozičník.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na východě Ukrajiny se opět střílí. Počet mrtvých jde do tisíců

08.12.2019 11:17 Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic…

Putin jednal s Lukašenkem o plynu a ropě, schůzka prý přinesla pokrok

07.12.2019 22:04 Rusko a Bělorusko se přiblížily k vyřešení neshod ohledně dodávek ropy a plynu, řekl po dnešním…

"Odporný prohřešek" Ruska. Z Washingtonu zní apel k tvrdému trestu

06.12.2019 00:01 NÁZOR – Ruský sportovní program čelí krizi, konstatuje editorial serveru Washington Post.…

Petříček chválil Ukrajinu, dělá kroky k plnění minských dohod

05.12.2019 19:57 Ukrajina učinila řadu kroků s cílem zajistit plnění minských dohod ohledně urovnání konfliktu ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama