Putin kašle na ústavu? Navalného fond žaluje ruského prezidenta

Ruský Fond boje s korupcí (FBK), který založil a řídí vůdce ruské opozice Alexej Navalnyj, podal žalobu na prezidenta Vladimira Putina kvůli podezření z neplnění ústavních povinností. Oznámila to dnes rozhlasová stanice Echo Moskvy. Kreml odmítl komentář s tím, že o záležitosti je předčasné hovořit.

Alexej Navalnyj
doporučujeme

Alexej Navalnyj založil FBK v roce 2011. Výsledkem jeho vyšetřování byly články, v nichž ze zneužití moci a osobního obohacování obvinil kromě jiných premiéra Dmitrije Medveděva, šéfa ruské Národní gardy Viktora Zolotova nebo mluvčího prezidenta Dmitrije Peskova.

Letos v srpnu FBK oznámil, že všechny jeho účty byly zablokovány a že ruská kriminální ústředna zahájila proti němu trestní stíhání kvůli podezření z praní špinavých peněz. Počátkem listopadu moskevský soud schválil rozhodnutí ruského ministerstva spravedlnosti označovat Navalného protikorupční organizaci za "zahraničního agenta" financovaného z ciziny. Navalnyj to kritizoval s tím, že ruské úřady se jeho fondu bojí, protože odhaluje korupci mezi představiteli státní moci.

FBK žaluje Putina za to, že se vyhýbá plnění povinností daných ústavou. Dopustit se toho měl tím, že protikorupční fond nedokázal ochránit před trestním stíháním, a toleroval tak porušování ústavních záruk svobody slova, uvedlo Echo Moskvy.

Peskov dnes na tiskové konferenci v Moskvě novinářům řekl, že Kreml stanovisko soudu k žalobě podané Navalného fondem nezná. "Příslušné dokumenty byly předány, soud je zváží. V tomto případě k této žalobě nemáme žádné stanovisko," citovala mluvčího agentura TASS. Odpovědi na dotaz, zda by se Putin případného soudního stání zúčastnil, se Peskov vyhnul s tím, že se "na věc podívají právníci".

Navalnyj dnes v souvislosti s nedávnou Putinovou veřejnou kritikou, že na stavbě kosmodromu Vostočnyj pokračuje rozkrádání státních financí, upozornil na "kosmické zbohatnutí" Putinova spolupracovníka, bývalého vicepremiéra Dmitrije Rogozina. Ten nyní jako šéf vesmírné agentury Roskosmos má stavbu kosmodromu na starosti. Navalnyj zároveň prezidenta vyzval, aby transparentně vysvětlil, jak Rogozinova rodina získala deklarovaný majetek ve výši 350 milionů rublů (asi 127 milionů Kč), "což je zhruba třikrát více, než mohl Dmitrij Rogozin vydělat jako státní úředník za celý svůj život".

Navalnyj přitom upozornil, že v loňském majetkovém přiznání šéf Roskosmosu vykázal vyšší roční příjem (v přepočtu skoro 11 milionů Kč), než šéf NASA. "Ale s obyčejnými inženýry je situace přesně opačná - v NASA v průměru vydělají za rok 82.000 dolarů (asi 1,9 milionu Kč), v Roskosmosu 60.000 rublů (asi 21.700 Kč) měsíčně," poznamenal ruský opozičník.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid: Reprodukční číslo v Británii je vyšší, než se odhadovalo. Rekord…

25.09.2020 19:12 Aktualizováno Reprodukční číslo, které poskytuje představu, kolik lidí může nakazit jeden člověk s koronavirem,…

Papež vnímá pandemii jako příležitost ke změně, řekl to v OSN

25.09.2020 18:25 Papež František dnes v projevu ve všeobecné rozpravě na 75. zasedání Valného shromáždění OSN…

V Srbsku havarovala stíhačka MiG-21. Oba piloti jsou po smrti

25.09.2020 17:22 Aktualizováno Na západě Srbska u hranic s Bosnou dnes havarovala nadzvuková stíhačka srbské armády MiG-21. Při…

Maduro ignoruje lidská práva. Venezuelské bezpečnostní složky letos zabily…

25.09.2020 17:01 Venezuelské bezpečnostní složky letos při operacích v chudších čtvrtích měst zabily přes 2000 lidí,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama