Putin má konkurenci: Rusové chtějí v Kremlu hrdinu proslulého seriálu

Nejlepšími ruskými politiky by mohli být Max von Stierlitz nebo profesor Preobraženskij, hlavní hrdinové sovětského televizního seriálu a televizního filmu, kteří nejlépe ztělesňují kvality, jež Rusové požadují od vůdců: čestnost, kompetentnost a blízkost k lidem.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Vladimír Putin na houbách
doporučujeme

Zjistili to sociologové v průzkumu, který provedla státní agentura VCIOM a Centrum politické konjunktury, o jehož poznatcích informoval list Vedomosti.

Max von Stierlitz, sovětský rozvědčík v nacistické uniformě z televizního seriálu Sedmnáct zastavení jara, si vydobyl takovou popularitu, že vtipy o Stierlitzovi kolují mezi Rusy dodnes. Profesor Preobraženskij, povýšeně snobský, přitom ale velmi soucitný, je zase hrdinou filmu natočeného podle novely Michaila Bulgakova Psí srdce, kdy se uznávaný lékař ujme toulavého psa a přemění jej v člověka.

Rusové za nejdůležitější vlastnost politického vůdce označili čestnost (44 procent), následovanou vzdělaností a kompetentností (31 procent), blízkosti k lidem (26 procent), umění efektivně organizovat práci druhých (25 procent), rozumnost (22 procent) a informovanost o situaci v zemi (21 procent).

Mezi pětici filmových hrdinů, kteří podle dotázaných tyto nároky nejlépe splňují, pronikl také Danila z filmu Bratr režiséra Alexeje Barabanova (o bratrovi nájemného vraha), hrdinka televizního detektivního seriálu Tajny sledstvija (Tajemství vyšetřování) a také hrdinka Oskarem vyznamenaného romantického dramatu Moskva slzám nevěří. Stierlitz to ale z hlediska podpory vyhrál u žen a mužů středního a vyššího věku, profesor Preobraženskij u dotázaných střední věkové kategorie a ve velkoměstech.

Průzkum se konal na počest obdobného průzkumu, který byl proveden před 20 lety, v roce 1999. Tehdy se dotázaných ptali, pro koho z hrdinů obrazovky či stříbrného plátna by hlasovali v prezidentských volbách. Vyhrál tehdy car Petr Veliký před maršálem Žukovom - a Stierlitzem. Právě ten podle průzkumu zůstává v ruském povědomí nejspolehlivějším filmovým hrdinou s pozitivními politickými vazbami. Přinejmenším část ruských médií podle výzkumníků dokázala Stierlitze spojit s bývalým důstojníkem sovětské rozvědky v křesle ruského prezidenta Vladimirem Putinem.

Růst popularity profesora Preobraženského se dá vysvětlit poptávkou po politikovi nového typu: úspěšným praktikem, který navzdory nepřátelskému prostředí léty zmoudřel a s potížemi se vyrovnává zdravým rozumem a ironií. Zkrátka, ztělesnění ideálů nespokojenců kritizujících poměry v zemi, ale neschopných něco s tím podniknout, tvrdí sociologové. Profesor zkrátka není žádný revolucionář, ale morous a profesně úspěšný konformista.

Loading...
Vstupte do diskuze (20)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko vydalo Ukrajině plavidla zabavená u Krymu, Putin volal Macronovi

18.11.2019 17:13 Aktualizováno Rusko dnes předalo Ukrajině tři plavidla zadržená loni v Kerčském průlivu. S odvoláním na sdělení…

Papež František navštíví Thajsko a Japonsko, sejde se s oběťmi jaderných…

18.11.2019 15:42 Papež František odletí v úterý večer na návštěvu Thajska a Japonska, kde chce podpořit celosvětové…

Vatikán se otřásá. Po raziích končí šéf úřadu pro kontrolu finančních toků

18.11.2019 15:35 Šéf správní rady vatikánského úřadu pro kontrolu finančních toků (AIF) René Brülhart skončí ve své…

Srbský prezident Vučić opustil nemocnici. Jeho zdravotní kolaps zavinila…

18.11.2019 14:13 Z bělehradské nemocnice byl dnes propuštěn prezident Alexandar Vučić, který byl v pátek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama