Putin má nového poradce pro lidská práva, je loajálnější ke Kremlu

Ruský prezident Vladimir Putin dnes jmenoval nového předsedu prezidentské rady pro lidská práva, který je současně jeho poradcem pro tuto oblast. Dosavadního šéfa rady Michaila Fedotova, často tvrdě kritizujícího poměry, střídá novinář a člen vedení vládní strany Jednotné Rusko Valerij Fadějev, který se těší pověsti člověka zcela loajálního k politice Kremlu.

Přidejte svůj názor 76 komentářů

Vladimir Putin
doporučujeme

O příslušném prezidentově dekretu informovala sama rada na svém webu.

Fedotov stál v čele rady od roku 2010. Minulý měsíc dosáhl sedmdesátky, ale členové rady vyzvali Putina, aby jej ponechal ve funkci. Spekuluje se, že výměnu předsedy bude provázet i obměna členů rady, mezi kterými až dosud většinu tvořili skuteční ochránci lidských práv. Výměna by mohla být podle tisku i počátkem konce rady.

Vladimir Putin podle deníku Vedomosti již z rady vyloučil Pavla Čikova z lidskoprávní skupiny Agora, politoložku Jekatěrinu Šulmanovou, profesora Ilju Šablinského a Jevgenije Bobrova ze spolku na ochranu lidských práv Voschod.

"Je to další krok ke zničení občanské společnosti," usoudil známý ochránce lidských práv Lev Ponomarjov. Ocenil, že za Fedotovova vedení dokázala rada pravidelně předkládat Putinovi "absolutně objektivní zprávy o situaci v zemi". Naposledy členové rady kritizovali tvrdé potlačení letních protestů proti vyloučení opozice z moskevských voleb. Expertům se nyní zdá, že režim hledá poslušnější rádce.

"Dokud byla opozice slabá a nemohla počítat s úspěchem ve volbách, tak i kritická část rady byla neškodná. Teď se politický boj v mnoha oblastech zostřil, a tak státní orgán hlásající opoziční myšlenky vypadá méně snesitelně než dříve. Teď platí princip 'pokud pracuješ pro režim, nesmíš ho kritizovat'. Proto se objevuje Fadějev, od kterého se dá čekat důraz na sociální a ekonomická práva a na podporu práv Rusů v zahraničí," řekl politolog Alexej Makarkin listu Vedomosti.

Loading...
Vstupte do diskuze (76)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kosovo uznává zhruba polovina států světa

11.11.2019 21:05 Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje…

Partnerku zastřelil a rozřezal. Slavný historik přiznal, proč vraždil

11.11.2019 18:56 Oceňovaného ruského historika Olega Sokolova, který se v neděli přiznal k vraždě své partnerky a…

Záhadné zmizení Čechů v Albánii. Stali se oběťmi obchodníků s orgány?

11.11.2019 17:58 Spisovatel Josef Habas Urban tvrdí, že tři čeští studenti ztracení v roce 2001 během společné…

Putin se rozlítil. Na kosmodromu Vostočnyj se dál krade ve velkém

11.11.2019 14:48 Ruský prezident Vladimir Putin si na dnešním zasedání vlády postěžoval, že se ještě stále…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama