Putin na poradě s vojáky hrozil a domáhal se záruk od Západu

Rusko je připraveno přijmout vojenská a technická opatření v odpovědi na "agresivní politiku Západu". Na nikoliv přátelské kroky bude tvrdě reagovat, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin na dnešní poradě s vedením ministerstva obrany a ozbrojených sil.

Vladimir Putin.

Putin podle ruských tiskových agentur vyjádřil také "krajní znepokojení" kvůli zvyšující se koncentraci sil USA a NATO u ruských hranic a rozmisťování prvků americké protiraketové obrany poblíž Ruska. Opět varoval před hypotetickou možností rozmístění západních raket na Ukrajině.

Ruský prezident o agresivitě západních zemí hovořil v době rostoucího napětí, kdy státy NATO upozorňují na koncentraci desítek tisíc ruských vojáků v blízkosti ukrajinských hranic a hrozbě možné ruské intervence v této zemi už v prvních měsících příštího roku. Moskva to odmítá s tím, že na vlastním území může své ozbrojené síly přesouvat podle libosti, zároveň ale opakovaně kritizuje přesuny aliančních sil uvnitř hranic členských zemí NATO.

"Hluboce nás znepokojuje, že jsou poblíž Ruska rozmísťovány prvky globální protiraketové obrany Spojených států," řekl Putin podle TASS s tím, že má na mysli odpalovací rampy, které již jsou v Rumunsku a mají být podle plánu rozmístěny také v Polsku. Ty jsou podle Putina totiž uzpůsobeny také ke startu střel s plochou dráhou letu Tomahawk.

"Pokud se tato infrastruktura bude dále přemisťovat a pokud se rakety USA a NATO objeví na Ukrajině, pak se čas jejich letu do Moskvy zkrátí na sedm až deset minut. V případě rozmístění hypersonických zbraní na pět minut," řekl Putin s tím, že by šlo o vážný problém pro bezpečnost Ruska.

Putin ještě před videosummitem s americkým prezident Joem Bidenem, který se uskutečnil počátkem tohoto měsíce, přišel s návrhy, aby USA a jejich spojenci poskytli Rusku bezpečnostní záruky, že se NATO nebude dále rozšiřovat na východ a že v zemích sousedících s Ruskem nerozmístí útočné zbraně. Aliance podobné návrhy odmítá s tím, že je na každé suverénní zemi, aby si sama vybrala své spojence a žádný další stát nemá právo takové rozhodnutí nějak omezovat.

Rusku jde zejména o Ukrajinu, kterou si Moskva znepřátelila anexí Krymu a podporou povstání proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny na jaře 2014. K domu došlo krátce po svržení a útěku proruského prezidenta Viktora Janukovyče z Kyjeva.

Putin si dnes podle agentury Interfax také postěžoval, že má už plné zuby manipulací Američanů s mezinárodním právem. "Pod různými záminkami, včetně zajištění své vlastní bezpečnosti, působí tisíce kilometrů od svého území. Když jim v tom překáží mezinárodní právo či charta OSN, prohlásí je za zastaralé a nepotřebné. Ale když to odpovídá jejich zájmům, hned se odvolávají na normy mezinárodního práva, na chartu OSN, na mezinárodní humanitární právo," prohlásil ruský prezident. "Máme dost těchto manipulací," dodal.

Na Američany také svalil odpovědnost za nynější růst napětí v Evropě. "To, co se nyní děje, to napětí, které vzniká v Evropě, to je jejich vina. Rusko při každém kroku bylo nuceno nějak odpovídat. A na každém kroku se situace ustavičně zhoršovala," dodal.

Putin podle Interfaxu připomněl, že Spojené státy v období dobrých vztahů s Ruskem podporovaly separatismus na ruském severním Kavkazu, rozšiřovaly NATO a vystoupily z dohody o protiraketové obraně. Tyto kroky USA podle Putina patrně způsobila "euforie z takzvaného vítězství ve studené válce" nad Sovětským svazem, jakož i nesprávné vyhodnocení situace a nesprávná analýza dalšího možného vývoje situace.

Rusko má podle Putina plné právo podniknout kroky k zajištění své bezpečnosti a svrchovanosti. "Nepožadujeme pro sebe nějaké zvláštní a exkluzivní podmínky. Rusko se zasazuje za rovnou a nedělitelnou bezpečnost v celém euroasijském prostoru," řekl s tím, že Rusko požaduje od USA nikoliv ústní ujištění, ale právě závazné bezpečnostní záruky. Současně ale Putin připustil, že "žádným právním zárukám se nedá věřit", protože USA snadno odstupují od všech smluv, o které ztratí zájem.

Elektronické recepty měly výpadek, spolu s nimi i administrativa kolem…

19.01.2022 14:23 Kvůli výpadku systému elektronických receptů, který spravuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL)…

Očkování proti covidu-19 nebude povinné, oznámil Fiala

19.01.2022 15:18 Očkování proti covidu-19 nebude podle premiéra Petra Fialy (ODS) pro nikoho povinné. Řekl to po…

Okamura dnes poslal maďarskému velvyslanci dopis s omluvou za výroky…

18.01.2022 13:34 Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura dnes poslal maďarskému velvyslanci…

Hrad za péči o Zemana v Lánech zaplatil skoro půl milionu

19.01.2022 11:48 Kancelář prezidenta republiky zaplatila soukromé firmě za zdravotní péči o prezidenta Miloše Zemana…

Jedna z největších záhad dosud nerozluštěna. Co se stalo na lodi Mary…

17.01.2022 09:24 Píše se rok 1869 a v newyorském přístavu se připravuje na cestu do italského Janova menší…

Britský premiér Johnson bojuje o udržení v čele vlády

19.01.2022 15:02 Aktualizováno Britský konzervativní premiér Boris Johnson čelí sílící vzpouře poslanců vlastní Konzervativní…

Anglie od příštího týdne zruší většinu zbývajících koronavirových restrikcí

19.01.2022 14:33 Britský premiér Boris Johnson dnes potvrdil, že od 27. ledna v Anglii skončí většina zbývajících…

Soud odmítl zatknout ukrajinského exprezidenta Porošenka viněného z…

19.01.2022 14:25 oud v Kyjevě dnes odmítl nařídit zatčení ukrajinského exprezidenta Porošenka, který je podezřelý z…

Norský soud začal řešit žádost o podmíněné propuštění teroristy Breivika

18.01.2022 22:05 Aktualizováno Norský soud se dnes dopoledne začal zabývat žádostí o podmíněné propuštění teroristy Anderse…

V Británii zemřelo dalších 438 lidí s covidem, nejvíce od loňského 24.…

18.01.2022 20:07 Británie dnes eviduje 438 nově zemřelých v souvislosti s covidem-19, což je podle agentury Reuters…

WHO vyzvala výrobce vakcín proti covidu-19 k urychlenému poskytnutí dat

18.01.2022 17:17 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes vyzvala výrobce vakcín proti covidu-19 k urychlenému…

Britský premiér Johnson prý nelhal ohledně večírku v Downing Street

18.01.2022 15:10 Aktualizováno Britský premiér Boris Johnson dnes odmítl obvinění svého bývalého poradce Dominika Cummingse, že…

Evropě hrozí dvojí epidemie, na kontinent se vrátila chřipka

17.01.2022 22:04 Aktualizováno Poté, co v loňském roce téměř vymizela, se letos chřipka vrátila do Evropy rychleji, než se…

KOMENTÁŘ: Moskva zkresluje historii. Vkládá do úst NATO tvrzení, která…

17.01.2022 22:00 Aktualizováno Vztahy mezi Ruskem a Západem se v posledních týdnech stále více točí okolo snahy Moskvy získat…

Johnson věděl o večírku během lockdownu, tvrdí jeho bývalý poradce

17.01.2022 21:21 Britský premiér Boris Johnson podle svého bývalého poradce Dominika Cummingse věděl o tom, že se v…

Související:

Právě se děje

reklama