Putin navrhl NATO nerozmisťovat v Evropě střely, které zakazuje smlouva INF

Rusko je připraveno nerozmístit v evropské části země své střely 9M729 Novator, které podle Spojených států porušují mezitím vypovězenou dohodu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), ale pouze za podmínky vstřícných kroků ze strany Severoatlantické aliance. Navrhl to dnes ruský prezident Vladimir Putin, uvedla agentura TASS.

Vladimir Putin
doporučujeme

Pod alianční vstřícností si ruský prezident představuje, že ani NATO v Evropě nerozmístí rakety a střely, dříve zakázané smlouvou INF. Ta přestala platit loni v srpnu.

Putin také navrhl vzájemná kontrolní opatření, která by zahrnovala ruské inspekce systému protiraketové obrany Aegis Ashore na amerických a aliančních základnách v Evropě. Na oplátku by NATO mohlo kontrolovat vojenské objekty v nejzápadnější výspě Ruska, Kaliningradské oblasti.

Smlouva INF na konci studené války na starém kontinentu fakticky zlikvidovala kategorii jaderných zbraní o doletu 500 až 5000 kilometrů. Jablkem sváru se ale stala ruská střela s plochou drahou letu 9M729 (v kódu NATO SSC-8), nově vyvinutá pro odpalovací zařízení taktických raket Iskander. Tato střela podle Američanů dohodu porušuje, protože její dolet přesahuje 500 kilometrů.

Putin označil vystoupení USA z dohody INF za vážnou chybu, která zvyšuje riziko rozpoutání závodů ve zbrojení a "nekontrolovatelné eskalace". Možným hrozbám se snaží předejít novým návrhem, který podle listu Kommersant představuje vzájemné se zřeknutí raket a střel středního a krátkého doletu.

Smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) podepsali sovětský vůdce Michail Gorbačov a americký prezident Ronald Reagan v prosinci 1987 ve Washingtonu. Celkem bylo podle smlouvy zlikvidováno 2692 raket a střel krátkého a středního doletu, z toho bylo 1846 sovětských a 846 amerických.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Institut: Počet obětí terorismu ve světě popáté v řadě klesl, Česko je…

25.11.2020 09:42 Počet obětí teroristických činů ve světě loni popáté v řadě klesl. Ve srovnání s rokem 2014 zemřelo…

Rusko má poprvé přes 500 úmrtí na covid za den, bujarý Silvestr letos…

25.11.2020 09:22 Rusko dnes oznámilo 23.675 nových případů nákazy koronavirem a rekordních 507 úmrtí za uplynulých…

Biden nechce hlídanou hranici mezi Británií a Irskem, jednal s Johnsonem

25.11.2020 07:43 Zvolený prezident USA Joe Biden by si nepřál vidět hlídanou hranici mezi Británií a Irskem. Podle…

Británie ohlásila volnější pravidla pro setkávání o vánocích

24.11.2020 21:52 O vánočních svátcích se budou moci v Británii sejít v jednom domě členové až tří domácností.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama