Putin navštívil nový chrám ruských ozbrojených sil, Ukrajina si připomíná Den smutku

Ruský prezident Vladimir Putin dnes, v den výročí útoku nacistického Německa na Sovětský svaz v roce 1941, navštívil nově postavený chrám ruských ozbrojených sil v Kubince u Moskvy. Bohoslužbu při této příležitosti sloužil moskevský patriarcha Kirill, který stojí v čele ruské pravoslavné církve.

Vladimír Putin, ruský prezident
doporučujeme

Vojenský kostel má podle Kirilla nejen uctívat památku válečných hrdinů, ale také symbolizovat obrat země k víře, poznamenal list Vedomosti na svém webu.

Chrám, postavený k 75. výročí sovětského vítězství nad nacistickým Německem z národní sbírky ve výši tří miliard rublů (asi jedna miliarda korun), je třetí největší v Rusku.

Původně měly mozaiku uvnitř chrámu zobrazovat sovětského diktátora Josifa Stalina, Putina a další příslušníky nynější vládnoucí elity, jako je ministr obrany Sergej Šojgu, šéfové obou komor parlamentu Valentina Matvijensková a Vjačeslav Volodin, tajemník bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev, ředitel tajné služby FSB Alexandr Bortnikov, náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov. Kvůli negativnímu ohlasu veřejnosti ale ze záměru sešlo.

Chrám o kapacitě 6000 míst měl být podle původního plánu otevřen 9. května, ale kvůli pandemii koronaviru musela být slavnost odložena na 14. června.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj k dnešnímu výročí, připomínanému jako Den smutku a paměti válečných obětí, poznamenal, že válka postihla ukrajinské území nejprve v září 1939, kdy německé letectvo bombardovalo Lvov, Sambor a Drohobyč, které tehdy byly součástí Polska. A před 79 lety čtyři nacistické letouny svrhly bomby na Kyjev.

"Ukrajina ztratila v druhé světové válce okolo deseti milionů lidských životů. V důsledku se nenarodilo skoro 13 milionů dětí. Nikdy v dějinách jsme neplatili větší cenu za to, abychom přežili jako národ," poznamenal na facebooku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rekordní denní nárůst: Počet nakažených dnes stoupl o více než 200 tisíc

04.07.2020 21:56 Aktualizováno Celosvětový počet případů nákazy koronavirem se za posledních 24 hodin zvýšil o rekordních 212.326,…

Čína přiznala koronavirus až po nátlaku WHO

04.07.2020 13:50 Čína informovala o výskytu plicní nemoci ve Wu-chanu až po dvou žádostech vznesených Světovou…

Britské supermarkety vyřadily z nabídky zboží získané prací opic

04.07.2020 11:35 Několik britských obchodních řetězců stáhlo z nabídky kokosový olej a další produkty obsahující…

O běžné Rusy nešlo, tvrdí odborník. Naznačil, komu bylo určeno ruské…

04.07.2020 00:01 NÁZOR - Pár hodin poté, co se objevily výsledky "celostátního hlasování" o ústavních změnách v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy