Putin podepsal zákon o prodloužení odzbrojovací dohody s USA

Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal zákon o ratifikaci prodloužení poslední odzbrojovací dohody se Spojenými státy o dalších pět let. Stalo se tak týden před tím, než by smlouva vypršela, připomněla agentura AP. Smlouva, uzavřená v dubnu 2010 v Praze a známá pod zkratkami START 3 či Nový START, omezuje počty strategických jaderných zbraní.

Vladimir Putin
doporučujeme

Zákon před dvěma dny schválili ruští poslanci a senátoři. Zákonodárci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států Putin a Joe Biden a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova je smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek a dodatků, jak navrhovala Moskva už při bezvýsledných jednáních s vládou předchozího prezidenta Donalda Trumpa.

Washington se s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury obě země dokončí v několika dnech. V USA souhlas amerického Kongresu není zapotřebí, poznamenala již dříve AP. Celý proces podle Rjabkova zakončí výměna diplomatických nót.

Dohoda, podepsaná na Pražském hradě tehdejšími prezidenty Barackem Obamou a Dmitrijem Medveděvem, omezuje počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích na nejvýše 1550 na každé straně a počet rozmístěných střel a bombardérů na 700.

Rusko dlouho navrhovalo prodloužení smlouvy bez předběžných podmínek či změn, avšak Trumpova administrativa se zahájením jednání čekala až do loňského roku a předložila řadu požadavků. Po nedávném nástupu nového prezidenta USA Joea Bidena do úřadu Moskva s Washingtonem zahájila nová jednání o smlouvě.

Ta zůstává poslední platnou dohodou o kontrole jaderných zbraní. Rusko a Spojené státy v roce 2019 odstoupily od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) z roku 1987. Začátkem tohoto měsíce Moskva oznámila, že odstupuje od mnohostranné dohody o otevřeném nebi, která umožňuje účastnickým zemím kontrolní přelety nad územím dalších signatářských států. Své rozhodnutí zdůvodnila zejména tím, že USA od této úmluvy odstoupily loni.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Navalnyj míří z Moskvy do trestanecké kolonie

26.02.2021 12:33 Odsouzený předák ruské opozice Alexej Navalnyj si odslouží svůj více než dvouletý trest v…

Další problémy Boeingu. Letoun musel nouzově přistát v Moskvě

26.02.2021 11:56 Na moskevském letišti Šeremeťjevo dnes kvůli problémům s motorem nouzově přistál letoun typu Boeing…

Laboratoř v Oxfordu byla terčem hackerského útoku

26.02.2021 08:54 Biologická laboratoř Oxfordské univerzity, kde se prováděl výzkum nemoci covid-19, se stala terčem…

Navalného odvezli z vazební věznice v Moskvě, nikdo neví kam

25.02.2021 21:43 Aktualizováno Uvězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného eskortují z Moskvy do jiné věznice, uvedla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama