Putin potřebuje slyšet jasný vzkaz. Z USA zní apel k trestu za otravu Navalného

NÁZOR - Evropská unie a Velká Británie vyslaly Kremlu vzkaz, která říká, že použití chemických zbraní představuje závažné porušení mezinárodního práva, konstatuje editorial serveru Washington Post. Prestižní deník v něm nabádá Spojené státy, aby se přidaly k evropským zemím a uvalily sankce na Rusko kvůli pokusu o otravu tamního opozičního předáka Alexeje Navalného nervovým jedem novičokem.

Alexej Navalnyj zveřejnil svůj první snímek z berlínské kliniky Charité
doporučujeme

Zcela přiměřená reakce

Celosvětová smlouva o zákazu chemických zbraní byla podepsána Ruskem v roce 1993, upozorňuje washingtonský server. Dodává, že Moskva následně dokument ratifikovala v roce 1997.

"Tudíž je naprosto přiměřené uvalit sankce na ruské představitele za otravu opozičního lídra Alexeje Navalného chemickým jedem," píše prestižní deník. Konstatuje, že Spojené státy zatím na incident nereagovaly a s reakcí již nesmí dále otálet.

Alexej Navalnyj, přední postava opozice proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, přežil pokus o otravu, k němuž došlo v srpnu poté, co organizoval politické akce ve městě Tomsk, připomíná renomovaný server. Doplňuje, že Navalnému se udělalo nevolno během letu do Moskvy, kvůli čemuž muselo letadlo nouzově přistát v Omsku.

Během zotavování v Německu, kam byl následně transportován k léčbě, Alexej Navalnyj obvinil z pokusu o svou likvidaci Vladimira Putina, uvádí editorial. Podotýká, že Organizace pro zákaz chemických zbraní následně potvrdila, že látka použitá k Navalného otravě měla "podobné strukturální rysy" jako nervový jed noviček ze sovětské éry.  

Rusko reagovalo na uvedená stanoviska zapíráním a mlžení, nikoliv vyšetřováním, kritizuje Washington Post. Soudí, že útok na Navlaného, protikorupčního bojovníka, který při vedení opozice prokázal mimořádnou vytrvalost, musela schválit nejvyšší místa ruské moci.

"Novičok byl chemickou zbraní vytvořenou Sovětským svazem na konci studené války," pokračuje americký deník. Přiznává však, že podle zprávy Organizace pro zákaz chemických zbraní byla látka použitá k otravě Navalného mírně modifikována.

Na druhou stranu, novičok byl použit také k otravě bývalého příslušníka ruské vojenské rozvědky Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii v roce 2018, připomíná vlivný server. Deklaruje, že oba případy vypadají jako státem zaštítěné pokusy o atentát.

Putin musí zaplatit velkou cenu

Stanovisko Evropské unie říká, že novičok je k dispozici pouze státním úřadům Ruské federace, upozorňuje editorial. Dodává, že na základě uvedených okolností a s přihlédnutím ke skutečnosti, že Navalnyj byl v době otravy sledován, můžeme odůvodněně předpokládat, že jeho otrava nebyla možná bez asistence FSB, nástupce sovětské tajné služby KGB.

Nové sankce v podobě zmrazení financí a zákazu cestování byly uvaleny na ředitele FSB Alexandera Bortnikova a kremelského činitele Andreje Jarina, jehož úkolem bylo podle Evropské unie bránit šíření vlivu Navalného v ruské společnosti, a to i skrze operace, které jej měly zdiskreditovat, shrnuje Washington Post. Poukazuje, že sankce míří také na prvního náměstka Putinovy kanceláře Sergeje Kirienka, dva náměstky ministra obrany a jednoho regionálního předáka, stejně jako na ústav výzkumu chemických zbraní, který novičok vyrobil.    

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Kde jsou Spojené státy?" táže se prestižní deník. Deklaruje, že pochybná náklonnost stávajícího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa vůči Vladimiru Putinovi by neměla zemi bránit, aby se přidala k evropským sankcím.

Ruský prezident nepochybně čeká, že bude současný humbuk ignorovat a neudělá nic, stejně jako v předchozích případech útoků a vražd, naznačuje renomovaný server. Putin podle něj proto potřebuje nahlas a jasně slyšet, že pokusy likvidaci jeho kritiků jsou nepřípustné a budou jej hodně stát.  

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež František nabádal věřící ke skromné oslavě Vánoc

29.11.2020 14:54 Papež František dnes o první adventní neděli nabádal v modlitbě Anděl Páně věřící k prostému…

V Minsku se bude opět protestovat. Policie má pohotovost, vyjela speciální…

29.11.2020 12:01 Policie je v běloruské metropoli před dalšími očekávanými nedělními protesty proti režimu Alexandra…

Proč Putin nenosí roušku, ptali se novináři. Mluvčí Kremlu je odbyl

29.11.2020 07:51 Zatímco v Rusku přibývá nakažených koronavirem a úřady už dříve nařídily přísná pravidla pro nošení…

Vážná diplomatická roztržka na Balkáně: Černá Hora a Srbsko si vyhostily…

28.11.2020 21:48 Aktualizováno Černohorské ministerstvo zahraničí označilo srbského velvyslance v Podgorici Vladimira Božoviče za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama