Putin před referendem o jeho strvání v úřadu slíbil zdanění bohatých a pomoc potřebným

Ruský prezident Vladimir Putin dnes oznámil chystané zvýšení daně z příjmu "pro bohaté", ale například také další příspěvky na děti a zvýhodněné hypotéky. K občanům promluvil v televizním projevu týden před celostátním referendem o ústavních změnách, které by mohly prodloužit jeho setrvání v čele státu až do roku 2036.

Vladimír Putin
doporučujeme

V obsáhlém projevu předneseném den před slavnostní vojenskou přehlídkou k 75. výročí vítězství ve druhé světové válce se šéf Kremlu tentokrát nevěnoval dějinným událostem. Zaměřil se na koronavirovou krizi a s tím spojené ekonomické otázky a na podporu nejvíce postižených nebohatých vrstev obyvatelstva a regionů. Referendum o ústavních změnách je stanoveno na 1. července.

Putin kromě jiného oznámil, že od 1. ledna příštího roku se zvýší daň z příjmu z 13 na 15 procent u fyzických osob s ročním příjmem přesahujícím pět milionů rublů (1,7 milionu korun). Zdanění větším procentem se přitom bude vztahovat na částku přesahující pětimilionový limnit. Do rozpočtu by tak mělo přibýt kolem 60 miliard rublů, které pak budou určené na léčení dětí se vzácnými chorobami.

Prezident dále slíbil, že v červenci bude znovu vyplaceno 10.000 rublů na každé dítě ve věku do 16 let. Rodiny, kde oba rodiče přišli o práci, dostanou i v červenci a v srpnu vedle podpory v nezaměstnanosti také příspěvek 3000 rublů na každé dítě. Vláda také počítá s výhodnými půjčkami především na nové byty.

Putin pochválil úspěšné zvládání epidemie nemoci covid-19, vyvolávané koronavirem. Zároveň mimo jiné přislíbil ruským regionům dalších 100 miliard rublů, vedle dosavadních 200 miliard, jako kompenzaci výdajů na boj s koronavirovou nákazou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nákaza se zrychluje, počet obětí může stoupat. Denně onemocní 200 tisíc…

08.07.2020 22:06 Aktualizováno Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus upozornil, že pandemie…

Vztahy s ČR jsou podle Kremlu zkalené, kontakty se nechystají

08.07.2020 20:32 Aktualizováno Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým…

V Londýně se na obytné domy zřítil 20metrový jeřáb, jeden mrtvý, několik…

08.07.2020 20:21 Aktualizováno Jeden člověk dnes zahynul a čtyři další utrpěli zranění poté, co se na východě Londýna zřítil na…

Ruští novináři podepisují petici na podporu zadrženého Safronova

08.07.2020 18:27 Ruští novináři zahájili podpisovou akci na podporu zadrženého bývalého kolegy Ivana Safronova,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy