Putin předložil poslancům návrh na vypovězení dohody o otevřeném nebi

Ruský prezident Vladimir Putin předložil poslancům návrh zákona o vypovězení dohody o otevřeném nebi, od které loni odstoupily Spojené státy. Oznámila to dnes ruská média.

Eurozpravy.cz

V Putinově návrhu se podle agentury Interfax uvádí, že dohoda dříve "přispěla ke značnému posílení důvěry ve vojenské oblasti" a že Rusko přispělo k jejímu plnění. Ale 22. listopadu od dohody odstoupily USA "pod smyšlenou záminkou", že dohodu nedodržuje Rusko, což "výrazně narušilo rovnováhu zájmů účastnických států", vážně poškodilo dohodu a její význam a také transparentnost, jakož i "vytvořilo ohrožení národní bezpečnosti" Ruska. Za těchto okolností se Moskva rozhodla spustit vnitrostátní proceduru pro odstoupení od dohody.

Zahraniční výbor dolní komory ruského parlamentu by podle agentury TASS mohl doporučit poslancům, aby přijali prezidentův návrh příští týden. "Situace okolo dohody je taková, že nelze pochybovat o bezpodmínečné podpoře parlamentu pro prezidentův návrh," řekl předseda výboru Leonid Sluckij.

Návrh na vypovězení dohody schválila ruská vláda minulý týden. Ještě dříve vedoucí ruské delegace na vídeňských jednáních o vojenské bezpečnosti a kontrole zbrojení Konstantin Gavrilov varoval, že Rusko do konce května završí procedury okolo svého vystoupení z dohody o otevřeném nebi, pokud Spojené státy "jasně a nedvojznačně" neprohlásí, že se k dohodě vrací.

Rusko podle Gavrilova vyjádřilo "principiální připravenost" vrátit se k dohodě. Zatím ale podle něj vše směřuje k zániku dohody.

Mnohostranná dohoda umožňuje provádět vzájemné kontrolní přelety nad signatářskými státy. Loni od ní odstoupily USA, což tehdejší prezident Donald Trump vysvětlil tím, že Moskva ujednání nedodržovala. Začátkem letošního ledna Rusko oznámilo, že od dohody rovněž odstupuje.

Deník Kommersant dříve poznamenal, že americký prezident Joe Biden ve volební kampani označoval Trumpovo rozhodnutí odstoupit od dohody o otevřeném nebi za chybné. Ale minulý měsíc vyšlo najevo, že USA plánují zlikvidovat letadla, která v rámci dohody používaly.

Dohodu o otevřeném nebi podepsalo 24. března 1992 v Helsinkách 23 členských států Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Rusko ratifikovalo dohodu 26. května 2001. V současnosti jsou účastníky dohody 34 zemí.

Témata: EZ

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Související:

Právě se děje