Putin při davoském fóru uvítal prodloužení smlouvy START 3

Ruský prezident Vladimir Putin dnes při virtuálním setkání v rámci davoského Světového ekonomického fóra uvítal prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010. Podle agentur ale také mimo jiné varoval před nebezpečím nového světového konfliktu nebo před politikou sankcí, jež podle Putina skrývá riziko jednostranného použití síly.

Vladimir Putin, ruský prezident
doporučujeme

Na prodloužení smlouvy známé jako Nový START nebo START 3, která by jinak vypršela 5. února, se Moskva a Washington dohodly v úterý a už dnes tento krok ratifikovaly obě komory ruského parlamentu. "Jde bezpochyby o krok správným směrem", řekl šéf Kremlu. Globální bezpečnost je podle něj nicméně nadále ohrožena kvůli rostoucímu mezinárodnímu napětí.

Putin učinil paralelu mezi "výzvami a hrozbami", které se množí ve světě nyní, a těmi, které existovaly ve třicátých letech 20. století a vedly ke druhé světové válce. "Rozsah hrozeb je srovnatelný... a nic z tohoto nepodporuje stabilitu a předvídatelnost mezinárodních vztahů," poznamenal.

Ruský prezident rovněž řekl, že snahy obviňovat z vnitřních problémů jiné země zvyšují riziko jednostranného použití síly. "Využívání obchodních překážek, nelegitimní sankce, omezení finanční, technologické a informační sféry - taková hra bez pravidel kriticky zvyšuje riziko jednostranného použití vojenské síly. V tom je nebezpečí," citovala Putina agentura TASS.

Rusko v současné době čelí řadě takových sankcí a omezení. Západní země restrikcemi reagovaly například po okupaci a anexi ukrajinského Krymu a kvůli podpoře ozbrojené vzpoury proruských separatistů na východě Ukrajiny. Další sankce zavedla Evropská unie kvůli otravě Putinova hlavního kritika Alexeje Navalného nervově paralytickou látkou. Rusko reagovalo vlastními sankčními opatřeními.

Putin se ve svém davoském příspěvku také pozastavil nad stále větší úlohou, kterou ve společnosti hrají "gigantické digitální společnosti", které už v mnoha směrech konkurují státu. "Nyní se o tom hodně mluví zejména s ohledem na události, ke kterým došlo (v USA) během volební kampaně. Už to nejsou jen ekonomičtí giganti - v některých oblastech už de facto konkurují státům," míní ruský prezident.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Navalnyj míří z Moskvy do trestanecké kolonie

26.02.2021 12:33 Odsouzený předák ruské opozice Alexej Navalnyj si odslouží svůj více než dvouletý trest v…

Další problémy Boeingu. Letoun musel nouzově přistát v Moskvě

26.02.2021 11:56 Na moskevském letišti Šeremeťjevo dnes kvůli problémům s motorem nouzově přistál letoun typu Boeing…

Laboratoř v Oxfordu byla terčem hackerského útoku

26.02.2021 08:54 Biologická laboratoř Oxfordské univerzity, kde se prováděl výzkum nemoci covid-19, se stala terčem…

Navalného odvezli z vazební věznice v Moskvě, nikdo neví kam

25.02.2021 21:43 Aktualizováno Uvězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného eskortují z Moskvy do jiné věznice, uvedla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama