Bělorusko může z pohledu Rusů dopadnout jako Ukrajina, upozorňuje profesor

NÁZOR - Ruská televize Rossija-24 ve čtvrtek ráno náhle oznámila, že odvysílá rozhovor s prezidentem Vladimirem Putinem, který se bude týkat nejaktuálnějších otázek, připomíná politolog Nikolaj Petrov v komentáři pro server Moscow Times. Profesor z moskevské Vysoké ekonomické školy dodává, že silně zklamán byl každý, kdo doufal, že Putin promluví o otravě Alexeje Navalného či pokračujících masových protestech v Chabarovsku.

Pravý důvod? Bělorusko

Na Putina se sice stále více obracejí světoví politici ohledně stavu lídra ruské opozice Navalného, přesto se ukázalo, že hlavními tématy rozhovoru byly ruské "úspěchy" v boji s koronavirem, ruská vakcína Sputinik V, zotavování ekonomiky země z koronavirové krize a postoj Kremlu k situaci v Bělorusku, shrnuje odborník. Právě poslední téma označuje za pravý důvod rozhovoru, jelikož jako jediné přineslo aktuální informace.

"Putin využil rozhovor k vyjádření podpory jak běloruskému prezidentovi Alexanderu Lukašenkovi, tak jeho plánu přijmout novou ústavu, coby základ pro nové parlamentní a prezidentské volby," píše politolog. Zmiňuje prohlášení šéfa Kremlu ohledně situace v Bělorusku, že podle jeho názoru projevují tamní bezpečnostní složky "chvályhodnou zdrženlivost".

Ruský prezident také varoval, že vytvořil záložní uskupení bezpečnostních jednotek, které by mohlo být nasazeno, pokud by se situace v Bělorusku vymkla z kontroly, upozorňuje profesor. Dodává, že Putin představil i dohodu s Lukašenkem, podle níž Rusko poskytne svému sousedovi pomoc v hodnotě miliardy dolarů (zhruba 22 miliard korun, pozn. redaktora).

Podle autora komentáře Kreml zjevně nahlíží na situaci v Bělorusku optikou své vlastní geopolitické konfrontace se Západem a po krátkém vyčkávání, které mělo ukázat, zda je Lukašenkova vládnoucí elita nadále loajální, se konečně rozhodl přidat na stranu "svého parchanta" v Minsku.

"Nepomohlo, že Západ projevil extrémní opatrnost, aby se vyhnul vyprovokování ruského zásahu, ani to, že běloruští demonstranti nejsou viditelně prozápadní, natož protiruští," pokračuje Petrov. Soudí, že bod zlomu pro pozici Kremlu ve skutečnosti přišel dříve, ve chvíli kdy Moskva na Lukašenkovu žádost vyslala do Minsku mediální specialisty, politické stratégy a "bezpečnostní experty".

Během předchozího víkendu začala o situaci v sousední zemi zcela jinak informovat ruská státní média, konstatuje odborník. Poukazuje, že Kreml sice nemá žádný důvod preferovat Lukašenka a činilo mu jisté zlomyslné potěšení 18 dní sledovat diktátorovy potíže, ale zároveň nemá zájem sledovat svržení běloruského režimu, především v důsledku občanského povstání.

Nyní se tedy zdá, že Putin je připraven pomoci svému zoufalému autoritářskému kolegovi, domnívá se politolog. Vysvětluje, že Kreml čelí volbě mezi zachováním spojenectví s běloruským režimem - byť s Lukašenkem u moci - a výhledem na změnu tohoto režimu pod společenským tlakem, přičemž zjevně preferuje první možnost.    

Protesty nemají u Rusů podporu

Ve chvíli, kdy Putin vyjádřil veřejně podporu Lukašenkovi a potvrdil svou připravenost vyslat "bezpečnostní rezervy", bude-li to nutné, nezávislé ruské sociologické Levadovo centrum zveřejnilo průzkum ohledně postoje Rusů k volbám a protestům v Bělorusku, poukazuje Petrov. Konstatuje, že podle něj většina z nich, podobně jako jejich prezident, preferuje zachování statutu quo v této zemi.

Jako dva hlavní důvody Rusové zmiňovali pocit, že nepokoje v Misku jsou "vyprovokovány" západními silami (39 %), případně tamní opozicí (25 %), upozorňuje profesor. Dodává, že jen čtvrtina respondentů chová k běloruským demonstrantům sympatie, třetina je indiferentní a dvě pětiny je vnímají negativně.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Ačkoliv jen 48 % (Rusů) věří, že volby v Bělorusku byly férové či v zásadě férové, 57 % prohlásilo, že by preferovalo setrvání Lukašenka před převzetím moci příslušníkem opozice," píše politolog. Tyto veřejné nálady, které podle něj mohou být sotva výsledkem pouze několika dnů vymývání mozků ruskou státní televizí, označuje Petrov za depresivnější než Putinovo stanovisko.

Průzkum odhalil ani ne tak nedostatek sympatie a solidarity se sousedním bratrem, ale především to, že Kremlu a jeho propagandistům se během dlouhých let podařilo nastavit způsob, kterým Rusové pohlížejí na svět, uvádí Petrov. Tvrdí, že nyní tak jejich strach ze "ztráty Běloruska" převažuje nad sympatiemi se samotnými Bělorusy a jejich pokojnými protesty.

"Je však ironií, že právě tento postoj může stát Rusko ztrátu Běloruska, stejně jako (Rusko) již ztratilo Ukrajinu," uzavírá expert.   

Související

Více souvisejících

Rusko Vladimír Putin Bělorusko Alexandr Lukašenko

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy