Putin se postavil návrhu na časově neomezený mandát prezidenta

Ruský prezident Vladimir Putin se dnes postavil proti návrhům na zavedení neomezeného mandátu pro hlavu státu. Na setkání s veterány druhé světové války v Petrohradě šéf Kremlu podle agentury Interfax prohlásil, že není radno vracet se k sovětské praxi z 80. let minulého století.

Přidejte svůj názor 121 komentářů

Vladimir Putin
doporučujeme

Putin ve středu oznámil, že navrhne změnu ústavy, která by upravila limity pro výkon nejvyšší státní funkce. Zatímco dosud ústava omezuje výkon prezidentského úřadu dvěma mandáty jdoucími po sobě, napříště by prezident nesměl zastávat úřad víc než dva mandáty bez ohledu na posloupnost. Putin stojí v čele Ruské federace od roku 2000 s přestávkou let 2008-2012, kdy byl ve funkci předsedy vlády. Nynější mandát mu vyprší v roce 2024.

Veteráni s návrhem na přísnější omezení výkonu prezidentské funkce podle Interfaxu nesouhlasili. Jeden z nich navrhl, aby nebyla délka mandátu nijak časově omezena. "Lid sám by měl rozhodnout, zda má prezident pokračovat v práci, nebo zda má s díky za vykonanou práci odejít," řekl nejmenovaný veterán.

Putin v odpovědi připustil, že podobné návrhy mají za cíl posílit stabilitu společnosti, jak vnitřní tak vnější. "Bylo by ale velmi znepokojivé vrátit se k situaci v polovině 80. let, kdy šéfové státu, jeden za druhým, zůstávali u moci až do konce svých dnů," konstatoval prezident. Nevytvářeli podle něj "nezbytné podmínky pro transformaci moci".

Po úmrtí sovětského vládce Leonida Brežněva v roce 1982 ho v nejvyšší kremelské funkci vystřídali Jurij Andropov (vládl 15 měsíců) a Konstantin Černěnko (13 měsíců), kteří oba stejně jako Brežněv v úřadu zemřeli. V roce 1985 se pak k moci dostal reformátor Michail Gorbačov.

Podle mnohých ruských i západních politologů se Putin ani po roce 2024 vlivu na ruskou politiku nevzdá. Spekuluje se o "recidivě" předání moci z roku 2008, kdy prezidentský úřad převzal Dmitrij Medveděv, aby ho o čtyři roky později Putinovi vrátil. Putin mezitím zastával funkci premiéra, což by se podle některých analytiků mohlo v roce 2024 opakovat.

Za pravděpodobnější se ale v Rusku považuje možnost, že se Putin postaví do čela rekonstruované státní rady. Orgán, který má dnes jen poradní funkce a velká část Rusů o jeho existenci ani neví, by měl podle prezidentových středečních návrhů mít v budoucnu větší vliv a získat větší pravomoci.

Loading...
Vstupte do diskuze (121)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bankéři: Dopady epidemie Covid-19 na ekonomiku už jsou znát

28.02.2020 15:52 Dopady šíření nového koronaviru na britskou ekonomiku už se projevují, varoval dnes guvernér…

Politico: Britové žijící v EU dostanou jednotný průkaz

28.02.2020 15:37 Evropská komise chce vytvořit jednotný průkaz s biometrickými údaji, který by dostali Britové…

Švýcarsko zakázalo akce s více než 1000 osob, týká se to i ženevského…

28.02.2020 13:39 Švýcarská vláda kvůli šíření nového koronaviru zakázala všechny akce s účastí více než 1000 osob.…

Syrská armáda zabila 33 tureckých vojáků. Moskva a Ankara jednají

28.02.2020 13:11 Aktualizováno Syrská armáda ve čtvrtek zabila 33 tureckých vojáků a dalších více než 30 vážně zranila při palbě v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama